Alfabet mrówkojada – G jak Guapa

G – GUAPA

Guapa

Guapa – z hiszpańskiego “ładna, piękna”, przyszła na świat cztery lata temu, 27 stycznia 2006 roku w ZOO w Zurychu i jest trzecim pod względem wieku (po Yuri i Eskado) mrówkojadem w polskich ZOO. Do poznańskiego Nowego ZOO przyjechała w październiku 2007, w wieku roku i dziewięciu miesięcy, aby stać się partnerką dla mieszkającego tam już wcześniej, starszego o rok, samca Eskado.
W dwa lata później doczekali się pierwszego potomka – 28 września Guapa została mamą małego mrówkojada!

Guapa - mama mrówkojad z małym na grzbiecie - tak było jesienią...

W związku z tym od jesieni Guapa wraz z młodym przebywa w chatce mrówkojadów i jest niedostępna dla zwiedzających – czasem można ją wypatrzeć na małym wybiegu mrówkojadów obok ich chatki. Niedługo jednak powinna – wraz z małym mrówkojadem – p0jawić się na dużym wybiegu.

Mały mrówkojad na grzbiecie mamy - Nowe ZOO Poznań

Guapa z małym mrówkojadem na plecach - a tak jest teraz.

Guapa, która mamą została po raz pierwszy (a przy okazji także pierwszą mrówkojadzią mamą w historii poznańskiego ZOO), świetnie wywiązuje się ze swoich obowiązków – od razu po porodzie zajęła się swoim dzieckiem i do teraz właściwie ani na chwilę go nie odstępuję – gdy był mały, cały czas miała go na oku, okrywała swoim ogonem niczym kocem, a w razie potrzeby – nawet dzisiaj jeszcze, gdy znacznie już podrósł, zabiera go na przejażdżki.

Guapa z małym mrówkojadem

Przed narodzeniem malucha, Guapa była dosyć nerwowa i zdarzało jej się zaczepiać opiekuna, a także być dosyć “wścibską” wobec innych ludzi – po porodzie jednak znacznie złagodniała, a do tego wyjątkowo się rozleniwiła – najchętniej cały dzień spędzałaby w swoim legowisku, razem ze swoim dzieckiem:).
W przeciwieństwie do Eskado, jest bardzo porządna i nigdy nie siusia do swojego legowiska, nie zdarza jej się także “drapać ścian”, co z kolei bardzo lubi Eskado.
Guapa uwielbia kąpać się w basenie, który ma w swojej chatce i starannie szoruje się przy tym łapami. Przepada także za kąpielami w stawie, który znajduje się obok wybiegu Ameryki Południowej. W przeciwieństwie do Eskado, któremu zdarza się zaczepiać inne zwierzaki, Guapie nigdy się to nie zdarzało.
Guapa jest także trochę większa i ciemniejsza od Eskado i – jak sądzą niektórzy – trochę od niego ładniejsza.

Guapa

Zgadzamy się, choć i tak uważamy, że to właśnie Eskado jest największym ziomem w poznańskim ZOO:).

Guapa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s