Co nowego w Nowym ZOO? – Mrówkojad na poniedziałkowym spacerze.

Wczoraj odwiedziliśmy Stare ZOO, dziś postanowiliśmy wybrać się z kolei do Nowego żeby zobaczyć, co też zmieniło się w nim w ostatnich dniach.
Rowery z piwnicy i na ZOO!

Śpiące karakale - Nowe ZOO Poznań

Jak się okazuje już na miejscu, trochę się zmieniło, ale i tak znacznie mniej, niż byśmy chcieli.
Po kolei jednak!

Narodziny!

Już w kilka minut po wejściu do ZOO udaje nam się zobaczyć pierwszego malucha – ślicznego, czarnego królika, który urodził się niecałe trzy tygodnie temu.

Mały królik, urodzony w Nowym ZOO

Maluch jest nieprawdopodobnie wręcz aktywny i z ogromną prędkością przemieszcza się po swoim wybiegu w ogródku dziecięcym. Od razu też zyskał sobie wielką sympatię, zwłaszcza dzieci, które tak bardzo chciały się z nim zaznajomić, że maluch często musiał szukać schronienia. Niektórzy niestety zbyt dosłownie biorą do siebie powiedzenie, aby „gonić króliczka”.
Mały królik chętnie także bawi się ze swoimi znacznie większymi towarzyszami:

Króliki dwa

Tatusiem malucha jest jeden z naszych ulubieńców, piękny czarny królik, z białym pasemkiem na głowie.

Królik domowy - Nowe ZOO Poznań

Znacznie efektowniejsze – i liczniejsze! – narodziny miały jednak miejsce w Pawilonie Zwierząt Nocnych. 28 czerwca przyszło bowiem na świat aż siedem tenreków zwyczajnych.

Tak wyglądają małe tenreki zwyczajne (tu - fot. z wikipedii)

Rodzice maluchów przyjechały do poznańskiego ZOO z ogrodu w Pilznie, jako półroczne osobniki. Kiedy przeniesiono je na obszerny wybieg do Pawilonu Zwierząt Nocnych, który podzieliły z galago małouchymi, okazało się, że samica urodziła młode – i to aż siedem! Maluchy już po tygodniu zaczęły opuszczać budkę, od razu zabrały się też do przekopywania wybiegu, a trzy tygodnie później maluchy zaczęły przyjmować stały pokarm.
Nam niestety maluchów nie udało się dziś zobaczyć, ale za kilka dni ponownie wybieramy się do Nowego ZOO i może wtedy się uda…
To jednak nie koniec narodzin w poznańskim ZOO, ale z prezentacją następnego malucha musimy niestety jeszcze poczekać. Ale – warto!

Co u starszaków?

Tyle maluchy, zaglądamy jednak także do niedawno urodzonych zwierzaków, które zdążyły już nieco podrosnąć.
Jak na drożdżach rosną dwa urodzone w czerwcu czubacze rude, które jeszcze niedawno wyglądały tak, a dzisiaj już tak:

Czubacze rude - dwa maluchy z matką (Nowe ZOO Poznań)

Czubacz rudy - Nowe ZOO Poznań

Świetnie trzymają się także dwa fantastyczne małe otocjony, urodzone 25 maja.

Mały otocjon

Choć z całej, „czterootocjonowej” rodziny tylko jeden z maluchów wykazywał jakąkolwiek aktywność – pozostała trójka wylegiwała się na piachu w promieniach słońca…

Mama, wstawaj!

Brat też śpi...

A tata to już w ogóle...

Zmiany na wybiegach

Żadnych nowych transferów od czasu przyjazdu żyrafy Basi nie było, żadne spektakularne transfery także na razie się nie szykują. Mimo to na kilku wybiegach spore rotacje. Ponownie wybiegami zamieniły się bowiem emu i kangury szare olbrzymie – te drugie wykosiły już trawę na wybiegu emu, który zajmowały przez ostatnie kilka tygodni i powróciły na swój stary wybieg.
W czasie przejażdżki kolejką dowiadujemy się także od współpasażerów, że dotychczasowy wybieg konia Przewalskiego zajął osioł, a bizony zostały zastąpione przez żubry. Bardzo ciekawe.
Z „prawdziwych” przenosin koniecznie wspomnieć trzeba o lemurach – grupa lemurów katta powróciła bowiem na swoją wyspie na stawie, z kolei zajmowany przez nie dotychczas wybieg zajęły wari rude.

Lemury katta wróciły na wyspę

Lemurom jest na wyspie na pewno lepiej niż w wolierze, zwiedzający mogą jednak trochę marudzić, bo zwierzaki widzimy teraz z bardzo daleka, ze specjalnego punktu widokowego.

Gdzieś tam są lemury...

My nie marudzimy – mamy ze sobą lornetkę:).
A tuz przy barierce pojawiła się kolejna z nowych tablic informacyjnych, poświęcona – rzecz jasna! – lemurom katta właśnie.

Kilka słów o lemurach katta - nowa tablica informacyjna

Z przenosin zadowolona jest także rodzina wari rudych (czerwonych), cała piątka bowiem (para dorosłych oraz trzy urodzone 22 marca maluchy) zamieniły stosunkowo nieduże woliery przylegające do Pawilonu Zwierząt Nocnych, na bardzo obszerny i ładny wybieg za pawilonem. Dotychczas mieszkały tam lemury katta, wcześniej zaś mokoki niebieskookie (zanim wyjechały do Czech).

Wari rude na nowym wybiegu

Cała rodzina niesamowicie wręcz dokazywała, eksplorując swój nowy, wielki wybieg.

Wari rudy - Nowe ZOO Poznań

Wari rudy - Nowe ZOO Poznań

Trzeba było napić się ze źródełka:

Wari rudy - Nowe ZOO Poznań

I połazić po drzewach:

Wari rudy - Nowe ZOO Poznań

Jeden z lemurów chętnie też pozował do zdjęć – i to z bardzo bliska:).

Wari rudy - Nowe ZOO Poznań

I jeszcze jedna ważna informacja dotycząca przenosin – dla nas bardzo sympatyczna. Dziś bowiem okazało się, że i owszem, wrocławskie ZOO wzbogaciło się o kunę żółtogardłą, która przyjechała do Wrocławia z poznańskiego ZOO, ale tylko jedną – druga bowiem pozostała w Poznaniu.
I ma się świetnie!

Nadal zatem możemy zobaczyć kunę żółtogardłą w Nowym ZOO, tyle że już tylko jedną – samca. Polecamy zatem zatrzymać się na chwilę w sektorze małych drapieżników i chwilę ją poobserwować. Druga z kun – też samiec – pewnie niebawem podbije wrocławskie ZOO :).

Zmiany na wybiegu Ameryki Południowej

Nie lada niespodzianka czekała na nas natomiast na wybiegu Ameryki Południowej, który zostanie…podzielony!

Z lewej - tapiry, kapibary, wikunie i nandu, z prawej - mrówkojady?

Wszystko wskazuje więc na to, że ciągnąca się miesiącami tzw. sprawa mrówkojadów zostanie WRESZCIE załatwiona. Jak powszechnie wiadomo, w ostatnim czasie wypatrzenie mrówkojadów na wybiegu głównym było nie lada sukcesem (nam w tym roku udało się to TYLKO RAZ na baaardzo dużo wizyt), co spowodowane było głównie konfliktem z pozostałymi zwierzakami (głównie tapirami) – mrówkojady były bowiem zbyt „władcze”. Dlatego też na wybiegu odbywał się „ruch wahadłowy”, a same mrówkojady były rzadziej wypuszczane. Długo debatowano, co z tym zrobić, aż postanowiono wielki wybieg sawanny południowoamerykańskiej podzielić. Właśnie ruszyły pierwsze prace – na razie wbito w ziemię słupki, między którymi zostanie rozciągnięta siatka.

Wybieg Ameryki Południowej - Nowe ZOO Poznań

Tym samym największa łączona grupa zwierzęca zostanie rozdzielona. Mrówkojady zajmą zapewne mniejszą część wybiegu, tę, która leży na tyłach wybiegu, od strony czepiaków czarnorękich.

Wybieg Ameryki Południowej - część dla mrówkojadów

Jak to będzie wyglądało dokładnie, dowiemy się w najbliższym czasie, kiedy to odwiedzimy chatkę mrówkojadów – wówczas poinformujemy o szczegółach całej akcji.
A tymczasem udało nam się dziś wypatrzeć Guapę na jej wybiegu wewnętrznym, przy chatce. Z daleka co prawda, ale zawsze!

Mrówkojad!

Nowe przystanki kolejki w budowie

To nie jedyna „inwestycja budowlana” w Nowym ZOO. Powoli powstają bowiem specjalne, multimedialne przystanki nowej kolejki. Jak będą wyglądać i na czym będzie polegała ich „multimedialność” – na razie trudno powiedzieć, póki co bowiem widać tylko fundamenty…

Tu, przy wybiegu Ameryki Południowej, powstaje właśnie przystanek kolejki

Najintensywniejsze prace trwają naprzeciwko wejścia do ZOO, przy basenie fok, gdzie powstaje przystanek początkowy. Fundamentów jeszcze nie ma, ale koparka robi wrażenie:

A tu powstaje przystanek początkowy

Nawałnice dały się we znaki – podtopienia w ZOO

O ile podczas wczorajszej wyprawy do Starego ZOO nie zauważyliśmy żadnych szkód, wyrządzonych przez ulewne deszcze, które przeszły w sobotę nad Poznaniem, o tyle w Nowym ZOO można było dostrzec ich ślady – głównie w postaci podtopień. Te najwyraźniej widać było na wybiegu marabutów:

Podtopienia w Nowym ZOO - wybieg marabutów

oraz w chatce tygrysów syberyjskich – tam zalało prawie cały parter.

Podtopienia w Nowym ZOO - zalana chatka tygrysów syberyjskich

Podtopienia w Nowym ZOO - zalana chatka tygrysów syberyjskich

Kto bohaterem dnia?

A na koniec – pojedynek gigantów, czyli starcie największego lądowego ssaka na ziemi i największego obywatela Wielkopolski zarazem – słonia afrykańskiego Ninio oraz symbolu polskości, który zdobi nasze godło państwowe, czyli bielika. Starcie nietypowe, ale uczestnicy najwyższej klasy.

Słoń afrykański Ninio

Słoń afrykański Ninio - Nowe ZOO Poznań

Słoń afrykański Ninio - Nowe ZOO Poznań

Słoń afrykański Ninio - Nowe ZOO Poznań

Swoją drogą dowiadujemy się kilku ciekawostek, m.in. „że jak słoń zasłania sobie trąba oczy, to się wstydzi”. Bardzo ciekawe. Podobnie jak perspektywa, z jakiej można zobaczyć słonia, stojąc na kładce prowadzącej do wioski mauretańskiej.

Bielik

Bielik - Nowe ZOO Poznań

Bielik - Nowe ZOO Poznań

Zatem – kto bohaterem dnia?

A już na sam koniec – inwazja bernikli kanadyjskich na Nowe ZOO – strach się bać!

Bernikle kanadyjskie - Nowe ZOO Poznań

Na żywo wyglądało to straszniej!

Reklamy

10 comments on “Co nowego w Nowym ZOO? – Mrówkojad na poniedziałkowym spacerze.

 1. Co się stało z koniem Przewalskiego?
  Dlaczego bizony zostały zastąpione żubrami i gdzie są teraz żubry oraz kto mieszka teraz na wybiegu żubrów?

  • 🙂
   Spokojnie – żadna z tych rzeczy nie miała miejsca :).
   Po prostu jadąc kolejką po zoo mieliśmy przyjemność wysłuchać bardzo wielu niesamowitych mądrości, wypowiadanych przez współpasażerów.
   Mijając wybieg konia Przewalskiego kilkanaście osób wykrzyknęło niemal jednocześnie – „Osioł! Osioł!”, z kolei przy wybiegu bizonów kilka osób zapewniało swoich współtowarzyszy – „A tam są żubry”. Przy żubrach z kolei że „żubry”, ale też i „bizony”. Niektórzy się zatem dziwili, czemu żubry w dwóch miejscach.
   No i flamingi/czerwonaki przy pierwszym stawie to pelikany – czyli że też je przenieśli.
   Ale to i tak nic, bo w Płocku są goryle – http://www.youtube.com/watch?v=ds2DOlGwi9Q
   (nadal nas to śmieszy:).

 2. „oraz symbolu polskości, który zdobi nasze godło państwowe, czyli orła bielika. ”

  Bielika. Po prostu bielika.
  Bielik należy do podrodziny orłanów, a nie do orłów ;).

  Często spotykany błąd i raczej ciężko będzie to zmienić…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s