Sowie sprawy w Nowym ZOO – środowa wyprawa Mrówkojada.

Ponad dwa tygodnie temu pisaliśmy o narodzinach małego puszczyka mszarnego, wczoraj donosiliśmy o narodzinach kolejnych sów w poznańskim Nowym ZOO – jarzębatych oraz puszczyków uralskich, dziś z kolei wybraliśmy się na popołudniową wyprawę do Nowego ZOO aby całą sowią ekipę wytropić.
Udało nam się zobaczyć niemal wszystkie urodzone niedawno małe sowy i – znacznie więcej nawet.
Ale o tym jutro. Dziś – małe sowy z Nowego ZOO.

A na początek - dorosły puszczyk uralski z Nowego ZOO

Sów w poznańskim Nowym ZOO jest co niemiara – to największa krajowa kolekcja tych ptaków. W trzech różnych miejscach ZOO rozsianych jest łącznie około 20 wolier, zamieszkiwanych przez 11 gatunków sów: puchacza, puszczyka zwyczajnego, puszczyka mszarnego, puszczyka uralskiego, sowę jarzębatą, sowę śnieżną, sóweczkę, syczka, uszatkę błotną (sowę błotną), włochatkę, i płomykówkę.
Do niedawna był jeszcze puchacz wirgiński (wirginijski). To niemal wszystkie krajowe gatunki sów (brakuje tylko pójdźki).

Sowy Polski - tablica dydaktyczna w Nowym ZOO (w którym można zobaczyć 10 z 11 pokazanych na niej gatunków)

Odnalezienie maluchów nie jest zatem łatwe, tym bardziej, że sowy jarzębate znajdują się aż w trzech różnych miejscach ZOO (niedaleko chatki tygrysów, w sowim sektorze między małymi drapieżnikami a insektarium i wreszcie niedaleko żubrów), puszczyki uralskie w dwóch i mszarne – wyjątkowo 🙂 – w jednym.

Sowy jarzębate

Tych jest w Poznaniu najwięcej – obecnie już 11 – i jest to największa kolekcja w kraju i jedna z większych na świecie! Tej wiosny wykluło się aż 6 małych jarzębatek – pierwsza 3 kwietnia, a już 2 maja opuściła budkę lęgową.
Niestety, mimo usilnych poszukiwań, zobaczyliśmy dziś tylko piątkę dorosłych sów – maluchy musiały być zapewne gdzieś ukryte, dlatego dajemy fotkę dorosłej – na młode przyjdzie poczekać do następnej wyprawy.

Sowa jarzębata

Puszczyk mszarny

Tego malucha zobaczyliśmy pierwszy raz już 18 czerwca, gdy postanowiliśmy odwiedzić Vito, dorodnego samca puszczyka uralskiego, jednego z naszych ulubieńców w poznańskim ZOO. Wtedy też zobaczyliśmy tę wielką puchatą kulkę, siedzącą na gałęzi. Potem okazało się, że to maluch który urodził się 23 maja.

Puszczyk mszarny, urodzony 23 maja w Nowym ZOO

Jest to już trzeci przychówek poznańskiej pary puszczyków mszarnych. Pierwsze jajo pojawiło się 18 kwietnia, a w sumie samica złożyła 4 jaja. Po 30 dniach inkubacji, 23 maja wykluł się jeden puszczyk.

Puszczyk mszarny, urodzony 23 maja w Nowym ZOO

O randze tych narodzin niech świadczy fakt, iż w ciągu ostatniego roku tylko w trzech ogrodach zoologicznych na świecie – w Lipsku, Magdeburgu i Calgary urodziły się puszczyki mszarne. Obecnie w Poznaniu są więc trzy te wspaniałe sowy.

Puszczyk uralski

I wreszcie puszczyki uralskie – te są w dwóch różnych miejscach ZOO, najpierw więc ruszamy do tych mieszkających niedaleko chatki tygrysów syberyjskich. Okazuje się jednak że trafiamy pod niewłaściwy adres – puszczyk jest, ale tylko dorosły. No, ale za to jaki!

Puszczyk uralski - Nowe ZOO Poznań

Szukamy jednak dalej i trafiamy w końcu do ptasich wolier niedaleko wybiegu żubrów. Tam spotykamy małego puszczyka mszarnego i -tuż obok – dwa cudne puszczyki uralskie, które urodziły się w połowie maja.

Puszczyk uralski urodzony w Nowym ZOO

Puszczyk uralski urodzony w Nowym ZOO

Dwa, bo pozostałej dwójki niestety nie udało nam się wypatrzeć. 15 maja bowiem zacisze budki lęgowej opuścił pierwszy młody puszczyk, a 18 maja kolejne trzy. To drugie narodziny tego gatunku sowy w poznańskim ZOO, a sukces to tym większy, że poznańskie ZOO jest obecnie jedynym ogrodem w Polsce, gdzie dochodzi do rozrodu tego gatunku sowy.
Co prawda po raz pierwszy w historii polskich ogrodów zoologicznych puszczyki uralskie wykluły się w krakowskim ZOO w 1996 roku, ale od poznańskie ZOO jako jedyne „kontynuuje” narodziny tych ptaków u siebie.

Puszczyk uralski urodzony w Nowym ZOO

Obecnie w Poznaniu możemy zobaczyć aż 7 puszczyków uralskich – to największa grupa w kraju i jedna z większych w Europie.

Puszczyk uralski urodzony w Nowym ZOO

To również wyjątkowe narodziny, gdyż na całym świecie w ostatnim roku tylko w dwóch ogrodach zoologicznych udało się rozmnożyć puszczyki uralskie – w Weyhill (W. Brytania) i w Magdeburgu.

Puszczyk uralski urodzony w Nowym ZOO

Puszczyk uralski urodzony w Nowym ZOO

Co jeszcze udało nam się zobaczyć w Nowym ZOO – pokażemy Wam jutro. Będzie też wielka niespodzianka – ba!, nawet podwójna :).

A na koniec – mała niespodzianka dla wszystkich miłośników sów. My czekamy z niecierpliwością! :).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s