Tylko w Poznaniu! Czyli zwierzaki, których nie zobaczysz w żadnym innym mieście w Polsce. Część I – ssaki.

Prawie każdy ogród zoologiczny w Polsce ma w swojej kolekcji zwierzaki, których nie zobaczymy w żadnym innym polskim ZOO. Często jest to efekt specjalizacji danego ogrodu, który w szczególny sposób zajmuje się ochroną i hodowlą przedstawicieli fauny określonego obszaru lub określonych grup gatunkowych. Zawsze jest to jednak powód do szczególnej dumy każdego ZOO że posiada gatunek bądź gatunki, których nie ma żaden inny ogród w kraju.
Dziś zaprezentujemy Wam taką właśnie listę unikatowych zwierzaków, które możecie zobaczyć tylko w poznańskim nowym ZOO! A że zwierzaków tych jest bardzo dużo, podzielimy je na kilka grup – na pierwszy ogień idą ssaki!

Tylko w Poznaniu, czyli jakie zwierzaki zobaczymy tylko w poznańskim Nowym ZOO

Obecnie na terenie obu poznańskich ogrodów  zoologicznych żyje przeszło 2500 zwierząt, należących do około 500 gatunków, z których ponad 40% jest zagrożonych wytępieniem w skali globalnej lub lokalnej, a około 100 gatunków jest objętych programami hodowlanymi EEP.
Spośród tych 500 gatunków mniej więcej połowa zamieszkuje Nowe ZOO.
Spośród nich natomiast około 100 gatunków to przedstawiciele ssaków. W Nowym ZOO można zobaczyć zarówno największe lądowe ssaki świata – słonie afrykańskie, największe koty świata – tygrysy syberyjskie czy tak efektowne i wielkie zwierzaki jak nosorożce białe, żyrafy, żubry i bizony leśne. No i mrówkojady olbrzymie:).
Ale Nowe ZOO zamieszkuje też bardzo wiele znacznie mniejszych – i pozornie mniej efektownych – zwierzaków, które są równie ciekawe i warte uwagi. I – co bardzo ważne – to właśnie wśród nich należy szukać tych najrzadszych, najbardziej zagrożonych wyginięciem i unikatowych – wśród krajowych ogrodów zoologicznych, ale też i w skali całej Europy!

Spośród około 100 gatunków ssaków, eksponowanych w poznańskim Nowym ZOO, aż 34 gatunki można zobaczyć tylko w Poznaniu! Do tego należy dodać jeszcze 2 podgatunki (będzie o nich mowa na końcu) – o unikatach wśród owadów i ptaków, których również bardzo dużo jest w Nowym ZOO – wspomnimy w drugiej części „Tylko w Poznaniu”.
Poniżej przedstawiamy całą „34” unikatowych mieszkańców poznańskiego Nowego ZOO – każdy z nich będzie stopniowo prezentowany na naszej stronie w oddzielnym artykule.
(Zaznaczamy równocześnie, że pamiętać należy o kilku ważnych faktach – każdego dnia przez polskie ogrody zoologiczne przewijają się nowe zwierzaki – jedne przyjeżdżają, inne wyjeżdżają, przez co zwierzostany poszczególnych ogrodów ulegają ciągłym zmianom. Niewykluczone zatem, że części z prezentowanych poniżej zwierzaków niebawem w Poznaniu może już nie być, mogą się też pojawić kolejne. Z drugiej zaś strony niewykluczone, że o okazy prezentowanych poniżej gatunków mogą wzbogacić się inne ogrody, przez co nie będą one już „tylko w Poznaniu”, jak stało sie to ostatnio choćby z lemurkiem myszatym i maki szarym, o które to wzbogaciło się wrocławskie ZOO).

„TYLKO W POZNANIU”, czyli zwierzaki które w Polsce zobaczyć można tylko w Nowym ZOO.
CZĘŚĆ I – SSAKI

Poznańskie Nowe ZOO – jak każdy ogród zoologiczny w Polsce – specjalizuje się w ochronie i hodowli gatunków reprezentujących faunę określonego regionu (np. Madagaskar, Australia) lub strefy klimatyczno-roślinnej (sawanna, strefa polarna), bądź należących do określonej grupy (gryzonie, kopytne) albo też takich, które eksponowane są w określonych warunkach, które może im zapewnić dany ogród – np. zwierzaki o nocnym trybie życia, które można pokazywać tylko w odpowiednio do tego przygotowanych pawilonach nocnych.
W poznańskim Nowym ZOO można wyodrębnić 4 takie grupy zwierząt i 34 gatunki, których hodowla i ochrona jest taką właśnie specjalizacją i zarazem cechą charakterystyczną ZOO.
Są to:

PRZEDSTAWICIELE FAUNY FILIPIN

Jeleń Alfreda

Jeleń baweański

Świnia wisajska

SSAKI DRAPIEŻNE

Kotofretka

Kuna żółtogardła - Nowe ZOO Poznań

Kuna żółtogardła

Łasza palmowa

Norka europejska

Ostronos białonosy

Otocjon

Perewiazka

MIESZKAŃCY PAWILONU MAŁYCH SSAKÓW

Chomik Roborowskiego

Kururo

Leming stepowy

Suwak skalny

Chomik myszowaty

Mysz karłowata

Mysz trawna

Myszak kaktusowy

Myszoskoczka mongolska

Nornik wschodni

Suseł Richardsona

Wiewiórczuk chiński

MIESZKAŃCY PAWILONU ZWIERZĄT NOCNYCH

Lori kukang

Galago senegalski

Wampir zwyczajny

Kowari

Szczuroskoczek Merriama

Liścionosy mniejsze*

Assapan

Akacjówka

* – liścionosy mniejsze można zobaczyć jeszcze w poznańskim Starym ZOO, jednak uwzględniliśmy je w tym zestawieniu, gdyż de facto poza Poznaniem żaden ogród ich nie posiada.

Poza wymienionymi wyżej zwierzakami w Nowym ZOO są jeszcze 4 inne gatunki ssaków, eksponowane tylko w Poznaniu.
Są to:

Czepiak czarnoręki

Foka pospolita

Gazela tomi

Kangur olbrzymi

Oprócz wymienionych powyżej 34 gatunków, warto jeszcze zwrócić na dwa zwierzaki – karakala turkmeńskiego (Caracal caracal michaelis) i sikę wietnamską północną (Cervus nippon pseudaxis). Zarówno karakale jaki i siki wietnamskie – jako gatunki, są eksponowane jeszcze w innych ogrodach zoologicznych w Polsce, natomiast ich podgatunki – karakal turkmeński i sika wietnamska północna właśnie – są już tylko w Poznaniu.

Karakal turkmeński

Sika wietnamska północna

Wszystkie zwierzaki, które – przynajmniej na chwilę obecną:) – można zobaczyć „Tylko w Poznaniu” będę stopniowo prezentowane na naszej stronie w nowym cyklu o takim właśnie tytule.

10 comments on “Tylko w Poznaniu! Czyli zwierzaki, których nie zobaczysz w żadnym innym mieście w Polsce. Część I – ssaki.

 1. Co do listy gryzoni „Tylko w Poznaniu” to niedziwne, że są tylko w Poznaniu gdyż cześć z nich to zwierzęta „domowe” i te popularne jak i te mniej powszechne, które można spotkać w niektórych sklepie zoologicznym czy wśród ogłoszeń dotyczących ofert sprzedaży zwierzaków w internecie, np. myszoskoczki mongolskie, suwaki skalne, lemingi stepowe, susły Richardsona czy popularne chomiki roborowskiego… 😉

  • To fakt, jakkolwiek jeśli chodzi o ogrody zoologiczne, to jednak tylko w Poznaniu. Część z tych gryzoni to zatem faktyczne unikaty zoologiczne, choć oczywiście nie takiej rangi jak np. bardzo rzadkie w ogóle gatunki, jak np. fauna Filipin. Zawsze to jednak wyjątek w polskich ZOO, a takie było założenie:).

  • Hmm, my czekamy na zakończenie naszej ZOO-wędrówki po Polsce i podsumowanie wszystkich danych, dlatego też absolutnie nie odważylibyśmy się już teraz na takie stwierdzenie. Jakkolwiek pierwsza piątka jest niemal pewna.
   Warto jednak pamiętać, iż na taką końcową ocenę składa się bardzo wiele czynników, i „wygrana” w jednej kategorii jeszcze sprawy nie przesądza. Nie chodzi też w tym wszystkim o wyścig ogrodów, a o zwierzaki i jak najlepsze warunki dla nich. A że przy okazji też dla nas, jako odwiedzających – to również bardzo istotna sprawa.

  • Oczywiście, że tak.
   Jednak artykuł powstał w maju 2010 roku, gdy oba gatunki były tylko w Poznaniu. Niestety nie mamy czasu edytować starych tekstów – nie miałoby to zresztą sensu – ale komentarz będzie przydatny.

   • Komentarz były uzupełnieniem artykułu, nie każe Wam przecież przeglądać wszystkich starych tekstów i poprawiać nieaktualne dane. Ja ostatnio bardzo dużo przeglądam archiwum waszych artykułów więc jeśli znajdę jakieś jeszcze nie aktualności w nich zawarte to je sprostuje w komentarzu, żeby wszystko było klarowne.
    Swoją drogą mam pytanie czy zamierzacie kontynuować niektóre z rozpoczętych cyklów artykułów np.: Z przewodnika po oliwskim zoo ; „The Best of” czy też seria Tylko w Poznaniu. Moglibyście też bliżej przedstawić inne pawilony i obiekty poznańskiego zoo (Insektarium, Małe Ssaki itd.)

    • Wiemy, wiemy i bardzo dobrze, gdybyś nam pomógł takimi komentarzami właśnie.
     Wszystkie wspomniane przez Ciebie cykle na pewno będą kontynuowane, ale dopiero po tym, jak uporamy się z wszystkimi relacjami z naszej ostatniej wyprawy – potem mamy
     nadzieję stopniowo nadrabiać wszelkie zaległe i obiecane teksty oraz wrócić do rozpoczętych cyklów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s