Adoptuj zwierzaka! – co i jak w kwestii adopcji zwierząt w ogrodach zoologicznych

A co byście powiedzieli na ostronosa rudego?

Ostronos rudy z nosem ponad zaroślami

Psa czy kota może mieć każdy, ale ostronosa?
Nie każdy może mieć ostronosa, ale na pewno każdy może go adoptować! Ostronosa lub każdego innego zwierzaka zamieszkującego ZOO. Żyrafa? „Przy Twoim chomiku moja żyrafa wymiata!”. „Ty ciesz się, że nie natknąłeś się na mojego nosorożca!”. No dobrze, dobrze, ale o co tak naprawdę chodzi?

Chodzi o to, że każdy potrzebuje przyjaciela. Zwierzak też. A skoro i my potrzebujemy przyjaciół, i zwierzaki, to czemu tego nie połączyć? I przy okazji pomóc?

Adopcję zwierzaka umożliwia większość polskich ogrodów zoologicznych. Adopcja polega na tym, że opiekun zwierzęcia, które zostało adoptowane, wspomaga jego utrzymanie jakąś kwotą, w zamian otrzymując od strony ogrodów zoologicznych różnego rodzaju przywileje – od wejściówek do zoo, zapoznania się z jego funkcjonowaniem i poznania jego działania „od podszewki” aż do kontaktu ze „swoim” zwierzakiem, możliwością odwiedzania go, karmienia, oswajania ze swoją obecnością. No nie oszukujmy się, nie każdy może karmić hipopotama!

Oczywiście, adopcja zwierzaka oznacza poważne zobowiązanie, jednak jest to wspaniała sprawa. Dlaczego warto? Z dwóch, najważniejszych powodów.

Ponieważ to fantastyczna przygoda! Poznać dzień mrówkojada od strony mrówkojada? No nie oszukujmy się, mrówkojad to nie świnka morska ani gupik w akwarium, żyje trochę inaczej i można się o nim dowiedzieć niesamowitych rzeczy.

Po drugie – ponieważ to pomaga zwierzakowi – nasze finansowe wsparcie, nawet minimalne, to więcej wygody, luksusu i dobrego jedzenia dla naszego podopiecznego. Adoptując hipopotama, lwa czy puchacza znanego także pod imieniem Bubo Bubo dajecie zwierzakom lepszy byt.

My nie wahaliśmy się nawet przez moment, jak tylko okazało się, że jeszcze nikt nie adoptował naszych ukochanych mrówkojadów. Kilka telefonów, maili i trochę papierkowej roboty, i nasze marzenie się spełniło:
Mrówkojady są już „nasze”, ale cała gromada zwierzaków z różnych polskich ogrodów zoologicznych wciąż czeka na swoich opiekunów. Do dzieła zatem!

Adopcję zwierzaka umożliwia większość polskich ogrodów zoologicznych. Każde zoo ma swój odrębny regulamin dotyczący adopcji, ale ogólne zasady są takie same – wybieramy swojego ulubionego zwierzaka, sprawdzamy, czy nie ma on już swojego opiekuna, i – jeśli nikt nam go jeszcze nie „podebrał” – rozpoczynamy procedury adopcyjne.

Adopcja krok po kroku

Z zasady wyglądają one tak (opieramy się na własnym doświadczeniu z adopcji mrówkojadów z poznańskiego zoo):

Tablica informująca o adopcji w poznańskim Nowym Zoo

Krok I – wybieramy swojego zwierzaka (upewniliśmy się, że nikt go jeszcze nie adoptował – taką informację znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych ogrodów zoologicznych w zakładce o adopcji lub kontaktując się z działem dydaktycznym danego zoo)
Krok II – kontaktujemy się z działem dydaktycznym ZOO, informując o chęci adopcji zwierzaka. Jeśli umowa adopcyjna nie jest dostępna do pobrania na stronie zoo, dostajemy ją mailem. Wypełniamy i wysyłamy do zoo. Umowa obowiązuje zwykle na rok, podczas którego wspomagamy finansowo utrzymanie naszego pupila. Kwota jest ustalana przez zoo na podstawie obowiązującego cennika – wyjątkiem jest tu poznańskie zoo, w którym wysokość miesięcznej opłaty nie jest jednoznacznie ustalona, i zależy od możliwości finansowych opiekuna (przy założeniu jednak minimalnego progu – 50zł miesięcznie).

Korzyści z adopcji

Co otrzymujemy w zamian? Poza niewysłowioną wdzięcznością naszego podopiecznego/podopiecznych, także – w zależności od ogrodu zoologicznego – kilka innych, bardziej namacalnych przywilejów, takich jak tabliczka ze zdjęciem zwierzaka i zaproponowanym przez nas tekstem (zakres możliwości mamy tu bardzo duży) umieszczona przy wybiegu zwierzaka w zoo, wpis na stronie internetowej zoo z informacją że adoptowaliśmy zwierzaka, pamiątkowy dyplom, tytuł honorowego przyjaciela zoo (Bydgoszcz) a nawet honorową kartę wstępu (Warszawa).
Ale to nie wszystko! Istnieje także możliwość bardziej bezpośredniego kontaktu ze zwierzakiem, np. po uprzednim umówieniu się z pracownikami zoo, przez jeden dzień uczestniczyć w zajmowaniu sie swoim podopiecznym i uzyskaniu na jego temat informacji z „pierwszej ręki”, bezpośrednio od opiekuna! To dopiero frajda!

Gdzie można adoptować zwierzaka?

Szczegółowe informacje na temat adopcji w danym ogrodzie zoologicznym, listy zwierzaków i cenniki można znaleźć na stronach www większości polskich zoo.

Oto lista polskich ogrodów zoologicznych, które umożliwiają adopcję zwierzaka:

BYDGOSZCZ
TORUŃ

KRAKÓW
OPOLE
POZNAŃ
WARSZAWA
ZAMOŚĆ
ŁÓDŹ
CHORZÓW/KATOWICE

I jeszcze jedno – pomijając wszystkie wymienione wyżej przywileje jakie daje adopcja, jest to przede wszystkim ogromna satysfakcja dla każdego miłośnika zwierząt, czego dowód możecie zobaczyć poniżej:

Szczęśliwy Słoń

(Powyższy tekst ukazał się na naszej stronie już w sierpniu 2009, w zakładce Adoptuj zwierzaka!, dziś jednak postanowiliśmy go przypomnieć, mija bowiem rok odkąd adoptowaliśmy nasze mrówkojady:).
Reklamy

One comment on “Adoptuj zwierzaka! – co i jak w kwestii adopcji zwierząt w ogrodach zoologicznych

  1. We wrocławskim zoo również można adoptować zwierzęta, niestety aby tego dokonać i zasięgnąć jakiejkolwiek informacji trzeba każdorazowo mailować z zoo, na stronie nie ma jakiejkolwiek listy z orientacyjnymi kosztami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s