Oceniamy polskie ogrody zoologiczne – Ranking Mrówkojada. ZOO Nowy Tomyśl

Czyli kolejny – po Lesznie – ogród zoologiczny, który postanowiliśmy przetestować w naszym Rankingu. Oto, co nam wyszło.

ZOO Nowy Tomyśl - wejście

W nowotomyskim ZOO bywaliśmy wielokrotnie – wszak jest to najbliżej położona Poznania placówka zoologiczna. Dwukrotnie odwiedziliśmy nowotomyskie ZOO w tym roku – 1 kwietnia i 30 czerwca.
Ogród Zoologiczny w Nowym Tomyślu nie jest oficjalnym ZOO, nie przynależy do żadnych oficjalnych organizacji typu EAZA, jest jednak silnie związane z poznańskim ZOO, dla którego od początku jest placówką filialną, choć obecnie ta zależność jest słabsza niż kiedyś. Nie jest to też jednak zwierzyniec taki jak w Lesznie – więcej jest gatunków, są one cenniejsze, a warunki hodowlano-ekspozycyjne wręcz nieporównywalne. Silna jest także tradycja wiwarystyczna w tym miejscu, ZOO funkcjonuje bowiem nieprzerwanie od 1974 roku i mogło się w tym czasie pochwalić wieloma sukcesami i wieloma cennymi gatunkami. Obecnie jest to prawdopodobnie najlepsze w Polsce ZOO z typu niewielkich, nieoficjalnych ogrodów zoologicznych, daleko w tyle pozostawiając Leszno, Braniewo czy Białystok. O porównaniach z eazowskimi ogrodami mowy być jednak nie może, choć nasz ranking daje szanse wszystkim…

Zobaczmy zatem, jak wypada ZOO w Nowym Tomyślu w naszym rankingu:

1. ZWIERZOSTAN

Na dzień 30 czerwca 2010 roku zwierzostan nowotomyskiego ZOO liczył 43 gatunki – 22 gatunki ptaków, 1 gad oraz 20 gatunków ssaków.
43 gatunki to umiarkowanie efektowny rezultat – z jednej strony to połowa zwierzostanu toruńskiego ZOO, z drugiej dwa razy tyle, co w Lesznie. W kategorii zwierzyńców/ogrodów spoza kręgu EAZA – zdecydowana czołówka.
Spora część zwierzaków to gatunki charakterystyczne dla zwierzyńców, jakich w Polsce wiele, nie brakuje jednak i gatunków rzadszych i cenniejszych, spotykanych w dużych i cenionych ogrodach zoologicznych. Kolekcja zwierząt jest wyważona i dostosowana do możliwości ekspozycyjno-hodowlanych ZOO. Kilka ciekawych i efektownych gatunków, stosunkowo niewiele o wątpliwej wartości.

Pawian zielony

Uwagę zwraca m.in. jeżozwierz indyjski, trzy gatunki małp, szopy pracze, jak, arui, muflony i kilka gatunków kopytnych, ryś, zebra, struś i kilka ptaków. Brakuje właściwie gatunków, których obecność można by było uznać za rażącą i szczególnie wątpliwą.

Koczkodany zielonosiwe

Brak gatunków szczególnie rzadkich, zagrożonych i unikatowych w skali kraju. Nie można nie wspomnieć jednak o koniu Przewalskiego – to nadal gatunek wysokiej wartości, chociaż w Polsce często spotykany w zoo. Poza tym jest on chlubą nowotomyskiego ZOO, które aktywnie uczestniczy w projekcie ochrony tego gatunku.

Koń Przewalskiego - ZOO Nowy Tomyśl

Za zwierzaki szczególnie atrakcyjne i popularne można by uznać przede wszystkim pawiany, ale też zebrę, strusie, rysia, koczkodany i rezusy oraz szopy pracze.

Ryś europejski

Zróżnicowanie eksponowanych zwierząt, jak na tak nieduży ogród, jest umiarkowane, choć trudno dopatrzyć się jakiegoś szczególnego zamysłu w doborze gatunków – w dużej mierze jest to bowiem spuścizna wielu lat, gdy do nowotomyskiego ZOO trafiały zwierzęta z likwidowanych zwierzyńców (w Zielonej Górze, Śremie i Wrześni) oraz nadwyżki z Poznania. Swego czasu ZOO specjalizowało się w hodowli wilków, których obecnie już jednak nie ma. Nowotomyski ogród ma na koncie także kilka sukcesów hodowlanych, choć obecnie nie są to zbyt spektakularne narodziny – w ciągu ostatniego roku było to głównie ptactwo oraz – co jest już bardziej efektowne – cztery małe szopy pracze.

Młody szop pracz - ZOO Nowy Tomyśl

Młody szop pracz - ZOO Nowy Tomyśl

Warto zauważyć, że wiele gatunków reprezentowanych jest przez co najmniej kilka sztuk zwierząt – efektownie prezentuje się aż 7 szopów, 5 strusi afrykańskich, 7 osłów, duże stado danieli, 7 rezusów, 5 pawianów, 3 makaki, choć jest też kilka gatunków reprezentowanych tylko przez jednego zwierzaka – jeżozwierz, ryś, zebra.
Ostatecznie widać, że ZOO tętni życiem, co jakiś czas pojawiają się przychówki, choć brakuje większych transferów . Niemniej kilka grup zwierzęcych robi wrażenie liczebnością, a stado makaków rezusów jest najliczniejsze w kraju.

Makak rezus

KATEGORIE I OPIS PUNKTÓW PUNKTY UWAGI
1. ZWIERZOSTAN 0-20 PKT.
Ilość gatunków 0-3 pkt 1,0 43 gatunki
Zróżnicowanie gatunków (czy kolekcja jest przemyślana i sensowna, czy ogród specjalizuje się w jakiejś dziedzinie i czy ma jakieś osiągnięcia w tej kwestii) 0-3 pkt 1,0 brak specjalizacji, umiarkowana różnorodność,
Wartość kolekcji (czy są gatunki zagrożone i rzadkie, czy są gatunki unikatowe w skali kraju bądź ogrodów zoologicznych w ogóle, jaka jest „wartość” eksponowanych zwierząt) 0-10 pkt. 3,5 kilka gatunków pospolitych, kilka ciekawych i wartościowych (koń Przewalskiego, małpy, jeżozwierz, ryś) brak unikatów
Bogactwo kolekcji i jej rozwój (ile jest zwierząt, czy zoo prowadzi hodowlę czy tylko utrzymuje to, co ma) 0-3 pkt. 1,5 kilka licznych i bardzo licznych grup zwierzęcych, niewiele narodzin, bardzo mało transferów
Czy są gatunki popularne, wpływające na atrakcyjność zoo (lwy, słonie, żyrafy) 0-1 pkt. 0,5 są, ale mniejszego formatu – małpy, zebry, strusie, szopy, ryś
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII 7,5

OCENA – 7,5/20

2. ZAGOSPODAROWANIE TERENU

3,7 ha to obszar stosunkowo nieduży (porównywalny do Starego ZOO w Poznaniu i Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu), a ZOO urządzone jest bardzo sprawnie i bardzo łatwo jest się po nim poruszać – nie zbaczając z trasy, ale też nie błądząc tą samą ścieżką kilka razy, możemy je spokojnie obejść w godzinę – w sam raz na niemęczący spacer. Całkiem nieźle wypada także kwestia rozplanowania ZOO – nie mamy wrażenia (jak np. w Lesznie) kompozycyjnego chaosu – zwierzaków jest niewiele, ale są rozplanowane całkiem sensownie. Inna sprawa, że gatunków jest na tyle mało, że trudno o ułożenie ich wg stref geograficznych – niemniej widać pewien całkiem sensowny zamysł w logistyce wybiegów.

ZOO Nowy Tomyśl - główna alejka

Wkomponowanie w przestrzeń wypada bardzo dobrze – w przeciwieństwie do Leszna, nie mamy właściwie żadnych zarzutów odnośnie do lokalizacji ZOO – przeciwnie, w tym wypadku można mówić o położeniu ogrodu jako o atucie. W najbliższej okolicy nie ma bowiem żadnych obiektów, które mogłyby kolidować z istnieniem ZOO, a równocześnie jest ono na tyle blisko i dworca PKP i centrum miasta, że dotarcie do niego nie stanowi żadnego problemu.
Nowotomyski Ogród Zoologiczny znajduje się w Miejskim Parku Kultury i Wypoczynku, którego jest integralną częścią.

Park Kultury i Wypoczynku - Nowy Tomyśl

Przyroda w zoo to przede wszystkim naturalna roślinność parkowa, wszechobecne kwietniki i nasadzenia roślin ozdobnych oraz duży, ładnie zagospodarowany staw z ptactwem wodnym.

ZOO Nowy Tomyśl - staw

2. ZAGOSPODAROWANIE TERENU 0-10 PKT. PKT. UWAGI
Wykorzystanie terenu ZOO (czy nie ma nadmiaru niezagospodarowanych obszarów, których nie można ominąć) 0-2 pkt. 1,0
cały teren jest właściwie zagospodarowany
Wkomponowanie ogrodu w otaczającą go przestrzeń (współgra/nie współgra; upiększa ją czy niekoniecznie) 0-3 pkt 2,0
ZOO położone jest na terenie parku,
Rozplanowanie zoo (czy jest jasny i czytelny sposób zwiedzania czy jest jakiś układ i kompozycja wybiegów, czy wybiegi są w jakiś sposób ułożone, np. strefami, czy poszczególne strefy są odpowiednio wyeksponowane) 0-3 pkt. 1,5
łatwo się poruszać, dosyć sensowne rozplanowanie,
Przyroda w zoo (czy występują naturalne formy środowiskowe i czy są odpowiednio zagospodarowane, czy występuje naturalna roślinność i w jakim jest stanie, czy są pomniki przyrody, jak eksponowane są naturalne warunki przyrodnicze) 0-2 pkt. 1,0
roślinność parkowa, kwietniki i rośliny ozdobne, duży zadbany staw, brak cennej flory
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII 5,5

OCENA – 5,5/10

3. WARUNKI ŻYCIA ZWIERZĄT

Wybiegi zewnętrzne zwierząt prezentują się bardzo okazale – są nie tylko zadbane, ale także przestronne i jak na tak nieduże ZOO – wyjątkowo duże.
Choćby największy ze wszystkich, wybieg strusi afrykańskich:

Wybieg strusi afrykańskich - ZOO Nowy Tomyśl

Ale i mniejsze zwierzaki, jak choćby jeżozwierz indyjski, mają całkiem sporo miejsca (oprócz wybiegu jeżozwierz ma do dyspozycji jeszcze uroczą chatkę):

Wybieg jeżozwierza indyjskiego - ZOO Nowy Tomyśl

Właściwie wszystkie wybiegi dla zwierząt kopytnych (koń Przewalskiego, daniele, jak, osły) są duże, przestronne i zadbane, słabiej wypada jedynie wybieg muflonów i kuca (są duże, ale niezbyt zadbane). Dobrze prezentują się też wybiegi małp, zwłaszcza pawianów. Drobne zastrzeżenia można by było mieć właściwie tylko do wybiegu rysi i szopów praczy.
Właściwie w przypadku ani jednego wybiegu nie mamy wrażenia ciasnoty, co więcej, warunki przestrzenne są na bardzo dobrym poziomie.
Gorzej nieco z podłożem – zoo nadal nie uporało się z problemem podmokłości gruntu. Część wybiegów, nawet po niewielkim deszczu, zamienia się miejscami w błoto – tak jest choćby u osłów, kuca, muflonów czy strusi.

Wybieg osłów

Co do stanu samych zwierzaków trudno mieć większe zastrzeżenia, choć czystość i zadbanie niektórych wybiegów pozostawia już nieco do życzenia – zwłaszcza niektórych kopytnych. Na drugim biegunie są natomiast woliery papug i np. pawianów – te są bardzo zadbane.

3. WARUNKI ŻYCIA ZWIERZĄT 0-15 PKT. PKT. UWAGI
Wielkość i urozmaicenie wybiegów (czy są wystarczającej wielkości, czy podłoże i zagospodarowanie wybiegu jest odpowiednie dla danego zwierzęcia, czy ogrodzenia są odpowiednie, czy są dostosowane do pór roku i warunków pogodowych, czy są estetycznie zagospodarowane, czy są urozmaicone) 0-10 pkt. 6,5
Stan zwierząt (czy są czyste, zadbane, czy wyglądają na zdrowe, najedzone) 0-2 pkt. 1,5
Czystość i zadbanie wybiegów 0-3 pkt. 2,0
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII 10,0

OCENA – 10/15

4. WARUNKI EKSPOZYCYJNE

O ile w przypadku leszczyńskiego ZOO architektura i ogólny wystrój ZOO był największą bolączką tego miejsca, to w przypadku Nowego Tomyśla jest to mile zaskakujący atut.
W bezpośrednim sąsiedztwie ZOO, w Parku Kultury i Wypoczynku znajduje się Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa, na terenie którego możemy zobaczyć wiele przedmiotów i obiektów zbudowanych z…wikliny, która jest w Nowym Tomyślu wszechobecna i da się ją także zauważyć w wystroju ZOO – przyznać trzeba, że daje to często bardzo ciekawe efekty, a przy okazji nadaje lokalnego rysu.
Choć witający nas tuż przy wejściu wiklinowy tyranozaur jest tyleż efektowny i ciekawy, co budzący zastanowienie – lepszy byłby chyba słoń…

Wiklinowy tyranozaur - ZOO Nowy Tomyśl

Dla licznie odwiedzających to miejsce dzieciaków jest to jednak niewątpliwa frajda. Dla nas zresztą też (cały czas pamięta się „Park jurajski”…:).
Wikliny jest zresztą w ZOO więcej – a efekty są naprawdę estetyczne:

ZOO Nowy Tomyśl

Świetnie prezentują się wszelkie niewielkie obiekty na terenie ogrodu – bardzo ładne, nowo wybudowane domki dla królików i świnek morskich w ogródku dziecięcym:

Ogródek dziecięcy

czy gołębnik. Z większych obiektów najlepiej prezentuje się wybieg pawianów i kompleks wolier dla papug.

ZOO Nowy Tomyśl - nowe woliery papug

Jakichkolwiek pawilonów brak – to specyfika eksponowanych gatunków. Jedynym obiektem „zamkniętym” jest niewielka budka, zamieszkiwana przez koszatniczki i żółwie czerwonolice (w oddzielnych pomieszczeniach oczywiście!):

ZOO Nowy Tomyśl - koszatniczki i żółw czerwonolicy

Właściwie jedynym obiektem, którego wygląd pozostawia wiele do życzenia, jest wybieg rysia europejskiego:

ZOO Nowy Tomyśl - wybieg rysia

Czepiać można by się też było wybiegu szopów (obecnie jest ich aż 7, a wybieg jest stanowczo za mały).
Dostępność zwierząt jest duża – brak jest natomiast jakichkolwiek pawilonów i obiektów przeznaczonych na zimową ekspozycję, ale tez mało jest zwierząt ciepłolubnych. Problem może być z obserwacją niektórych kopytnych, gdyż ich wybiegi są bardzo duże i nie zawsze jest do nich dostęp z więcej niż jednej strony. Standardy bezpieczeństwa są natomiast zachowane – tu trudno się do czegoś przyczepić – chyba że do tabliczek ostrzegawczych i informacyjnych, których…nie ma.

4. WARUNKI EKSPOZYCYJNE 0-15 PKT.
Dostępność zwierząt (czy wybiegi są tak skonstruowane, że zwierzaki mają na nich dobre warunki a zwiedzający ma szansę je zobaczyć, czy można zobaczyć zwierzęta o każdej porze roku – odpowiednie pawilony, dostęp nie tylko do wybiegu, ale i do chatki) 0-5 pkt. 2,5
Standardy bezpieczeństwa (czy wybiegi/klatki są odpowiednio zabezpieczone i nie stanowią niebezpieczeństwa dla zwiedzających w tym małych dzieci) 0-1 pkt. 0,5
brak jakichkolwiek tabliczek ostrzegawczych
Architektura (pawilony, obiekty, klatki, woliery, ogrodzenia itp. – jaki jest ich stan, jakie zapewniają możliwości ekspozycyjne) 0-6 pkt. 3,0
brak pawilonów
Mała architektura (ławki, rzeźby plenerowe, figury itp.) 0-3 pkt. 2,5 wiklina!
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII 8,5

OCENA – 8,5/15

5. ATRAKCYJNOŚĆ DLA DZIECI

5. ATRAKCYJNOŚĆ DLA DZIECI 0-5 PKT.

(wszystko, co jest skierowane bezpośrednio do najmłodszych zwiedzających (ogródki dziecięce, kolejki, place zabaw, parki linowe, ekspozycje i zwierzęta a dzieci itp.).

2,0 ogródek dziecięcy, wiklinowy tyranozaur
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII 2,0

OCENA – 2/5

6. INFORMACJE DOTYCZĄCE ZOO I ZWIERZĄT

Największa bolączka nowotomyskiego ZOO – kręcimy trochę nosami na brak jakichkolwiek tablic informacyjnych przy wejściu – choćby takich, jakie były w Lesznie. Żadnej tablicy z opisem ZOO i choć krótkim rysem historycznym, żadnej mapy ogrodu z rozmieszczeniem zwierzaków. Fakt – ZOO jest małe, ale dobrze byłoby wiedzieć, czego się spodziewać.
Mapkę ZOO – oraz mały przewodnik (właściwie folder – ale i tak lepsze to, niż „leszczyńskie” nic:) – dostajemy dopiero później, gdy postanawiamy zajrzeć do budynku dyrekcji i porozmawiać chwilę z „miejscowymi”. Jest mocno nieaktualna. W sumie porażka, bo kto pyta o mapę/przewodnik w dyrekcji? Wejście do zoo jest darmowe – lepiej byłoby zapłacić 2 zł, a dostać za to choćby krótki, broszurowy informator (który w sumie jest, tyle że „spod lady”…).

Tabliczki z nazwami zwierząt są niestety bardzo słabe – poza nazwą polska i łacińską jest jeszcze tylko „kraj pochodzenia” – żadnej mapy, zdjęcia/rysunku zwierzaka, krótkiego choć opisu. Co więcej – zdarzają się błędy…
Tylko w przypadku zebry mamy jakąkolwiek wzmiankę o konkretnym zwierzaku.

6. INFORMACJE DOTYCZĄCE ZOO I ZWIERZĄT 0-7 PKT.
Tabliczki (czy tabliczki z nazwami zwierząt są aktualne, estetyczne, zadbane i czytelne, czy na tabliczkach znajdują się zdjęcia zwierzaków, dzięki czemu można się na przykład dowiedzieć mniej więcej jak dany osobnik wygląda nawet jeśli nie ma go teraz na wybiegu, czy są mapki z rozmieszczeniem zwierzęcia, czy są informacje o tym, iż dany gatunek należy np. do EEP lub jest zagrożony, czy są informacje o urodzonych zwierzakach) 0-2 pkt. 0,5 bardzo mało informacji na tabliczkach
Informacje o konkretnych zwierzętach (czy znajdziemy informacje o konkretnych zwierzętach – jak mają na imię, skąd pochodzą, ile mają lat itp.) 0-1,5 pkt. 0,0 tylko krótka notka o zebrze
Plansze i tablice (czy są i jak wyglądają wszelkiego typu tablice informacyjne, plansze, różne tablice i przystanki multimedialne, wszelkiego rodzaju informatory o ZOO i jego mieszkańcach) 0-2 pkt. 0,0 brak
Mapa i przewodnik po ZOO (czy jest, w jakiej cenie, co nam oferuje) 0-1,5 pkt. 0,0 właściwie brak
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII 0,5

OCENA – 0,5/7

7. ZAPLECZE GASTRONOMICZNE

Brak czegokolwiek. Do najbliższego sklepu spożywczego też jest kawałek…

7. ZAPLECZE GASTRONOMICZNE 0-5 PKT.

Czy jest miejsce, w którym możemy coś zjeść, co takiego (czy dobre, w jakiej cenie, konkretne dania czy tylko przekąski), czy oprócz dużych punktów są także mniejsze, np. budki z lodami, przekąskami itp.

0,0 brak
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII 0,0

OCENA – 0/5

8. DODATKOWE ATRAKCJE

wstęp wolny
– położenie w Parku Kultury i Wypoczynku
– bezpośrednie sąsiedztwo Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa

8. DODATKOWE ATRAKCJE 0-7 PKT.
Czyli wszystko, co możemy zobaczyć/zrobić w ZOO (ewentualnie w jego bezpośrednim sąsiedztwie), a nie wiąże się bezpośrednio z samymi zwierzakami – wszelkiego rodzaju place zabaw, małpie gaje, przejażdżki na kucykach, kolejki, karuzele, muzea i galerie, stałe bądź regularnie pojawiające się czasowe wystawy, wszelkiego rodzaju imprezy itp. Wreszcie czy jest sklepik z pamiątkami i co można w nim kupić.
1,0 jak wyżej
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII 1,0

OCENA – 1/7

9. ZAPLECZE SANITARNE

Jedna toaleta, w budynku dyrekcji. Jest zadbana i czysta, niestety brak jest jakichkolwiek o nie informacji – drzwi nie są oznakowane i należy się domyślić, że to WC a nie sekretariat…

9. ZAPLECZE SANITARNE 0-3 PKT.
Jak wygląda kwestia toalet – czy są, ile ich jest, w jakim stanie, co oferują (tylko zimna woda, a może też ciepła, papier, mydło itp.) i czy są odpowiednio rozlokowane w stosunku do całego terenu zoo 0-2 pkt. 1,0 jedna, zadbana, ale nieoznakowana
Czy toalety są płatne (brak punktu) czy darmowe (punkt) 0-1 pkt. 1,0 darmowa
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII 2,0

OCENA – 2/3

10. OPŁATY

Wstęp do ZOO jest darmowy. Jeszcze do niedawna pobierana była opłata w wysokości 2 zł i chyba warto byłoby ją przywrócić – mogłoby to jeszcze bardziej podnieść standard ogrodu.

10. OPŁATY 0-5 PKT.
Ile zapłacimy za bilet i czy w naszym odczuciu i w porównaniu z innymi ogrodami jest to dużo czy mało i czy kwota jest adekwatna do tego, co otrzymamy po zapłaceniu za bilet 0-2 pkt. 2,0
Jakie jest zróżnicowanie biletów i ich cen, jakie są ulgi i dla kogo 0-1,5 pkt 1,5
Czy po wejściu na teren ZOO czekają nas kolejne, “ukryte” opłaty (za WC, za kolejkę, za wejście do niektórych obiektów itp.) 0-1,5 pkt. 1,5
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII

OCENA – 5/5

11. CZYSTOŚĆ I ZADBANIE

Ogród jest bardzo zadbany, starannie utrzymany a większość zwierzaków ma naprawdę niezłe warunki – jak na warunki polskie i możliwości finansowe nowotomyskiej placówki – rezultaty są więcej, niż okazałe. Co więcej, przeprowadzony w ostatnich miesiącach remont rozwiązał sprawę alejek – teraz większość z nich jest utwardzona, przez co komfort poruszania się po ZOO znacznie się poprawił.

11. CZYSTOŚĆ I ZADBANIE 0-3 PKT.
Czy na terenie zoo, nawet tam gdzie nie ma wybiegów, nie ma miejsc zaniedbanych, zaśmieconych i czy ogród ogólnie wygląda na zadbany, czy jest wystarczająca ilość śmietników, czy zimą ścieżki są odśnieżane, czy ogród ogólnie wygląda na zadbany i jakie jest ogólne wrażenie estetyczne.
2,5
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII,5 2,5

OCENA – 2,5/3

12. PORUSZANIE SIĘ PO ZOO

3,7 ha to obszar stosunkowo nieduży, a ZOO urządzone jest bardzo sprawnie i bardzo łatwo jest się po nim poruszać – nie zbaczając z trasy, ale też nie błądząc tą samą ścieżką kilka razy, możemy je spokojnie obejść w godzinę. Gorzej z oznakowaniem – którego nie ma, podobnie jak jakichkolwiek mapek.

12. PORUSZANIE SIĘ PO ZOO 0-5 PKT.
Jak ZOO jest oznakowane, czy na trasie zwiedzania jest wystarczająca ilość map i drogowskazów, czy trasa zwiedzania jest dobrze skomponowana (czy nie trzeba powtarzać przejść, żeby obejść wszystko), jaka jest wygoda zwiedzania, czy w mamy do wyboru jakieś inne sposoby zwiedzania (kolejki wózki dziecięce itp.), czy ZOO zwiedza się wygodnie, jaki jest stan alejek, czy są różne warianty zwiedzania itp.
2,0
SUMA PUNKTÓW W TEJ KATEGORII 2,0

OCENA – 2/5

13. MRÓWKOJADY – PUNKTY SPECJALNE

Nie ma.

0 pkt.

PUNKTÓW RAZEM -46,5/100

Zapraszamy do dzielenia się własnymi wnioskami i uwagami. Wszystkich, którzy chcieliby sami ocenić nowotomyski ogród zoologiczny, mogą pobrać nasz ranking w formie ankiety – Ranking Polskich Ogrodów Zoologicznych – ankieta

Więcej na temat ZOO Nowy Tomyśl:

lista gatunków przebywających w ZOO
relacja z I wizyty Mrówkojada w ZOO
relacja z II wizyty Mrówkojada w ZOO
przewodnik po ZOO Nowy Tomyśl
szopy pracze z nowotomyskiego ZOO
pełna galeria zdjęć z ZOO

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s