Sowie narodziny w poznańskim ZOO

Już dwa tygodnie temu pisaliśmy o narodzinach małego puszczyka mszarnego w poznańskim Nowym ZOO. Dziś możemy Was oficjalnie poinformować o kolejnych. Nie od dziś wszak wiadomo, że „Poznań sowami stoi” :-).

Mały puszczyk mszarny, urodzony 23 maja - Nowe ZOO Poznań

Podczas naszej ostatniej wyprawy do Nowego ZOO, wypatrzyliśmy w wolierze puszczyków mszarnych cudnej urody puchata kulkę – był to maluch, który wykluł się zaledwie cztery tygodnie wcześniej, 23 maja. Jest to już trzeci przychówek poznańskiej pary puszczyków mszarnych. Pierwsze jajo pojawiło się 18 kwietnia, a w sumie samica złożyła 4 jaja. Po 30 dniach inkubacji, 23 maja wykluł się jeden puszczyk.

Puszczyki uralskie!

Kilka dni wcześniej natomiast powiększyła się grupa poznańskich puszczyków uralskich. 15 maja zacisze budki lęgowej opuścił pierwszy młody puszczyk, a 18 maja kolejne trzy. To drugie narodziny tego gatunku sowy w poznańskim ZOO, a sukces to tym większy, że poznańskie ZOO jest jedynym ogrodem w Polsce, gdzie dochodzi do rozrodu tego gatunku sowy.

Puszczyki uralskie - Nowe ZOO Poznań

Sowy jarzębate!

A na koniec – wysyp narodzin wśród sów jarzębatych. Te z kolei rozmnażają się w Poznaniu regularnie.
Pierwsze jajo pojawiło się już 1 marca, a 27. marca było ich aż 14. Pierwsze pisklę pojawiło się 3 kwietnia, a w sumie wykluło się 6 młodych jarzębatek. Pierwszy pisklak opuścił budkę lęgową 2 maja, a po kolejnych czterech dniach wyszły pozostałe.

Sowa jarzębata

A już jutro Redakcja Mrówkojada wybiera się na kompleksowy rekonesans do Nowego ZOO – mamy nadzieję, że uda nam się zrobić nowe zdjęcia małego puszczyka mszarnego i innych urodzonych niedawno sów. Jeśli tak – na pewno pojawią się w relacji z naszej wyprawy :-).

Reklamy

4 comments on “Sowie narodziny w poznańskim ZOO

  1. Sowy jarzębate to chyba najlepiej rozmnażający się gatunek sów w ogrodach zoologicznych w ostatnim czasie. W Warszawie też mają regularne lęgi…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s