Co w zoo? – poniedziałkowy raport aktualności

Ekipa Mrówkojada właśnie wróciła z tygodniowych wojaży i zabiera się ostro do pracy – już niebawem na stronie relacje z Torunia (wreszcie!), Gdańska, Opola i Warszawy, materiały o polskich mrówkojadach (także w ujęciu historycznym) – całą ósemkę odwiedziliśmy w ciągu ostatnich kilku dni,  seria szczegółowych artykułów o gdańskim ZOO, materiał o najnowszym numerze „ZOOrro” (z którego twórcami spotkaliśmy się w sobotę:) oraz poszczególne ogrody zoologiczne, poddane Rankingowi Mrówkojada. No – i wiele innych, z pewnością ciekawych rzeczy:).

A tymczasem – zapraszamy na poniedziałkowy przegląd tego, co ostatnio wydarzyło się w polskich ogrodach zoologicznych.

ŚLĄSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY CHORZÓW/KATOWICE

Słoń indyjski Thisiam powrócił na swój wybieg.
W ostatnich tygodniach wybieg słonia był bowiem poddawany modernizacji.

Thisiam (fot. Michał z Warszawy)

Thisiam przybył do Śląskiego ZOO w listopadzie zeszłego roku z Płocka po tym, jak do Poznania wyjechały dwie słonice – Kizia i Kinga. Od tego czasu Thisiam jest jedynym słoniem w Chorzowie, niemniej Śląskie ZOO czyni starania, aby powiększyć swoją kolekcję – mówi się a to o słoniach, które mają być darem rządu Birmy, a to o kupnie słoni z Bangladeszu – co z tych fantastycznych nieco pomysłów wyjdzie – zobaczymy.
Dodatkowo Śląskie ZOO wzbogaciło się o kilka osobników bydła szkockiego, które można już oglądać na wybiegu sąsiadującym z pawilonem dydaktycznym oraz wybiegami gwanako i nosorożców białych.

ZOO ŁÓDŹ

Do Łodzi z ogrodu zoologicznego w Pradze przyjechał samiec wielbłąda dwugarbnego.

Wielbłądy dwugarbne - ZOO Opole

Młody samiec jest jeszcze trochę zdezorientowany i niespokojny, bowiem w praskim ZOO żył w dużym stadzie, w Łodzi zaś jest jedynym wielbłądem – co więcej, pierwszym od 10 lat! Prawdopodobnie jednak nie zostanie zbyt długo sam, bowiem w planach jest sprowadzenie dla niego partnerki – utworzenie dużego stada jest bowiem niemożliwe – łódzkie ZOO nie ma na to warunków.

Z kolei z ZOO w Zamościu przyjechała młoda samica rysia. Jak się jednak okazało, podczas podróży złamała łapę, dlatego też na razie zostanie na zapleczu, do czasu, aż łapa się zagoi.

Ryś europejski - ZOO Nowy Tomyśl

Rysie wyjechały z Łodzi w 2005 roku do ogrodów we Wrocławiu i w Mołdawii. W łódzkim zoo planowano wówczas rozpoczęcie budowy nowej woliery. Starą zburzono, a rysie wywieziono. Młoda samica z samcem, który zostanie dla niej sprowadzony, zamieszka w nowym obiekcie, który jest już prawie gotowy.

Wszystkie te wieści jednak bledną przy planach rozbudowy łódzkiego ZOO – przyznać trzeba, że rzucają na kolana – pytanie tylko, co z tego uda się zrealizować. Niemniej – kibicujemy i czekamy na rezultaty. A na razie nie komentujemy, bo zbyt to ogólne plany i nieco fantastyczne – poczekamy na konkrety.

ZOO WARSZAWA

Koczkodan Diana o wdzięcznym imieniu Gruby doczekał się partnerki.

Koczkodan Diana - ZOO Warszawa. Gruby?

Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

A więcej o samym warszawskim ZOO już niebawem – także o sprawie niedźwiedzi w Parku Praskim, o których przyszłości trwa właśnie debata. Głos Mrówkojada w tej sprawie – już niebawem.

8 comments on “Co w zoo? – poniedziałkowy raport aktualności

 1. I spójrzcie na ten artykuł.

  I jak Łódzkie zoo może doczekać jakiś konkretnych remontów, skoro przez kilkanaście lat moje miasto zarządzane jest przez elYte, taką jak w powyższym tekście…

  To miasto jest szalone.

  Niewielki plusik jaki jednak dostrzegam jest taki, że przynajmniej nie ma aż tak słabej sytuacji finansowej zoo. Pamiętam okres w okolicach 2001-2002 roku, gdzie w wyniku problemów finansowych, z zoo musiało wyjechać ok. 100-150 zwierząt, a transfery nowych zostały zablokowane(np impale).
  Marne pocieszenie.

 2. http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,8014331,Zmiany_w_lodzkim_zoo__albo_modernizacja_albo_zamkniecie.html

  Wszystko fajnie, tylko skąd ja to znam ?

  Sami radni, już nie wiem o czym mówią. Zresztą cała ta ekipa znana jest z wielu „ciekawych akcji”. Choćby z ostatniej, tzw – „Afery kiełbasianej”. Ale mniejsza o to.

  Ciągle to samo, ciągle to samo, a konkretów niestety brak.
  Co prawda teraz widzę, jakieś większe przedsięwzięcie ze strony radnych, ale może mi się to zdaje.

  Plany niczym z kosmosu. Ich autorzy jak mniemam stamtąd też pochodzą.

  W artykule mowa jest o zagospodarowaniu terenu parku. Pomysł taki już padł, lecz nie spotkał się z zachwytem łodzian. Park to park i kropka.

  Tradycyjnie jednak radni, jak zauważyłem olewają pomysły łódzkie zoo, by zagospodarować, pewien fragment, dużego obszaru zwanego Brusem. Teren ten graniczy z zoo, i jest to dawny poligon.
  Łódzkie zoo o te tereny dawno zabiega. Co ciekawe, ktoś te prośby usłyszał i nagle na tymże terenie, miało by się pojawić wiele innych atrakcji, nie związanych jednak z ogrodem.

  Ponieważ Łódź, nigdy nie miała porządnego gospodarza, pomysły wybudowania na tym terenie kolejnej areny/kolejnej pływalni/kolejnego hiper centra handlowego/pola golfowego/toru formuły /stoku narciarskiego, są bardzo mile przyjmowane i jak mniemam, niedługo jakaś z powyższych atrakcji, będzie budowana.

  Co dalej ?

  „W 2008 r. było ich 230 tysięcy, w 2009 – ponad 20 tysięcy mniej”
  W tym roku prawdopodobnie statystyki ulegną zmianie, gdyż coraz więcej ludzi odwiedza zoo.

  „Jeden z powodów: brak dużych zwierząt – słoń został tylko jeden, a hipopotamów i nosorożców nie ma od kilku lat.”

  Ciągle pojawia się ten sam wątek.
  Hipopotamy mogłyby być(co prawda karłowate), miasto jednak nie było zbyt zainteresowane projektem budowy wybiegu, wraz z budynkiem dla tego gatunku.
  O słoniach pisałem. Do zoo można sprowadzić słonie, lecz były by to słonie, po cyrkach itp. Takie słonie są obecnie we Wrocku i w Krakowie. Zoo jednak chce postawić na hodowlę słoni, a co za tym idzie, potrzebny jest nowy budynek dla tego gatunku.
  Nosorożce – pawilon gruboskórnych po remoncie, może by się dla nich nadawał. Może. Może.

  „Trzeba podjąć decyzję, czy podejmujemy się modernizacji ogrodu na dużą skalę, czy go zamykamy”

  O, ciekawe postanowienie i wręcz przezabawne.

  To jest właśnie Łódź Najwięcej do powiedzenia w mediach o zoo, mają zawsze radni, podczas gdy głos oficjeli z Łódzkiego zoo, jest zawsze umieszczany na dalszy plan.

  To tak mniej więcej w skrócie, wygląda w moim mieście.

  Historia znów się powtarza.

  • Radni pis zawsze mają ciekawe pomysły dla zoo, z ostatnich lat to np ;]

   a)delfinarium w W-wie

   b)słoń-gej w Poznaniu

   Nie wiem czy to nie z ich strony padła też propozycja przeniesienia części W-wskiego zoo do Parku Kultury w Powsinie.

   • Słoń-gej w poznańskim ZOO to sprawa o tyle ciekawa, bo :
    a) z jednej strony trudno o większe kuriozum i głupotę – sytuacja ta pokazuje, że osoby, które nie mają o czymś pojęcia, kompromitują się swoimi wypowiedziami. Zawsze nas zastanawia, kto taką osobę wybrał na takie stanowisko.
    b) jak mówią sami pracownicy poznańskiego ZOO – nic tak nie przysłużyło się promocji poznańskiego ZOO jak ta sprawa właśnie. O poznańskim ZOO głośno było od Izraela po Japonię.
    c) A my do dziś słyszymy podczas wizyty w słoniarni – „Który to ten pedał?”…

    Zawsze się zastanawiamy wtedy, gdzie głupota się kończy, a gdzie zaczyna…

   • Inna sprawa, że aż prosi się o ranking największych zoo-absurdów:).
    Jakkolwiek my nadal „słoniarnię widzimy ogromną”, jak pisał już poeta Wyspiański:)

   • Po dłuższym czasie zastanawiam się czy aby branie pod uwagę odstrzału zwierząt w W-wie w trakcie powodzi (i tu późniejsze tasiemcowate opisy jakie to zwierzęta musiałyby spełnić wymagania aby je odstrzelono…) też nie były zrobione po to żeby przyciągnąć ludzi do zoo, przypomnienia im że takowa placówka w W-wie istnieje i zwróceniu uwagi na to że powódź powodzą ale zoo i tak jest czynne – może przypadkowo ale zadziałało bo w Warszawie cały czas się o tym mówi ;] i dużo ludzi z tego co słyszę się tam wybiera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s