Nowa smoczarnia już w budowie – co nowego w Starym ZOO?

Równo miesiąc temu pisaliśmy o zmianach w poznańskim Starym ZOO, m.in. o projekcie nowego kompleksu obiektów dla płazów, gadów i ryb – Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych, którego najważniejszymi lokatorami będą warany z Komodo.
Przedwczoraj postanowiliśmy zajrzeć na Zwierzyniecką i zobaczyć, jak wygląda postęp prac i co ciekawego wydarzyło się w Starym ZOO w ostatnim czasie.

Wejście do Starego ZOO

Ruszamy z samego rana w czwartek, mijając po drodze Wartę na wysokości centrum miasta – poziom wody był dość wysoki, ale raczej nie wzbudzający szczególnego niepokoju:

Podwyższony poziom wody w Warcie

Co najwyżej zaciekawienie grupy gołębi:).

Gołębie nad Wartą - im powódź niestraszna...

Poznańskim ogrodom zoologicznym – zarówno Staremu i Nowemu – na szczęście nic nie zagraża.
Docieramy do ZOO, które wita nas wiosenną scenerią w barwach soczystej zieleni:

Stare ZOO w wiosennej tonacji

Takie warunki to wymarzona sytuacja dla lemurów katta, które ochoczo wylegiwały się na swojej wyspie, oddając się swoim ulubionym zajęciom: jedzeniu trawy i…skubaniu ogona:).

Lemury katta

Również położony w centrum  ZOO staw oblegany był przez coraz liczniej już pojawiające się w ZOO ptactwo, m.in. magdalenkę rudogłową:

Staw w Starym ZOO - w tym miejscu wyjątkowo tylko dwa ptasiory...

STARE ZOO W PTASICH…SKRZYDŁACH:)

Nie ma wątpliwości, że obecnie – oprócz smoków z Komodo – to właśnie wszelkiego rodzaju ptasiory są najbardziej widoczną i najefektowniejszą grupą zwierzaków w Starym ZOO. I to ptasiory wszelkiej maści:).
Ptasiory mniejsze
W małej chatce obok wybiegu owiec bretońskich np. możemy zobaczyć spora grupę małych kurczaczków:

Kurczaczek - Stare ZOO Poznań

Z koeli przy budynku starej małpiarni znaleźliśmy na ziemi małego pisklaka, który wyglądał jakby właśnie spadł z jakiegoś nadrzewnego gniazda:
Na szczęście już po chwili maluchem zajęli się pracownicy ZOO.

Ruch w ptaszarni

Ożywiony ruch panował natomiast w położonej w centrum ogrodu ptaszarni. Szczególnie efektownie prezentowały się dzioborożce trąbiące:

Dzioborożec trąbiący

szpaki balijskie:

Szpak balijski

Prawdziwe harce wyczyniał jednak równie nieduży, co efektowny wąsal żółotookibezsprzecznie jeden z naszych ulubieńców:

Wąsal żółtooki

Wąsal opanował cały szereg sposobów poruszania się po pionowej siatce, zwykle kończonych efektownym przelotem przez całą wolierę:

Wąsal żółtooki

Na koniec, chyba nieco zmęczony, postanowił „zamienić kilka słów” ze swoim sąsiadem, szpakiem balijskim – to się nazywa spotkanie na szczycie:).

Wąsal i szpak balijski - czyli spotkanie na szczycie

KTO MA NAJLEPSZY OGON W ZOO?

Tymczasem wokół ptaszarni spacerował sobie paw – nic w tym dziwnego, bo nie widzieliśmy jeszcze takiego miejsca w Starym ZOO, w którym nie widzielibyśmy także pawia:). Spacerował sobie, niepozorny, pośród gołębi…

Paw

Po czym w mgnieniu oka postanowił zaprezentować nam to, co ma najlepszego do zaprezentowania – czyli swój ogon, w pełnej okazałości:

Paw z rozłożonym ogonem

Przyznać trzeba, że może nie aż tak efektowny jak ten, którym obnosił się ostatnio paw z Nowego ZOO, ale i tak robiący wrażenie!

BOCIANY W AKCJI

Jak się okazało, nie był to jedyny paradujący z rozłożonym ogonem paw w Starym ZOO – drugiego spotkaliśmy kilkadziesiąt metrów dalej obok starej małpiarni. Tymczasem na drugim krańcu ZOO, na wybiegu mundżaków chińskich prawdziwy koncert bocianiego klekotania urządziły bociany czarnodziobe:


Bociany, podobnie jak pawie, mają właśnie porę godową, a donośne klekotanie, połączone ze specyficznym wyginaniem szyi do tyłu tak, iż głowa zostaje położona na plecach (tak, jak na powyższym filmie) jest efektownym tego dowodem.

Bocian czarnodzioby

URODZIŁA SIĘ OWIECZKA KAMERUŃSKA

Pawie i bociany odbywają właśnie porę godową, z kolei na wybiegu owiec kameruńskich dostrzegamy efekty wcześniejszych amorów wśród owiec – małą owieczkę, która na krok nie odstępowała swojej matki:

Owce kameruńskie

ZAGLĄDAMY DO GADZIARNI

Zaglądamy do gadziarni – to na chwilę obecną jedyny czynny pawilon w całym ZOO i jedyny fragment Pawilonu Gadów, Płazów i Ryb, który nie został rozebrany. Warto pamiętać, że to także jedyny obecnie obiekt w ZOO, za wstęp do którego musimy zapłacić (3 zł).
Wśród dwudziestu kilku zamieszkujących go gatunków zauważamy trzy nowe, które zostały przeniesione z zaplecza gadziarni:
scynka berberyjskiego (chował się w sianie, nie udało nam się go wypatrzeć)

Scynk berberyjski

tarczołuska liniowanego

Tarczołusk liniowany

i kilka małych żółwi żabuti, które wcześniej mogliśmy zobaczyć tylko na wybiegach zewnętrznych.

Żółw żabuti

Z kolei do jednego przebywającego wcześniej żółwia matamata dołączyły dwa kolejne – wszak co trzy żółwie, to nie jeden:).

Matamata - żółwie trzy

„PODWODNY ŚWIAT” W STAREJ GROCIE

Jak więc widać, liczba lokatorów Pawilonu Gadów nawet się zwiększyła, tymczasem mieszkańcy Pawilonu Płazów zostali przeniesieni na zaplecza starej małpiarni – będziemy ich mogli zobaczyć najpewniej dopiero za rok, gdy zostanie otwarty nowy Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych. Tymczasem większość mieszkańców Akwarium można zobaczyć w nowej scenerii w…starej grocie, w ramach wystawy „Podwodny świat”.

Wystawa Podwodny Świat w starej grocie

Na 400 m2 znajduje się blisko 40 specjalistycznych zbiorników, mieszczących 25 tys. litrów wody morskiej i 10 tys. litrów wody słodkiej. Scenografia wystawy wygląda dość efektownie, zanim jednak zapłacimy 6 zł za wejście (bilet normalny, 5 zł ulgowy) warto wiedzieć, że ogromna większość eksponatów to…przeniesieni mieszkańcy rozebranego Akwarium, w tym rekiny. Jakby nie było, mały zgrzyt, gdyż wcześniej za ich oglądanie płaciliśmy 3 zł – i to wliczając Pawilon Gadów i Pawilon Płazów…
Wystawa będzie czynna do października tego roku.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ PAWILON ZWIERZĄT ZMIENNOCIEPLNYCH, CZYLI NOWA SMOCZARNIA W BUDOWIE

Mieszkańcy Akwarium przeniesieni do groty, Pawilonu Płazów do starej małpiarni i tylko Pawilon Gadów na swoim miejscu – trwają tymczasem pierwsze prace związane z budową nowego Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych.
Jak na razie cały obszar wokół dawnego zespołu obiektów został ogrodzony, a fragmenty łączące Pawilon Gadów z Pawilonem Płazów i tenże z Akwarium zostały wyburzone:

Pawilon zwierząt zmiennocieplnych w Starym ZOO w budowie

Pawilon zwierząt zmiennocieplnych w Starym ZOO w budowie

Póki co teren przyszłego pawilonu wygląda jak wielkie rumowisko:

Pawilon zwierząt zmiennocieplnych w Starym ZOO w budowie

Pawilon zwierząt zmiennocieplnych w Starym ZOO w budowie

Pawilon zwierząt zmiennocieplnych w Starym ZOO w budowie

Tak sytuacja wygląda dziś, ale efekt końcowy prezentuje się całkiem efektownie:

Projekt Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych w Starym ZOO

Na razie jednak możemy zobaczyć tylko plany:

Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych w Starym ZOO – plan projektu

Nowy pawilon ma wreszcie zapewnić komfortowe warunki pokaźnej i efektownej kolekcji poznańskich płazów, gadów i mieszkańców Akwarium. Szczególne miejsce znajdą w nim przede wszystkim poznańskie smoki z Komodo – para waranów, Flores i Rinca:

Warany z komodo w Starym Zoo

oraz przebywający już od bardzo dawna w starej małpiarni (w miejscu niestety niedostępnym dla zwiedzających) kajman okularowy:

Kajman okularowy (fot. K. Minge)

Warany zamienią swój dotychczasowy, nieszczególnie okazały wybieg na ekskluzywny apartament o powierzchni ponad 200 m kw.

Projekt Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych w Starym ZOO - wybieg waranów z Komodo

Całkowicie zmodernizowane zostanie także Akwarium:

Projekt Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych w Starym ZOO - ekspozycja Akwarium

i Pawilon Gadów:

Projekt Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych w Starym ZOO - Pawilon gadów

Znajdzie się także miejsce na tzw. część kawiarnianą:

Projekt Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych w Starym ZOO - część kawiarniana

Otwarcie nowej gadziarni ma nastąpić jeszcze przed EURO 2012, optymistyczne plany mówią nawet o lecie przyszłego roku – jak będzie, zobaczymy.

Reklamy

6 comments on “Nowa smoczarnia już w budowie – co nowego w Starym ZOO?

 1. 1. pytanko – z tego co pamiętam w poznańskim starym zoo był nowoczesny pawilon dla gadów, więc czy to teraz jest rozbudową ?
  2. byłem dziś w Toruniu i zrobiłem sporo zdjęć, więc napiszcie na jaki adres i jakie zdjęcia przesłać (mam m.in. małe mandarynki i małe pawie),
  – co do nufiego – dziś ne było go na wybiegu (kaprys) jeśli chodzi o jego zdjęcie to mam jeszcze ze starej klatki, natomiast mam sporo zdjęć wolty i (jeszcze co do niedźwiedzi) dziś – choć nawet nie wiedziałem – było oficjalne otwarcie wybiegu – mam zdjęcie z przecięcia wstęgi.
  – jeżozwierz – mam zdjęcia i prześlę od razu jego stare fotki
  – jeśli chcecie jakie kolwiek inne zdjęcia to mogę przesłać, bo na kilku uwieczniłem naprawdę ciekawe chwile.

  • w zakładce „napisz do nas” masz wszystkie namiary na redaktorów mrówkojada ;] W-wskie zdjęcia lecą na pierwszego maila i zazwyczaj po niedługim czasie się pojawiają na stronie więc ten mogę polecić 😉

  • Witamy – po weekendowej przerwie udało nam się na chwilę uzyskać dostęp do internetu, więc wykorzystując możliwość odpowiadamy na pytania:

   1)Tak, to właśnie ten „nowoczesny” pawilon gadów jest aktualnie rozbudowywany i modernizowany.

   2)adres, na który można przesyłać do nas wszelkie zdjęcia, informacje itp. to czipsy.dwa@gmail.com
   Będziemy niezmiernie wdzięczni za wszelkie fotki dotyczące niedźwiedzi – jak najbardziej może być Nufi na starym wybiegu, fotki Wolty a i zdjęcia z otwarcia wybiegu bardzo się przydadzą.
   Jeśli zaś chodzi o jeżozwierza – tak samo, tym bardziej, że niebawem ruszamy z relacją z wyprawy do toruńskiego ZOO i fotka się przyda (tylko jeżozwierza i niedźwiedzi właśnie nie udało nam się wtedy zobaczyć). Jeśli zaś chodzi o inne foty to zdajemy się na Twój wybór – na pewno przydadzą się na stronie:).
   Z góry serdecznie dziękujemy za chęć pomocy i pozdrawiamy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s