Poczta mrówkojada – pytania i odpowiedzi w sprawie ogrodów zoologicznych.

Zapraszamy dziś do nowego cyklu, o którym myśleliśmy już od dawna, a który powstał w związku z coraz większą ilością pytań, jakie trafiają do nas w kwestii ogrodów zoologicznych. I nie tylko.
Każdego dnia bowiem na Mrówkojada trafia wiele osób, które poszukują odpowiedzi na rozmaite nurtujące ich pytania – najczęściej związane z ogrodami zoologicznymi i ich mieszkańcami, choć trafiają się też takie, co do których nadal się głowimy :-). Zdarzają się też bezpośrednie zapytania, kierowane wprost do nas, jak i hasła wpisywane w wyszukiwarki internetowe.
Postanowiliśmy zatem co jakiś czas zbierać te ciekawsze – lub takie, na które warto jasno i wyraźnie odpowiedzieć – i rozprawić się z nimi w „Poczcie Mrówkojada”.
Oto pierwsza, wybrana partia zapytań, z ostatnich czterech dni…

Poczta mrówkojada - masz osiem nowych wiadomości...

(Zachowujemy oryginalną pisownię fraz i zapytań oraz pytań kierowanych do redakcji – staramy się odpowiedzieć na każde, o ile sami znamy odpowiedź).

O której godzinie jest czynne zoo w Człuchowie?

Mini-ZOO w Człuchowie, znane jako Canpol, czynne jest przez całą dobę i otwarte jest przez cały rok. Co ważne, wstęp do niego jest darmowy!

Jakie są zwierzęta w zoo w Człuchowie?

Obecnie człuchowskie Mini-ZOO zamieszkuje około 150 zwierząt, należących do około 50 gatunków. W skali placówek nie mających statusu oficjalnego ogrodu zoologicznego, jest to krajowa czołówka (dla porównania: Toruń – 85 gatunków, Bydgoszcz – około 130 gatunków, Nowy Tomyśl – 43 gatunki, Leszno – 25 gatunków).
Najciekawsze okazy eksponowane w ZOO w Człuchowie to: hipopotam karłowaty, niedźwiedź himalajski, zebra Chapmana, walabia Bennetta, pelikan baba, żuraw koroniasty czy sowa śnieżna.

Niedźwiedź himalajski Nufi na swoim nowym wybiegu

Niedźwiedź himalajski - tu Nufi z Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu

Galerię mieszkańców ZOO w Człuchowie można zobaczyć tutaj.

Czy za wstęp do poznańskiej słoniarni są dodatkowe opłaty?

Na szczęście nie – wstęp do poznańskiej słoniarni nie wymaga kupna osobnego biletu – wystarczy ten, kupiony w kasie zoo, a upoważniający do zwiedzenia całego zoo.

Za wejście do poznańskiej słoniarni nie uiścimy żadnych dodatkowych opłat

W poznańskim Nowym ZOO nie ma ponadto żadnych innych ukrytych opłat – darmowe jest więc wejście także do Mini-ZOO dziecięcego, bezpłatne są także wszystkie toalety i nowa kolejka.

Czy w płockim zoo są niedźwiedzie?

Nie, obecnie w płockim ZOO nie ma niedźwiedzi, ale kiedyś były – obecnie ich wybieg (po gruntownej modernizacji i przebudowie) zamieszkiwany jest przez lamparty .

Jakie zwierzęta urodziły się w zoo?

Ostatnie dni, tygodnie i miesiące to niesamowity wysyp narodzin wszelkich zwierzaków w polskich ogrodach zoologicznych. W ostatnim czasie urodziły się m.in. cztery małe szopy pracze w nowotomyskim ZOO, sowy, mały makak w poznańskim ZOO, mały rezus i małe żbiki w gdańskim ZOO czy mały tapir w opolskim ZOO.

Młode szopy - ZOO Nowy Tomyśl

Młode szopy - ZOO Nowy Tomyśl

Każdego niemal dnia i prawie w każdym ZOO przychodzi na świat jakiś maluch – zawsze jest to wielkie wydarzenie i święto dla ZOO, zwłaszcza, gdy jest to gatunek szczególnie cenny lub rzadko rozmnażający się w ogrodach zoologicznych.

W miarę pełną listę narodzin zwierzaków w polskich ZOO można znaleźć tutaj – każdego dnia pojawiają się kolejne informacje o narodzinach.

Długi nos ogon paskowany podobny do lemura

Jak dla nas, to chodzi o ostronosa rudego :-).

Ostronos rudy

Śmiechowa owca

Trudno powiedzieć – nie znamy żadnej „śmiechowej” owcy i nic nam też w tym temacie nie przychodzi do głowy. Znamy za to całą masę „zabójczych owiec”:

Znamy też „śmiechową” kozę :-).

Zdjęcia prawdziwego yeti

Ha – mamy takie, w dodatku ustrzelone w poznańskim ZOO :).

zrób sobie zdjęcie z Yeti!

Jeśli jednak dla kogoś to za mało, to odsyłamy tutaj lub tutaj, ewentualnie tutaj.
Jeśli to nadal za mało, to radzimy pytać u specjalistów od takich spraw, albo proponujemy spotkanie z tym jegomościem:

Już niebawem kolejne zapytania od czytelników i użytkowników internetowych wyszukiwarek w cyklu „Poczta Mrówkojada”. Zapraszamy :-).

Reklamy

5 comments on “Poczta mrówkojada – pytania i odpowiedzi w sprawie ogrodów zoologicznych.

 1. Canpol, na swojej stronie chwali się iż stosowny status posiada: „Jesteśmy bezpłatnym, czynnym 24 godziny ogrodem zoologicznym o pow. około 7 ha. Posiadamy status ogrodu zoologicznego nadany przez Ministra Ochrony Środowiska.”

  Byliście tam?

  • Planowana wyprawa na wrzesień – chcemy sprawdzić te wszystkie szumne zapowiedzi. Choć generalnie to miejsce cieszy się dobrą opinią (choćby najwyższe noty w pamiętnym „Raporcie niedźwiedzia” za wybieg niedźwiedzia himalajskiego. Do dziś wybieg ten uchodzi za jeden z lepszych w Polsce – za bezkonkurencyjnie najlepszym wybiegu Nufiego w Toruniu).
   Niemniej kwestie dotyczące opłat, godzin otwarcia i powierzchni to „najprawdziwsza prawda” :).

  • Większy – tak, ale w tym przypadku wielkość to jeszcze nie wszystko :-).
   Oba wybiegi – i ten z Wrocławia i ten z Torunia – to bezsprzecznie najlepsze obecnie wybiegi w Polsce – Człuchów to trochę inna bajka, ale też krajowa czołówka (tam jest tylko jeden miś). Wybieg Nufiego spełnia wszelkie możliwe standardy i jest modelowym tego typu obiektem. Wybieg z Wrocławia to marzenie niedźwiedzi, które wcześniej żyły w fatalnych warunkach – podobnie jak Nufi zresztą.
   Jakkolwiek można się zatem zgodzić, że oba wybiegi są najlepsze w kraju :).

 2. Wybieg Nufiego wygląda tak, że nie miałabym nic przeciwko takiemu ogródkowi przed domem… 🙂 Gdybym miała dom, oczywiście. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s