Smoczy pazur w Starym ZOO – poznańskie warany z Komodo w akcji.

Jakbyśmy mieli deja vu – niedzielne południe, ciepło i słonecznie – wyciągamy rowery z piwnicy i ruszamy do Starego ZOO. Trzeba sprawdzić, jak idą prace nad budową Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych i jak się mają nasze smoki…
Już było, prawda? Tyle, że tydzień temu!

Smocze pazury - waran z Komodo ze Starego ZOO

Taki oto widok czeka na nas w pawilonie poznańskich waranów z Komodo. Flores i Rinca były tego dnia w wyśmienitej formie i z ochotą eksplorowały swój wybieg, z którego za jakiś czas przeniosą się do budowanego właśnie Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych, którego najważniejszą częścią będzie nowa smoczarnia.
Póki co jednak prace są jeszcze na etapie wstępnym, a nowe lokum poznańskich smoków wygląda na razie tak:

Tu na razie jest budowa, kiedyś będzie - smoczarnia nowa...

Nie budź smoka!

Śpiący smok wygląda tak:

Waran z Komodo - ani stary, ani mocno śpi...

Jest, jak by to ująć, uroczy, choć moc drzemie w nim wielka. Czujność jego jest bowiem wyjątkowa i naprawdę niewiele trzeba, aby bystrym okiem skontrolował otoczenie:

Waran wszystko ma na oku...

Gdy przy pawilonie pojawia się tłum zwiedzających, którzy ośmielili się zburzyć jego spokój, smok demonstruje im nie tylko swoje potężne pazury (patrz: wyżej), ale też swój smoczy język:

I tak mieli szczęście, że nie zademonstrował swoich zębów – my kiedyś widzieliśmy i ostatnią rzeczą, o jakiej marzymy, to być kiedyś przekąską warana z Komodo

Ostatecznie jedna ze smoczyc, która wypoczywała dotąd w mniejszej części pawilonu waranów, postanowiła przenieść się do drugiej części, gdzie już wcześniej wylegiwała się druga smoczyca. Razem jednak lepiej :).

Jesteśmy złośliwi, ale musimy to odnotować – do obszernego panteonu określeń, jakim zwiedzający nazywają warany z Komodo (jaszczur, jaszczurka, smok, potwór, waran – ok, ale: krokodyl, żółw, wąż, padalec, żmija – już niekoniecznie), doszło dziś jeszcze jedno: „Zobacz synek, lemur!”. Możliwe, że pan jeszcze nie widział, jaki stwór siedzi na wybiegu, ale wyszło zabawnie. Zwłaszcza, że inny chłopczyk zawołał na widok smoków – „Ale wąż!”.
Smoki przyjęły to chyba z większym spokojem, niż my…:).

Nie samymi smokami Stare ZOO stoi…

Prawda, dlatego też odwiedzamy wszystkie inne zwierzaki, choć ostatnio wystarcza nam na to coraz mniej czasu.
Zaglądamy zatem do lemurówkatta i czerwonobrzuchych, które w najlepsze harcują po swojej wyspie, choć naszą uwagę przykuwa inny zwierz, przemieszczający się wzdłuż brzegu stawu:

Dziki (?) kot na niedaleko wyspy lemurów

Obchodzimy pustoszejącą ptaszarnię, wybieg Ameryki Południowej, na którym kąpią się długoszpony i alpaki, podziwiamy szybujące po ogromnej wolierze dzioborożce trąbiące, odwiedzamy młodą samiczkę zebu, Emi, córkę Balbiny i Fernando, która urodziła się 18 czerwca:

Emi, młoda zebu ze Satrego ZOO

z kolei nad brzegiem stawu przy starej grocie wzrok przyciąga przepiękny łabędź czarny:

Łabędź czarny - Stare ZOO Poznań

Tutaj także dostrzegamy sporą, liczącą około5-6 sztuk grupę małych kaczek krzyżówek, które musiały niedawno przyjść na świat.

Młode kaczki krzyżówki ze Starego ZOO

Kaczuszki choć bardzo jeszcze młode, to już niezwykle samodzielne i chętne do samodzielnych wypraw po stawie:

Samodzielna wycieczka małej krzyżówki

A na zakończenie wycieczki wybieramy się na pyszne lody śmietankowo-truskawkowe, które można kupić w barze Kinga (po 3,50 zł za sztukę – duży lód jest całkiem spory, choć „maszyna robiąca lody” wygląda jak kosmiczny transformator z radzieckich filmów sci-fi z lat. 60. i często się psuje – musieliśmy czekać dobry kwadrans, aż wznowi produkcję, ale to już inna historia…).

Tyle, jeśli chodzi o wczorajszą wyprawę do Starego ZOO – a już w środę ponownie odwiedzimy Nowe ZOO! Mamy nadzieję, że będziemy mogli Was już poinformować o kilku ciekawych sprawach i donieść o kilku nowościach. Ale o tym – dopiero w środę!

A na koniec – mała sonda: gdyby waran z Komodo nie był waranem, to kim byłby?

Reklamy

One comment on “Smoczy pazur w Starym ZOO – poznańskie warany z Komodo w akcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s