Komodo w Mieście Aniołów – w ZOO w Los Angeles urodziły się – uwaga! – aż 22 małe smoki

To zdecydowanie jedno z wydarzeń tego roku – w sierpniu w Ogrodzie Zoologicznym w Los Angeles urodziły się 22 warany z Komodo!
To wydarzenie najwyższej rangi, gdyż zwierzęta te dość rzadko rozmnażają się w ZOO, a jeśli nawet, to rodzi się maksymalnie kilka małych waranów, tymczasem maluchy z ZOO w Los Angeles stanowią obecnie 15% światowej populacji tych zwierząt w ogrodach zoologicznych!

Małe warany z Komodo, które urodziły się w ZOO w Los Angeles - fot. Tad Motoyama L.A. ZOO

Pierwszy smoczek urodził się 8 sierpnia, kolejne 21 w ciągu następnych 11 dni, jednak dopiero w środę ZOO w Los Angeles podało do publicznej informacji tę niezwykłą wiadomość.
Matką maluchów jest samica Lima, która w styczniu tego roku złożyła 23 jaja – wyklucie się z nich aż 22 małych smoków to ogromny sukces ZOO. Tym bardziej, że to pierwsze narodziny waranów z Komodo w tej placówce.
Do tej pory żyła tu tylko para dorosłych waranów – Lima oraz jej partner.

Małe warany z Komodo, które urodziły się w ZOO w Los Angeles - fot. Tad Motoyama L.A. Zoo

Wliczając urodzone właśnie maluchy, światowa populacja tych zwierząt w ogrodach zoologicznych, liczy obecnie 147 sztuk. Można je zobaczyć w 56 ogrodach na całym świecie, jednak tylko w 14 w Europie – w tym w Polsce.
Para tych zwierząt – dwie samice, Flores i Rinca – żyje w poznańskim Starym ZOO.
Narodziny aż tylu maluchów w ZOO w Los Angeles to tym większe wydarzenie, gdyż w minionym roku tylko w trzech ogrodach na świecie urodziły się małe warany – nigdzie jednak aż tak licznie!
Po pięć maluchów urodziło się w ogrodach w Pradze i Rotterdamie, jeden zaś przyszedł na świat w ZOO w Singapurze. Co ciekawe, maluchy z Los Angeles to jedyne przychówki waranów w amerykańskich ogrodach w ostatnich latach mimo tego, że aż kilkanaście amerykańskich ogrodów ma je w swojej kolekcji.

Małe warany z Komodo, które urodziły się w ZOO w Los Angeles - fot. Tad Motoyama L.A. Zoo

Maluchy przebywają obecnie na zapleczu hodowlanym i nie są dostępne dla zwiedzających.
Niedługo zresztą zabawią w Los Angeles – 11 z nich pojedzie niebawem do ZOO w Columbus w Ohio, a reszta zostanie rozdana pomiędzy różne zoo, o czym zadecyduje koordynator gatunku. Wcześniej jednak część z nich zostanie zaprezentowana zwiedzającym w Winnick Family Children’s Zoo – czyli specjalnej części ogrodu, przeznaczonej dla najmłodszych zwiedzających, gdzie często eksponowane są młode zwierzęta.

Małe warany z Komodo, które urodziły się w ZOO w Los Angeles - fot. Tad Motoyama L.A. Zoo

Nowonarodzone waranki mają od 35 do 50 cm długości i ważą około 85 gramów. Dorosłe osobniki, to największe żyjące jaszczurki – osiągają ponad trzy metry długości i mogą ważyć grubo ponad 90 kilogramów!
Będą wówczas wyglądały prawie tak:

Warany z Komodo ze Starego ZOO

Więcej na temat smoków z Komodo możecie przeczytać tutaj, a różne materiały na ich temat, umieszczone na Mrówkojadzie tutaj.

Tymczasem w Poznaniu…

Skoro już przywołaliśmy wcześniej dwie poznańskie smoczyce – jeszcze kilka słów o nich.

Ważą się bowiem ich losy w poznańskim Starym ZOO – przypomnijmy: dwie samice warana z Komodo przyjechały do Poznania z ogrodu zoologicznego z Wysp Kanaryjskich w 2005 roku. Poznańskie ZOO dostało je pod warunkiem, że zbuduje dla nich specjalny pawilon, gdy dorosną – wówczas sprowadzony zostanie do Poznania samiec, dzięki czemu będzie szansa na rozmnożenie smoków.

Tak obecnie wygląda pawilon waranów z Komodo w Starym ZOO w Poznaniu

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, prace nad nową smoczarnią – czyli Pawilonem Zwierząt Zmiennocieplnych – trwają w Starym ZOO już od jakiegoś czasu, na horyzoncie pojawiły się jednak czarne chmury, w postaci ryzyka niedomknięcia budżetu tej inwestycji. Rozchodzi się o zawrotną (sic!) sumę 1,5 mln zł.

Nowa smoczarnia 'pnie' się w górę...

Pierwszy i zasadniczy etap, na pewno będzie w tym roku ukończony, ale nie wiadomo, czy znajdą się pieniądze na realizację kolejnego. Wtedy inwestycja zostałaby zatrzymana, co w praktyce mogłoby oznaczać konieczność zwrócenia obu waranów i zachwiałoby całą inwestycją. Koniec końców, byłby to zarazem początek końca marzeń o Starym ZOO.
To jednak czarny scenariusz, który – mamy nadzieję – się nie sprawdzi. Redakcja Mrówkojada obiecuje uważnie przyjrzeć się tej sprawie i ocenić, jak duże jest zagrożenie realnego fiaska całej inwestycji. Na razie jednak emigracja poznańskim waranom nie grozi i bez problemu można je oglądać w Starym ZOO.
A kto przyjść nie może, a zobaczyć chciałby – zapraszamy tutaj, do największej dostępnej galerii tych wspaniałych zwierzaków!

Reklamy

4 comments on “Komodo w Mieście Aniołów – w ZOO w Los Angeles urodziły się – uwaga! – aż 22 małe smoki

  1. No nieźle 😛 wliczając nowo urodzone 22 waranki światowa populacja liczy 14 osobników umieszczonych w 56 ogrodach – Polska musi być potentatem skoro dostaliśmy warany w całości 😛

    • O kurcze, umknęła gdzieś jedna cyfra…Tak to jest, jak się pisze z kawiarenki (Redakcja wciąż bez internetu…)
      Chodziło oczywiście o 147 sztuk – za pomyłkę przepraszamy…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s