Co w zoo? – środowy raport aktualności

Zapraszamy na kolejny, środowy raport aktualności.

NOWE ZOO POZNAŃ

W Nowym ZOO urodziły się tragopany Temmincka.

Tragopan Temmincka

Maluchy budkę lęgową opuściły 21 maja. Samica tragopana siedzi na jajach 28 dni – podczas tego okresu bardzo rzadko opuszcza budkę, zdarza się nawet, że przez kilka dni nie schodzi na ziemię. W czasie wysiadywania jest dosyć agresywna i nie pozwala opiekunce podejść bliżej. Teraz po wykluciu się młodych samica jest już spokojna, natomiast samiec unika raczej kontaktu z młodymi. Nie trzeba było jednak oddzielać go, gdyż nie stanowi zagrożenia dla pisklaków. Na razie za wcześnie jest, żeby powiedzieć, jakiej płci są młode. Dopiero po 4 do 5 miesięcy pióra u samców zaczną się wybarwiać na czerwono.
Przez pierwsze dwa tygodnie młode wraz z rodzicami jedzą drobno posiekaną zieleninę, ugotowane jajko, biały ser, ryż, oraz sucha paszę. Potem do tej różnorodnej diety dołączą jeszcze: jabłko, banan, oraz mączniki – będące niezmiennie największym przysmakiem zarówno młodych jak i dorosłych tragopanów. Pisklaki śpią i szukają schronienia pod skrzydłami samicy.
Redakcja Mrówkojada będzie w Nowym ZOO w piątek, podczas Nocy Marzeń, postaramy się wówczas wypatrzeć małe tragopany.

ZOO ŁÓDŹ

9 czerwca zbadano piątkę małych żbików, które przyszły na świat w łódzkim ZOO miesiąc temu.

Żbik (Nowe ZOO Poznań)

Wiadomo już, jakiej płci są małe żbiki -wszystkie pięć kotków to samce.  Maluchy zostały także zważone – ważą od 0,47 kg do 0,69 kg. Za miesiąc małe żbiki będą oznakowane chipami.
Oprócz maluchów, w łódzkim ZOO są jeszcze cztery dorosłe osobniki.

Sprawdzono także, jak miewają się urodzone miesiąc temu trzy młode pantery chińskie.

Jedna z małych panter chińskich, urodzona w łódzkim ZOO (fot. Ewa Szkudlarek)

Dwie samiczki (Birma i Balao) i samiec (Buthan) po raz pierwszy ważone były miesiąc temu -wtedy miały po dwa kilogramy, teraz podwoiły swoją wagę. Miesiąc temu były też odrobaczone.
Oprócz maluchów w łódzkim ZOO są jeszcze 4 dorosłe pantery chińskie.

ZOO WROCŁAW

Liczne narodziny w ostatnim czasie miały miejsce we wrocławskim ZOO. Na świat przyszły m.in. mały źrebak konika polskiego, nandu Darwina, nandu szare, struś i emu.

ŚLĄSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY CHORZÓW/KATOWICE

W przeciągu ostatnich dni w śląskim ZOO wykluło się kilka ptaków, m.in. pisklęta oharów, a także urodziła się malutka alpaka.
Maluchy możecie zobaczyć tutaj.

O trwających obecnie w śląskim ZOO inwestycjach możecie przeczytać tutaj.
Przypominamy także, że w sobotę 12 czerwca odbędą się w ZOO pokazy lotów ptaków drapieżnych , przełożone z dnia 8 maja. Około godzinne widowiska zobaczyć będzie można o godzinie 11.00, 13.00 oraz o 15.00.
Tymczasem w weekend, 12 i 13 czerwca, w związku z obchodami 60-lecia Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku bilety do Śląskiego ZOO będą o połowę tańsze – bilet normalny 6 zł, bilet ulgowy 3 zł, bilet rodzinny 15 zł.
Szczegóły imprezy tutaj.

ZOO WARSZAWA

W sobotę, 12 czerwca, o godzinie 23.30, na terenie warszawskiego ZOO, przy hipopotamiarni, odbędzie się Koncert Chopinowski w ramach „Nocy Pragi”. Wystąpi zespół Chopin Guitar Quartet. Wcześniej, o godzinie 22.30 odbędzie się nocne zwiedzanie ZOO.
Więcej o całej akcji możecie przeczytać tutaj.

Tymczasem sytuacja powodziowa w warszawskim ZOO jest całkowicie opanowana i obecnie zwierzętom z warszawskiego ZOO nic nie zagraża.
Jeśli tylko pogoda dopisze, Redakcja Mrówkojada będzie gościć w warszawskim ZOO w niedzielę, zobaczymy wtedy dokładnie jak wygląda sytuacja w ZOO – na koncert niestety nie zdążymy:).

ZOO OPOLE

Będziemy bowiem gościć w opolskim ZOO. A tam, 12-go czerwca od godz.12-tej odbędzie się impreza edukacyjna na rzecz ochrony zagrożonych drapieżników Europy w ramach Kampanii”DRAPIEŻNIKI EUROPY – ŻYJMY W ZGODZIE” organizowanej przez EAZA.
W programie m.in. prelekcja na temat zagrożonych drapieżników z prezentacją multimedialną, zbieranie podpisów pod apelem do Parlamentu Europejskiego oraz prezentacja żyjących w naszym zoo krajowych drapieżników.

To jednak nie wszystko – spotkamy się także z ekipą tworzącą „ZOOrro” i opolskimi mrówkojadami – Alejandro i Ferminą Sorpresą.
Poza tym mamy nadzieję zobaczyć m.in. urodzonego miesiąc temu tapira anta. Maluch zamieszkuje wybieg Ameryki Południowej, a jego pojawienie się wzbudziło ogromne zainteresowanie innych mieszkańców  tego wybiegu – lam, nandu, kapibar i mar patagońskich.

Mały tapir anta z opolskiego ZOO (fot. ZOO Opole)

Mały tapir póki co pod czujnym okiem matki, Salsy, która nie odstępuje go na krok, poznaje nowe otoczenie.

Reklamy

7 comments on “Co w zoo? – środowy raport aktualności

 1. Od siebie dodam, że kilka ostatnich dni w ogrodach zoologicznych, przebiegało pod nazwą „małych” ucieczek.
  W poniedziałek w Łodzi, na chwilowy spacer poza wybieg wybrał się makak wanderu, któremu widocznie spodobał się piątkowy wyczyn magota z wrocławskiego zoo, który również wybrał się na mały spacer poza zoo.

  Przypominam też, że ewentualne foty zwierząt/wybiegów z Łódzkiego zoo, może wziąć z albumu z zoochat.
  http://www.zoochat.com/gallery/lodz-zoo/

  Większość zdjęć jest moja i podpisane są moim imieniem.
  No chyba, że ewentualnie, interesował by was transfer pewnych zdjęć z łódzkiego zoo drogą mailową.

  • Na pewno skorzystamy, bo akurat cierpimy na braki zdjęć z łódzkiego ZOO. Tym bardziej, że w naszej tegorocznej zoo-odysei (już mamy 11 ogrodów, w najbliższym czasie 4 z nich powtarzamy:) niestety łódzkiego ZOO nie ma:(

 2. „który również wybrał się na mały spacer poza zoo”

  Chodziło mi o mały spacer poza wybieg.

  Jakby spacer był poza zoo, to draka by była na całego ;).

 3. A propos notki: mały tapir anta to śliczniutkie stworzenie – widzieliśmy takiego w zoo w Krakowie.
  Nie a propos notki, czyli off topic, za co bardzo przepraszam, ale z braku forum 🙂 Otóż Drogi Mrówkojadzie! Pracuję w wydawnictwie i potrzebne mi do książki zdjęcie wejścia do londyńskiego zoo, tak żeby widoczny był napis „London Zoo”. W internecie coś jest, ale ja muszę mieć takie z pozwoleniem autora. Czy Mrówkojad byłby w stanie pomóc w tym temacie? Zwracam się też z tą prośbą do innych piszących tutaj, może ktoś był i ma takie zdjęcie i mógłby użyczyć… Nazwisko autora znajdzie się na stronie redakcyjnej oczywiście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s