Żółwie zamiast wąsala, czyli Mrówkojad na spacerze po Starym ZOO w Poznaniu.

Wyjazd wąsala żółtookiego oraz szpaków balijskich był najważniejszym wydarzeniem ostatnich tygodni w poznańskim Starym ZOO i głównym motywem naszej ostatniej relacji z wizyty tamże.
Dziś ponownie wybraliśmy się na Zwierzyniecką i okazało się, że woliery zamieszkiwane wcześniej przez owe ptaki są już zajęte – nowi lokatorzy są jednak dosyć nieoczekiwani…

Wąsal i balijski szpak - niestety, nie ma ich już w Poznaniu...

Oto bowiem woliery zajmowane dotychczas przez wąsala żółtookiego oraz dwa szpaki balijskie zajęła grupa…żółwi greckich:

Żółwie greckie - nowi lokatorzy Ptaszarni w Starym ZOO

Pokaźne stado żółwi zajęło obie, połączone ze sobą woliery. Wśród kilkunastu żółwi dostrzegliśmy dzisiaj dwa maluchy, które mogły mierzyć maksymalnie 10 cm długości:

Żółw grecki - maluch nr 1

Żółw grecki - maluch nr 2

Sąsiadami żółwi greckich są lwiatki złotogłowe, których jeszcze kilka sztuk zostało w Starym ZOO, po tym, jak część z nich przeniosła się do Nowego ZOO i zamieszkała w dawnych wolierach wari rudych:

Lwiatka złotogłowa - Stare ZOO Poznań

Najpewniej jednak i one niebawem wyjadą z Poznania – kiedy i gdzie, jeszcze nie wiadomo. Oprócz nich i żółwi w Ptaszarni mieszka już tylko kilka gatunków ptaków – papużki faliste, nimfy, błyszczak purpurowy i kardynał dominikański.
Po wyjeździe wąsala i szpaków, na szczęście została jeszcze jedna para ptaków – nasi ulubieńcy, czyli dzioborożce trąbiące, jedyne w kraju, które już wcześniej przeniosły się do tzw. wielkiej woliery:

Dzioborożce trąbiące ze Starego ZOO

Nowy wybieg…królików!

Na nowy wybieg przeniosły się także cztery króliki domowe, które dotychczasową chatkę przy wybiegu owiec bretońskich zamieniły na duży, przestronny i przede wszystkim otwarty wybieg, przylegający od strony starej małpiarni do wybiegu Ameryki Południowej.

Króliki na nowym wybiegu z...nowymi współlokatorami!

Smok, Pusia, Łapa i Pieszczoch – bo takie imiona noszą cztery króliki – zamieszkały razem z grupą…kur, rasy zielononóżka kuropatwiana. Jak dotąd cała ferajna całkiem nieźle się toleruje i nikt nikomu w drogę nie wchodzi.
Króliczki korzystają z ogromnego wybiegu i stałego dostępu do świeżej trawy. Są to bowiem wielkie łakomczuchy, które tonami pochłaniają marchewkę, buraki, jabłka, pietruszkę oraz ziarna zbóż i zielonkę (koniczynę, lucernę, trawy i zioła).
Smok najbardziej lubi jednak zwykłą trawę:

Smok w trawie

Mała alpaka – córka swojego ojca

A jednak, a nie jak na początku wszyscy myśleli – swojej matki :).
A tak naprawdę i ojca i matki, chodzi bowiem o małą jasną plamkę nad czołem, którą posiada urodzona 7 sierpnia w Starym ZOO mała alpaka, która otrzymała imię Maciejka („bo urodziła się w pachnący i wonny poranek”).

Maciejka - mała alpaka ze Starego ZOO

Jeszcze w dobę po narodzinach mała alpaka nie miała charakterystycznego białego pasemka na czole, dlatego też wydawało się, że wygląd odziedziczyła po matce. Jednak już kilka dni później białe pasemko zaczęło się pojawiać i obecnie jest już identyczne z tym, jakie ma jej ojciec – Pan Alpaka.

Maciejka - mała alpaka ze Starego ZOO

Obecnie cała czwórka – rodzice, Maciejka oraz jej starsza siostra, urodzona 30 sierpnia zeszłego roku – ochoczo spaceruje po wybiegu Ameryki Południowej, choć to właśnie Maciejka ma w sobie najwięcej energii i chęci do brykania, często też można ją zobaczyć podczas samotnych wycieczek.

Maciejka - mała alpaka ze Starego ZOO

A Smoczarnia w budowie…

Odwiedzamy też nasze ukochane smoki z Komodo, które wciąż czekają na swój nowy dom. My także, bo czasami warunki ekspozycyjne na ich dotychczasowym wybiegu zostawiają trochę do życzenia – jak dziś, gdy przez mocno zaparowane szyby praktycznie nic nie widać. Gdyby nie fakt, że za nimi spacerują ponad dwumetrowe warany, moglibyśmy się tylko domyślać, że jest tam coś żywego…

Flores i Rinca - dwa poznańskie warany z Komodo

Flores i Rinca mają na razie około dwóch metrów długości, ale są jeszcze bardzo młode – mają dopiero po niespełna 5 lat. Gdy dorosną, mogą mierzyć nawet 3 metry (rekordzista dorósł do 365 cm i 150 kg!).
Poznańskie smoki karmione są trzy razy w miesiącu, w różne dni, żeby się nie przyzwyczajały do terminów. Jedzą mięso z kośćmi: wołowinę, kozinę, baraninę. W sumie zjadają przez miesiąc około 6 kilogramów mięsa!

A jak wygląda postęp prac nad ich nowym domem?
Ano tak:

Nowa smoczarnia 'pnie' się w górę...

Nowa smoczarnia 'pnie' się w górę...

Smoczarnia jeszcze nie powstała, ale w jedynym ocalałym ze starego kompleksu obiekcie – Pawilonie Gadów – co raz to pojawiają się nowi mieszkańcy. Jakiś czas temu nowym lokatorem została filipińska agama żaglowa, a dziś wypatrzyliśmy boa jamajkanskiego.

Do Starego ZOO na zajęcia!

A na koniec w imieniu Starego ZOO zapraszamy wszystkich chętnych na organizowane przez Dział Dydaktyczny Starego ZOO zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży – choć samo ogłoszenie prezentuje się umiarkowanie, to zajęcia są naprawdę ciekawe…

Do szkoły, czy do ZOO? A może jedno z drugim?

Szczegóły pod numerem telefonu 61-848-08-47.
Julian i spółka na pewno będą:).

Lemury na wagarach? Nigdy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s