W gdańskim ZOO urodził się mały rezus.

Kilka dni temu w gdańskim ZOO urodził się mały rezus – małpa z rodziny makakowatych. Choć nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem, jest to jednak wydarzenie z pewnych względów wyjątkowe.

Rezus z gdańskiego ZOO

W Gdańsku mieszkała jeszcze do niedawna (zanim urodził się maluch) piątka dorosłych makaków – Rudolf, Faivel, Kira, Dana i Domenica. Wszystkie urodziły się w laboratorium dużego zachodniego koncernu farmaceutycznego, a po zakończeniu wieloletnich badań trafiły do ośrodka „hopEl” w Garsendof w Austrii. Ośrodek ten zajmuje się zwierzętami pochodzącymi z laboratoriów medycznych (m.in. szympansami, rezusami i pawianami). Niestety ilość zaadoptowanych osobników przerosła możliwości lokalowe i finansowe organizacji. W związku z tym ogród zoologiczny w Gdańsku zdecydował się na przyjęcie kilku rezusów do siebie.

Rezusy - Miejski Ogród Zoologiczny Gdańsk

Przykład tych małp obrazuje sytuację zwierząt w naczelnych przebywających w laboratoriach badawczych. Z uwagi na fakt, że kilka tygodni po urodzeniu, młode zwierzęta zostały odebrane matkom, nie doszło do wykształcenia się zachowań socjalnych, typowych dla zwierząt stadnych. Każdy z osobników żył przez szereg lat w osobnej, małej klatce. Małpy nie potrafiły porozumiewać się między sobą, wzajemnie iskać czy bawić. Z tego względu ich wzajemne relacje były bardzo gwałtowne i agresywne. Dopiero po wielomiesięcznej, żmudnej pracy nad socjalizacją udało się połączyć kilka osobników w zgodne stado. Dopiero w gdańskim ZOO, po raz pierwszy w ich życiu, mogły one korzystać ze świeżego powietrza, wygrzewania się w słońcu, dotykania naturalnego podłoża.
Tym większa jest zatem radość z narodzin małego rezusa, który już za kilka dni powinien pojawić się na wybiegu rezusów, który znajduje się tuż za budynkiem dyrekcji, niedaleko wejścia do ZOO.

2 comments on “W gdańskim ZOO urodził się mały rezus.

    • Powinno być „Garsendof” – taką informację możemy znaleźć na tablicach dydaktycznych w oliwskim zoo i taka tez miejscowość była zawsze podawana przy okazji całej sprawy rezusów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s