Poczta Mrówkojada – pytania i odpowiedzi w sprawie ogrodów zoologicznych. Odcinek 2.

Minęły już blisko dwa tygodnie od ostatniej „Poczty Mrówkojada”, czas zatem na kolejną partię pytań i odpowiedzi dotyczących ogrodów zoologicznych.
W ostatnich kilkunastu dniach skierowano do nas tak dużo zapytań, że postanowiliśmy wybrać tylko kilka – poczta będzie się także ukazywać nieco częściej.
Oto co Mrówkojad znalazł ostatnio w swojej skrzynce pocztowej w rubryce „Pytania w sprawie ZOO”…

Poczta mrówkojada - listonosz miał co nosić...

(Zachowujemy oryginalną pisownię fraz i zapytań oraz pytań kierowanych do redakcji – staramy się odpowiedzieć na każde, o ile sami znamy odpowiedź).

Jakie są godziny otwarcia ZOO w Braniewie?

Miejski Ogród Zoologiczny w Braniewie, charakteryzuje się bardzo specyficzną formą działalności – jest bowiem otwarty tylko przez pół roku, w okresie od maja do października. ZOO jest wówczas czynne w godzinach 10:00-17:00. Obowiązuje płatne wejście – 2 zł bilet normalny, 1,30 zł bilet ulgowy, ale w wyjątkowych sytuacjach (otwarcie sezonu – 1 maja, Dzień Dziecka) wstęp jest wolny.
Braniewskie ZOO znajduje się w centrum miasta, przy ul. Botanicznej 1.

Braniewo - lokalizacja ZOO

Na terenie ogrodu żyje obecnie ponad 30 gatunków dzikich zwierząt. Ogród został założony w 1959 r. na terenie dawnego ogrodu botanicznego.

Gdzie znajduje się ZOO w Krakowie?

Ogród Zoologiczny w Krakowie znajduje się na terenie Lasu Wolskiego, w dzielnicy Zwierzyniec, 8 km na zachód od centrum miasta. Adres ogrodu to – ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14, 30-232 Kraków.

Lokalizacja i dojazd do krakowskiego ZOO

Do ZOO można dotrzeć autobusem miejskim MPK nr 134,  spod hotelu Cracovia. Dojazd trwa około 15 minut. Można też dojechać samochodem, jednak za wjazd do Lasku Wolskiego trzeba zapłacić 6 zł. Z kolei w weekend i dni świąteczne trzeba zostawić samochód na parkingu oddalonym od ZOO o około 1 km. i resztę drogi przebyć na piechotę lub busem.

Słonie indyjskie - ZOO Kraków (fot. W. Kopczyk)

Czy mrówkojady występują w Polsce?

Na wolności – absolutnie nie. Zasięg występowania mrówkojadów w warunkach naturalnych ogranicza się do Ameryki Południowej i Środkowej (szczegóły tutaj).

Alejandro, mrówkojad olbrzymi z opolskiego ZOO

W Polsce natomiast można obecnie zobaczyć mrówkojady tylko w ogrodach zoologicznych. Obecnie jest ich osiem – po trzy w Poznaniu i Warszawie, oraz para w Opolu. Zakusy na mrówkojady mają jednak także ogrody w Toruniu i Płocku, można się więc spodziewać, że krajowa kolonia mrówkojadów jeszcze się powiększy.

Ile kosztuje mrówkojad?

Przede wszystkim – mrówkojadów nie można kupić. Są to zwierzęta zagrożone wyginięciem i objęte ochroną gatunkową, dlatego ich handel jest zakazany. Z kolei ogrody zoologiczne pozyskują mrówkojady – podobnie jak większość zwierząt – na zasadzie transakcji bezgotówkowych, w oparciu o wymianę zwierząt wyznaczoną przez koordynatora hodowlanego danego gatunku – o ile ZOO należy do EAZA. W taki właśnie sposób do Polski trafiła szóstka wspomnianych wcześniej mrówkojadów (dwa urodziły się już w Polsce).
Nie znaczy to jednak, że nie możemy sobie sami kupić mrówkojada, tyle że…pluszowego.

Pluszowy mrówkojad Tadzik i opolski mrówkojad Fermina Sorpresa - ZOO Opole, IX 2009

Równie piękny, a nie objęty ochroną gatunkową. Do kupienia już od 49,90 zł.

Jak wygląda leming stepowy?

Znany też jako piestruszka – to maleńki (do 12 cm) gryzoń z rodziny chomikowatych, zamieszkujący półpustynie i stepy Azji i wschodniej Ukrainy.
A wygląda tak:

Leming stepowy - Nowe ZOO Poznań

Prawda, że cudny?

Już niebawem kolejne zapytania od czytelników i użytkowników internetowych wyszukiwarek w cyklu „Poczta Mrówkojada”. Zapraszamy :-) .

Reklamy

2 comments on “Poczta Mrówkojada – pytania i odpowiedzi w sprawie ogrodów zoologicznych. Odcinek 2.

  1. Do niedawna jeszcze się je kupowało teraz jak się należy do EAZA lub WAZA to ma się za free ale reszta ogrodów nadal kupuje zwierzęta – o ile dobre pamięcam to jego cena w 2000 roku wynosiła chyba 10 000 tylko nie pamiętam czy zł czy dolców

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s