Koty w opolskim ZOO – jaguar, puma i inni.

W opolskim ZOO obecnie (wg stanu na 1.1.2010) przebywa 227 gatunków zwierząt. Siedem z nich to reprezentanci rodziny kotowatych – fascynujących drapieżników, których obecność zawsze nobilitowała dany ogród zoologiczny. Zwłaszcza, gdy chodziło o wielkie koty, a i tych w opolskim ZOO nie brakuje. My postanowiliśmy dzisiaj przyjrzeć się wszystkim kotowatym, które można zobaczyć w Opolu – także tym mniejszym.
W cyklu „Zwierzęta polskich ogrodów zoologicznych” prezentujemy zatem „kocią siódemkę” z opolskiego ZOO.

Kamienne lwy w opolskim ZOO

Wspomniana „siódemka” to”: puma, jaguar, serwal, gepard, manul, ryś europejski i jaguarundi.
Już na pierwszy rzut oka widać, że kilku „podstawowych” reprezentantów rodziny kotowatych brakuje, w szczególności zaś widoczny jest brak lwów i tygrysów. Brak np. karakali czy lamparta to już mniejszy kaliber. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, iż tygrysy i lwy obecne są w większości polskich ogrodów zoologicznych (i lwy i tygrysy są w 7 z 12 największych polskich zoo), to okaże się, że opolska kolekcja jest wyjątkowo ciekawa i oryginalna – brak tu co prawda unikatów, ale takiej konfiguracji nie ma nigdzie indziej. Poza tym 7 gatunków kotowatych (na nieco ponad 30 gatunków) to jedna z wyróżniających się krajowych kolekcji. Tym bardziej, że do niedawna w Opolu można było zobaczyć jeszcze panterę śnieżną – niestety ostatni okaz padł ze starości w tym roku.

Koty w opolskim ZOO w przeszłości i…w przyszłości

Tradycja hodowli kotów w opolskim ZOO jest bardzo długa i sięga właściwie początków istnienia ZOO. Na przestrzeni lat opolski ogród zoologiczny mógł się też pochwalić licznymi sukcesami w rozmnażaniu poszczególnych gatunków, zwłaszcza serwali, jaguarów, jaguarundi i pum.
Wracając zaś do tygrysów i lwów, a właściwie ich braku w Opolu – taka sytuacja może w niedalekiej przyszłości ulec zmianie, gdyż w planach rozwojowych zoo na najbliższe lata jest utworzenie dwóch ogromnych wybiegów dla tygrysów syberyjskich i lwów azjatyckich. Zwłaszcza ta druga propozycja wydaje się ciekawa, gdyż dotyczy znacznie rzadszego gatunku lwa, którego obecnie posiada tylko ZOO w Łodzi. Na oba wybiegi jest w opolskim ZOO wystarczająco dużo miejsca, są także plany i chęci, nie ma jeszcze tylko odpowiednich pieniędzy. Niemniej należy z optymizmem wypatrywać lwów i tygrysów w opolskim ZOO!

Plany rozwojowe opolskiego ZOO - wybiegi lwów i tygrysów

Koty w opolskim ZOO dzisiaj

Póki co jednak możemy w opolskim ZOO zobaczyć wspomnianą „siódemkę”. Mają one do dyspozycji prawdopodobnie najlepsze w skali całego kraju warunki – tylko wybieg manuli, znajdujący się jeszcze w starym pawilonie, robi złe wrażenie – reszta to nowoczesne, przestronne wybiegi, przystosowane tak dla zwierząt, jak i dla zwiedzających.

Wybieg serwali i jaguarów - ZOO Opole. Na pierwszym planie - goryl.

Żeby zobaczyć wszystkie opolskie koty musimy wybrać się na większy spacer, choć większość jest eksponowana stosunkowo blisko siebie.

Rozmieszczenie kotów w opolskim ZOO

Nie sposób jednak ich nie odnaleźć – cały czas jesteśmy bowiem na „kocim szlaku”.

Ławka z wizerunkiem pumy (?) w opolskim ZOO

Zaczynamy zatem zwiedzanie – na początek:

Serwal

Serwal - ZOO Opole

Obecnie w opolskim ZOO są trzy serwale – samiec i dwie samice. To para – Melisa i Bazyl, oraz maluch urodzony 6 września zeszłego roku.

Serwal - ZOO Opole

Melisa i Bazyl mieszkają w opolskim zoo od swoich narodzin w 2001 roku i już kilka razy doczekali się potomstwa – po raz pierwszy w 2003 roku. Nestorką opolskich serwali była urodzona w 1991 roku samica Alina, która dożyła kilkunastu lat i dokończyła żywota w opolskim ZOO. Łącznie w opolskim ZOO jak dotąd narodziło się już ponad 20 serwali!

Serwal - ZOO Opole

Opolskie serwale mają do swojej dyspozycji efektowny, nowoczesny wybieg, złożony z dwóch połączonych ze sobą wybiegów, przykrytych kopulastą konstrukcją.

Serwal - ZOO Opole

Same zwierzaki podczas naszych wizyt niemal zawsze leniwie wygrzewały się w słońcu – wątpliwą aktywność zastępowały jednak niewątpliwym urokiem:).

Serwal - ZOO Opole

Jaguar

Jaguar - ZOO Opole

Obecnie w opolskim ZOO jest para tych wspaniałych zwierzaków – samiec i samica. Zamieszkują ogromny wybieg w środku zoo, bezpośrednio obok wybiegu pum. Co ciekawe, oba te gatunki żyją obok siebie także w środowisku naturalnym – czyli Ameryce Południowej.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o jaguarach, a możecie dowiedzieć się z tabliczki w opolskim ZOO...

Jak wiadomo, jaguar to nasz ulubiony przedstawiciel rodziny kotowatych, niestety podczas naszych wizyt w Opolu za każdym razem jaguary były jeszcze bardziej ospałe niż serwale:).

Śpiący jaguar w opolskim ZOO - wrzesień 2009

Śpiący jaguar w opolskim ZOO - czerwiec 2010

Czasem formy spoczynkowe były jeszcze bardziej niezwykłe…

Jaguar - ZOO Opole

Jaguary również swego czasu dobrze rozmnażały się w opolskim ZOO – czekamy zatem na kolejne narodziny, choć czarnych panter, takich jak w warszawskim ZOO, w Opolu na pewno nie będzie. Dlaczego? Oba jaguary opolskie są w cętki…

Jaguar - ZOO Opole

Puma

Puma - ZOO Opole

Po jaguarze – nasz ulubiony kot. Opole jest jednym z trzech ogrodów zoologicznych w Polsce (obok Gdańska i Zamościa), gdzie można go zobaczyć. Obecnie w opolskim ZOO mieszkają dwie pumy – dwa samce.

Puma - ZOO Opole

Opolskie pumy mają jednak zdecydowanie najlepsze warunki ze wszystkich – ogromny wybieg sąsiaduje z wybiegiem jaguarów i jest do niego bliźniaczo podobny. Wysoka na kilka metrów konstrukcja przykrywa niezwykle urozmaicony teren, pokryty bogatą roślinnością.

Wnętrze wybiegu pum

Zwierzęta mają tu i wystarczająco dużo miejsca, i bardzo urozmaicony teren eksploracji.

Puma na wybiegu - ZOO Opole

Puma na wybiegu - ZOO Opole

Poza tym masa miejsc do skrycia się, a przy tym świetne warunki ekspozycyjne – na całej szerokości dostępnej dla zwiedzających znajduje się szyba, dzięki której możliwe są takie oto spotkania:

Puma - ZOO Opole

Opolskie pumy to także niesamowite śpiochy, może też dlatego, że zawsze oglądaliśmy je latem, kiedy było i słonecznie, i gorąco…

Puma - ZOO Opole

Prawdziwym hitem była jednak jedna z pum podczas naszej zeszłorocznej wyprawy, która…spała sobie w wydrążonej kłodzie :).

Puma - ZOO Opole

Puma - ZOO Opole

W przeciwieństwie jednak do jaguarów czy serwali, nawet w upalne dni pumy bywały także bardzo aktywne i ochoczo spacerowały po swoim wybiegu.

Puma - ZOO Opole

Mają do dyspozycji także dość spory basen, w którym czasem się kąpią.
A tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej o pumie jako o gatunku, opolskie ZOO proponuje lekturę tabliczki z opisem zwierzaka.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pumach, a możecie dowiedzieć się z tabliczki w opolskim ZOO...

Manul

Manul - ZOO Opole

Obecnie w opolskim ZOO mieszka para manuli – samiec i samica. Pierwszy raz doczekały się potomstwa wiosną zeszłego roku.
Manule zamieszkują niewielki wybieg w ostatnim ze starych pawilonów w opolskim ZOO, położony w centrum ogrodu, niedaleko wybiegów pum i jaguarów. Wybieg ten pozostawia wiele do życzenia i jest najgorszym, ze wszystkich wybiegów dla kotów w Opolu, warto jednak pamiętać, że to jedyny taki pawilon w opolskim ZOO i w planach jest stopniowo jego likwidacja. Wypada zatem czekać na lepsze warunki dla manuli.

Manul (ZOO Opole)

Gepard

Gepard na spacerze - ZOO Opole

Obecnie w opolskim ZOO można zobaczyć trzy gepardy – dwa samce i samicę. Samce – dwaj bracia – mieszkają w Opolu od października 2008, przyjechały z ZOO w Focie, w Irlandii, natomiast samica przyjechała 17 grudnia 2008 z ogrodu zoologicznego w czeskim Ołomuńcu. Została wybrana przez koordynatora europejskiego programu EEP dla geparda aby wraz z dwoma mieszkającymi już w Opolu samcami utworzyć stado rozrodcze w opolskim ZOO. Samica ma obecnie 3 lata, samce zaś odpowiednio 4 i 5 lat. Młodych do tej pory w Opolu się jeszcze nie doczekano.

Gepard - ZOO Opole

Gepardy zamieszkują obecnie duży i nowoczesny wybieg (niemal identyczny jak te, zamieszkiwane przez jaguary i pumy), położony za wybiegiem wilków, a bezpośrednio przy wybiegu rysi.

Z lewej - wybieg gepardów, z prawej - rysi

Co ciekawe, jest to dla opolskich gepardów wybieg zupełnie nowy. Do tej pory zamieszkiwały one bardzo duży i nowoczesny wybieg w zachodnim krańcu ZOO, za wybiegiem australijskim, jednak po czerwcowej powodzi, kiedy to wybieg gepardów uległ podtopieniu, zwierzęta ewakuowano do budynków na zapleczu hodowlanym. Potem gepardy przeniesiono na obecny wybieg, wcześniej zajmowany przez panterę śnieżną.
Zdjęcia gepardów na nowym wybiegu możecie zobaczyć powyżej (pochodzą z września 2009), na nowym nie udało nam się ich niestety zobaczyć.

Jaguarundi

Jaguarundi - ZOO Opole

Obecnie w opolskim ZOO mieszka już tylko jeden samiec. Jeszcze podczas naszej zeszłorocznej wyprawy w pawilonie na tyłach wybiegu wilka grzywiastego mogliśmy oglądać trójkę jaguarundi, w tym samicę, która przybyła do Opola w listopadzie 2008 z berlińskiego ZOO. Niestety, obecnie został już tylko wspomniany samiec, którego podczas naszej czerwcowej wyprawy nie udało nam się zobaczyć.

Ryś

Ryś - ZOO Opole

Obecnie w opolskim ZOO przebywa już tylko jeden wiekowy samiec, który obecnie przebywa na wybiegu tuż obok wybiegu manuli w starym pawilonie.

Ryś - ZOO Opole

Tymczasem obok obecnego wybiegu gepardów znajduje się ogromny wybieg, na którym jeszcze we wrześniu zeszłego roku widzieliśmy dwa okazałe, wylegujące się w słońcu rysie.

Opolskie rysie na wybiegu

Wybieg rysi w opolskim ZOO

Niestety, nie ma ich już w Opolu. Na ten wybieg tymczasem zostanie niebawem przeniesiony jedyny już opolski ryś.

Pantera śnieżna

Jeszcze we wrześniu zeszłego roku, podczas naszej poprzedniej wyprawy do Opola, mogliśmy podziwiać piękną panterę śnieżną, majestatycznie spacerującą po swoim obszernym wybiegu. Niestety padła ze starości w tym roku, a jej wybieg zajęły gepardy.

Teraz już tylko wypada czekać na wspomniane lwy i tygrysy :).

Reklamy

17 comments on “Koty w opolskim ZOO – jaguar, puma i inni.

 1. „Obecnie w opolskim ZOO są trzy serwale – samiec i dwie samice. To para – Melisa i Bazyl, oraz mały samiec, urodzony 6 września zeszłego roku.”

  To młody to w końcu samica, czy samiec ? 🙂

  • My też, tyle że jakoś nigdy nie mieliśmy szczęścia, żeby zobaczyć lamparta na naprawdę dobrym wybiegu – w Warszawie porażka, w Gdańsku lepiej, ale też nie powala (poza tym sam zwierzak spał w ukryciu). A takie spotkania niestety wpływają na „budowanie więzi” ze zwierzakiem. Ale i tak to jedni z naszych ulubieńców. Tyle, że jaguary to nasi faworyci :).

 2. „Opole jest jednym z pięciu ogrodów zoologicznych w Polsce (obok Gdańska, Katowic, Wrocławia i Zamościa)”

  Nie prawda, Opole jest jednym z 3 ogrodów w Polsce, który posiada w swojej kolekcji pumy…
  Są one w Gdańsku (para), Zamościu (1 samiec) i Opolu (2 samce).
  Pumy z Katowic i Wrocławia opuściły ZOO w zeszłym roku (a wielka szkoda).

  • Ajaj, przepraszamy za błąd. Pumy były we Wrocławiu i w Katowicach rok temu, gdy pisaliśmy jeszcze materiał o naszych ulubionych kotach. Pisząc o opolskich niestety tego nie zaktualizowaliśmy…
   Eh.

 3. Myślę, że kwestią czasu jest też to kiedy ten gatunek zniknie z Gdańska…

  Pumy obecnie nie są cenione wśród ogrodów zoologicznych – ogólnie gatunkowi nic nie zagraża, praktycznie nie ma czystości genetycznych podgatunków w zoo, również nie wydają się tak egzotyczne, czy majestatyczne jak lamparty czy tygrysy.

  Swego czasu były one również w Warszawie, gdzie się również dobrze rozmnażały (raczej nie ma z tym problemu w zoo).

  • Niekoniecznie – plany inwestycyjne gdańskiego ZOO na najbliższe lata zakładają stworzenie nowego wybiegu dla pum – i byłaby to jedna z pierwszych inwestycji.
   A nam akurat pumy podobają się szczególnie – wśród kotów są zaraz za jaguarami. Jedna z opolskich pum to już nasz szczególny ulubieniec.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s