Wąsal żółtooki i szpaki balijskie opuściły Stare ZOO w Poznaniu.

To najważniejsza wiadomość z naszej dzisiejszej wycieczki do Starego ZOO. Mijający tydzień to bowiem kolejne wyjazdy ptaków z ptaszarni w Starym ZOO, która dziś praktycznie świeci pustkami. Wśród ptaków, które wyjechały w ostatnich dniach są najcenniejsze i szczególnie ze Starym ZOO kojarzone gatunki – wąsal żółtooki i szpaki balijskie.

Ptaszarnia w Starym ZOO - na pierwszym planie puste woliery zajmowane wcześniej przez wąsala żółtookiego (z lewej) i szpaki balijskie (z prawej)

Exodus ptaków ze Starego ZOO trwa już od jesieni minionego roku, kiedy to zapadła oficjalna decyzja o wyłączeniu tego obiektu z ekspozycji zwierząt. Sama ptaszarnia jednak, jako obiekt zabytkowy, nie może zostać zlikwidowana, dlatego w najbliższym czasie ma zostać przeprowadzona jej modernizacja, jednak docelowo nie będzie w niej już żadnych ptaków.
We wrześniu 2009 pawilon został zamknięty dla zwiedzających, a same ptaki można było oglądać tylko w wolierach zewnętrznych. Jednak już od października rozpoczął się stopniowy wywóz ptaków do innych ogrodów zoologicznych lub przenosiny do innych wolier w ZOO. I tak Poznań opuściły m.in. ary ararauny, kakadu żółtoczube, do dużej woliery przeniesiono dzioborożce trąbiące. W ostatnich dniach zapadła decyzja o przeniesieniu lwiatek złotogłowych do Nowego ZOO (póki co są jeszcze w ptaszarni), natomiast w tym tygodniu do ogrodów w Gdańsku i Krakowie wyjechały szpaki balijskie i wąsal żółtooki – nie tylko nasi ulubieni mieszkańcy tego pawilonu, ale też najcenniejsze eksponowane w nim gatunki.

Wąsal żółtooki - niestety nie zobaczymy go już w Starym ZOO...

Podobnie jak szpaków balijskich

Nie mamy jeszcze pewności, które ptaki trafiły do którego ogrodu, w grę wchodzą jednak tylko Kraków i Gdańsk.
Bardzo będzie nam brakowało szczególnie niesamowitego wąsala, mamy jednak nadzieję, że gdziekolwiek trafił, będzie miał dogodne dla siebie warunki.
Więcej o „poznańskim” wąsalu możecie poczytać tutaj a galerię jego zdjęć możecie zobaczyć tutaj.
W chwili obecnej w ptaszarni zobaczyć można już tylko papużki faliste, nimfy, błyszczaka purpurowego i kardynała dominikańskiego. Niebawem do Nowego ZOO przeniosą się z kolei lwiatki złotogłowe.
Najgłośniejsze i zawsze tętniące życiem miejsce w ZOO pustoszeje, a i kolekcja zwierząt traci na wartości, choć nadal można spotkać tu wiele bardzo ciekawych i cennych gatunków, m.in. warany z Komodo.

Flores i Rinca - dwa poznańskie warany z Komodo

Narodziny małej alpaki!

Na szczęście są też i dobre nowiny, oto bowiem – ku naszemu wielkiemu zdziwieniu – na wybiegu Ameryki Południowej dostrzegliśmy nowego mieszkańca – małą alpakę.

Mała alpaka w Starym ZOO

Jak się okazało, maluch to mająca zaledwie dzień samiczka, która urodziła się wczoraj, w sobotę, o dziewiątej. To siostra innej alpaki, która urodziła się w sierpniu zeszłego roku. W przeciwieństwie do siostry jednak, nie odziedziczyła po tacie białych plamek w ubarwieniu – zwłaszcza charakterystycznego białego pasemka na czole.
W pełni wdała się w matkę:).

Mała alpaka z mamą i siostrą

Maluch, mimo że mający zaledwie dobę, bardzo dobrze już sobie radzi, choć cały czas porusza się nieco chwiejnym krokiem. Na krok też nie odstępuje starszej siostry i matki.

Rodzina alpak na wybiegu Ameryki Południowej

Nowy żółw

Nowym mieszkańcem, który pojawił się w wielkiej wolierze, jest z kolei żółw żółtogłowy, który jednak skutecznie ukrywał się w krzakach, przez co nie udało nam się go wypatrzeć.

Żółw żółtogłowy - Stare ZOO Poznań

W przeciwieństwie do wszechobecnych żółwi promienistych, które opanowały cała wolierę. Jeden z nich ochoczo pałaszował zieleninę, inne wygrzewały się w słońcu.

Żółw promienisty - Stare ZOO Poznań

A na koniec mieszkańcy ZOO, których próżno szukać w spisie lokatorów, ale pojawiają się na coraz to nowych wybiegach – ostatnio niedaleko wyspy lemurów, dziś zaś za wybiegiem żółwi sępich (wcześniej wyderek orientalnych):

Puma w Starym ZOO?

oraz na wybiegu mundżaków chińskich i bocianów czarnodziobych…

Kogo nie powinno tu być?

Reklamy

4 comments on “Wąsal żółtooki i szpaki balijskie opuściły Stare ZOO w Poznaniu.

  1. Toście mnie zmartwili! Wyjechał szpak balijski, żako, która, gdy miała humor, odpowiadała gwizdaniem, też pewnie jest już w Gdańsku lub Warszawie. Szkoda. Znikaj „perełki” naszego Zoo. Miejmy nadzieję, że wszelki „drobiazg” znajdzie wkrótce swoje miejsce na Malcie, albo może w nowej „smoczarni” (kiedyś była mowa o kolibrach). Piszę o tym, bo mimo finansowej mizerii coś się jednak dzieje – na stronie Zoo można obejrzeć wizualizacje nowego wybiegu dla rysia. Jak dobrze pójdzie to koty spędzą zimę już „u siebie”. Pozdrowienia dla redakcji.

  2. Cóż, warto jeszcze zaznaczyć, że to w Poznaniu po raz pierwszy raz w Polsce rozmnożono udanie szpaka balijskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s