Co nowego w Starym ZOO? Remonty, przenosiny i żółwie w akcji.

Skoro w ostatni piątek wybraliśmy się na rekonesans do Nowego ZOO, dla równowagi postanowiliśmy wybrać się też do Starego ZOO żeby sprawdzić, co też zmieniło się od naszej ostatniej wizyty i jak wyglądają prace nad nową smoczarnią.

Stare ZOO w zielonych barwach lata

W Starym ZOO pełnia lata – nie dość, że ciepło i słonecznie, to jeszcze zielono – aż chce się wdrapać na drzewo:).

Próba ucieczki czy lemur-drzewołaz?

Co więcej – w niektórych miejscach zoo pojawiły się nawet kaktusy!

Kaktusy w Starym ZOO

Upał zachęca także miłośników słońca do spacerów – a z tych najchętniej korzystają zamieszkujące wielką wolierę ptaków żółwie:

Żółw promienisty

Żółw promienisty

Żółw żabuti

Nowymi współlokatorami wielkich żółwi zostały tymczasem dwa dzioborożce trąbiące, które zamieniły małą kawalerkę w Ptaszarni na największą wolierę w całym ZOO:

Ptaszarnia w Starym ZOO

Jedyna para w Polsce – i jedni z naszych ulubieńców – cieszą się teraz z wyraźnej poprawy warunków, skwapliwie wykorzystując każdą wolną chwilę na fruwanie.

Dzioborożec trąbiący - Stare ZOO Poznań

Dzioborożec trąbiący - Stare ZOO Poznań

Mamy nadzieję, że mimo postępującej likwidacji starej ptaszarni (sam obiekt, jako zabytkowy, pozostanie, nie będzie w nim już jednak ptaków) dzioborożce w Starym ZOO zostaną – choćby i w tej wielkiej wolierze. Tym bardziej, że widać, iż czują się tu doskonale.

Dzioborożce trąbiące - Stare ZOO Poznań

Nowe mieszkanie mają także gołębie nikobarskie, które przeniosły się do wyremontowanego właśnie pawilonu przylegającego do woliery z dzioborożcami.

Gołębie nikobraskie w swoim nowym domu

Zajmują duże pomieszczenie, powstałe w wyniku połączenia dwóch mniejszych, zajmowanych wcześniej przez szynszylę i liścionosy mniejsze. Pomieszczenie jest bardzo czyste i ładnie zaaranżowane, efekt psują tylko średnio pasujące do całości drzwi i szpitalny kolor ścian…

Nowowyremontowana woliera gołębi nikobarskich

Zmodernizowana została także sąsiednia woliera, zamieszkiwana przez turako ostroczubego, sójkowca krasnoskrzydłego i korońca plamoczubego:

Zmodernizowana woliera ptaków w Starym ZOO

Wizualnie może nie powala (drzwi, kratki wentylacyjne, kolor ścian), ale i tak jest o niebo lepiej, niż wcześniej. Poza tym ptaki mają do dyspozycji dużą wolierę zewnętrzną.

Kolejne zwierzaki, które zamieszkały na nowym wybiegu, to żółwie sepie, które przeniosły się na niedawno wyremontowany wybieg, zajmowany wcześniej przez wyderki orientalne.

Nowy wybieg żółwi sępich

Nowi mieszkańcy Starego ZOO

Przenosiny na nowe wybiegi to jedno, ale nowi mieszkańcy – to zawsze wielkie wydarzenie.
18 czerwca urodził się mały cielaczek zebu, samiczka, która otrzymała imię Emi. Jej rodzicami są Balbina i Fernando.

Młodziutkie zebu

Mała jest jasnobrązowa, nie ma też jeszcze rogów ani garbu, charakterystycznego dla dorosłych zebu. Cały czas też znajduje się pod czujnym okiem troskliwej mamy.
Z kolei nowym mieszkańcem Pawilonu Gadów jest filipińska agama żaglowa (Hydrosaurus pustulatus).

Filipińska agama żaglowa

To metrowej długości przedstawicielka rodziny agamowatych, zamieszkująca Filipiny i Indonezję. W Poznaniu są obecnie 3 agamy. W Polsce można je jeszcze zobaczyć we Wrocławiu, Krakowie i w Warszawie.

Filipińska agama żaglowa

Smoczarnia powoli powstaje…

Trwają też prace nad Pawilonem Zwierząt Zmiennocieplnych – efektownych postępów może jeszcze nie ma, ale ważne, że coś się dzieje:).

Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych w budowie - Stare ZOO Poznań

Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych w budowie - Stare ZOO Poznań

Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych w budowie - Stare ZOO Poznań

Tymczasem w Nowym ZOO…

A na koniec jeszcze słowo uzupełnienia odnośnie do nowości w Nowym ZOO.
13 i 16 czerwca urodziły się tam maleńkie kozy karłowate. Trzy kózki – jedna samiczka, o zabawnym, czarno- białym umaszczeniu oraz dwa czarne samczyki z białym ,,czapeczkami” z sierści to nieustannie dokazujące maluchy, które zobaczyć można w dziecięcym ZOO.

Koza karłowata

Natomiast 31 maja, z ogrodu zoologicznego w Pilznie, przyjechała do Poznania grupa afrykańskich antylop – sitatung. Ich podróż do Polski w specjalnym pojeździe przystosowanym do przewozu zwierząt przebiegła szczęśliwie i spokojnie. Tym sposobem stado sitatung, mieszkających w Nowym ZOO powiększyło się o sześć samic. ,,Nowe” samice po kilku dniach zostały połączone ze stadem, a po kilku dniach jedna z samic z Pilzna urodziła młode. Nie dość na tym – w tym samym czasie samica z  poznańskiego stada również urodziła – tym sposobem stado w Nowym ZOO  liczy teraz 15 sztuk!

Sitatungi ZOO Poznań

Sitatunga

Reklamy

17 comments on “Co nowego w Starym ZOO? Remonty, przenosiny i żółwie w akcji.

 1. Agama żaglowa w Warszawie? To chyba jakaś nowość albo nie jest prezentowana w żadnym terrarium – ostatnio jak byłem w zoo (wczoraj niestety pogoda odmówiła współpracy) z agam była tylko błotna, brodata i kołnierzaste

  • Hm, no właśnie, też nie kojarzymy, cobyśmy ją kiedykolwiek w Warszawie widzieli, ale zasugerowaliśmy się ISIS – podają, że jest. Niewykluczone, że siedzi gdzieś na zapleczu, albo że świeżynka, ale może też być jakiś bag…

   • Tak, to prawda. Warszawskie zoo posiada pare tego gatunku- samca z Rotterdamu i samiczke z dawnej stolicy Naszego kraju 😉 na ekspozycji pojawia sie na wiosne (kwiecien/maj) 2010 w przebudowanym terrarium bazyliszków. Wiosna bedzie chyba szczytem nowosci w warszawskiej gadziarni 😀

 2. Przypomnę, że osobniki z Poznania i ewentualnie W-wy, mogą pochodzić z Krakowa, gdzie z sukcesem od paru lat rozmnaża się ten gatunek ;).

  • Czy coś ubyło, to zależy od kiedy pytasz:).
   Natomiast jeśli chodzi o małpy w ogóle, to obecnie w Starym ZOO są: jedna gereza abisyńska, dwa gibony siamang i grupa koczkodanów Diana. To wszystko.

 3. Ostatnio tam byłem, gdy jeszcze trzeba bylo placic.
  Jedna gereza się tylko ostała? A gdzie reszta ekipy?

  A jak lemury?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s