Powódź zagraża ogrodom zoologicznym – sytuacja w warszawskim ZOO na razie opanowana.

Wczoraj pisaliśmy o zagrożeniu powodziowym w warszawskim ZOO oraz o wzbudzającej wiele kontrowersji wypowiedzi dyrektora warszawskiego ZOO o ewentualnym odstrzale zagrożonych zwierząt. Dziś sprawa ta po oficjalnych wyjaśnieniach schodzi na dalszy plan, gdyż ZOO przygotowuje się na główne uderzenie fali powodziowej. Na chwilę obecną jednak sytuacja wydaje się być opanowana.

Warszawskie ZOO

Warszawskie ZOO wciąż jest zagrożone zalaniem, gdyż fala kulminacyjna na Wiśle ma dotrzeć do Warszawy dziś w godzinach popołudniowych, jednak na chwilę obecną sytuacja wydaje się być opanowana – na tyle, iż ogród jest normalnie otwarty (od godziny 9.00) i sam dyrektor ZOO zachęca do jego odwiedzin.
Wszelkie obawy z wdarciem się wody na teren ZOO przynajmniej na razie nie sprawdziły się i wszystkie zwierzaki są bezpieczne. Opiekunowie podają zwierzętom środki uspokajające – ma to pomóc przetrwać zwierzakom stres, jeśli do ich wybiegów wedrze się woda, mają być jednak na tyle przytomne, by w razie zagrożenia mogły odpowiednio reagować, część podopiecznych ZOO sama może bowiem wejść na wyższe partie wybiegów. Przygotowano także klatki do przenoszenia zwierząt na wypadek ewakuacji (stoją przy wybiegach wilków grzywiastych, likaonów i gepardów).
Cały czas także strażakom i pracownikom ZOO w zabezpieczaniu jego terenu pomagają liczni ochotnicy, ewentualną pomoc w przyjęciu zwierząt zaproponowało także łódzkie ZOO.

WROCŁAWSKIE ZOO PRZYGOTOWANE NA EWENTUALNE ZAGROŻENIA

Przygotowania do ewentualnego zagrożenia powodziowego czynione są także we wrocławskim ZOO, które potwierdza, że jest przygotowane na wszelki rozwój wypadków – na chwilę obecną jednak wrocławskiemu ZOO nic nie zagraża, niemniej część zwierząt została już przeniesiona w odpowiednia miejsca – z dalszymi ruchami ZOO czeka na rozwój wypadków, niemniej prognozy dotyczące możliwości zagrożenia powodziowego w ZOO są obecnie optymistyczne.

ZOO W KRAKOWIE JUŻ CZYNNE

Tymczasem po przerwie spowodowanej koniecznością usunięcia szkód powstałych w krakowskim ZOO po obfitych opadach deszczu, od dnia 22 maja zoo zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających.
Warto zajrzeć, tym bardziej, że na wybiegach pojawiło się kilku nowych mieszkańców, którzy przyszli na świat w ostatnim czasie, m.in. dwie surykatki (urodzone 22 marca) i bliźnięta tamaryn białoczubych.

Surykatka

Ich zdjęcia możecie zobaczyć tutaj.

ZOO SAFARI W BORYSEWIE ZALANE

Najgorzej natomiast sytuacja wygląda w ZOO Safari w Borysewie, które zostało w dużej mierze zalane. Na szczęście w porę udało się ewakuować wszystkie zwierzęta i przenieść je w bezpieczne miejsce.
Na chwilę obecną sytuacja w ZOO jest ustabilizowana.

Ewakuacja zwierzat z ZOO Safari w Borysewie

Szczegółowy opis ewakuacji oraz bieżące informacje z ZOO znajdziecie tutaj.

W związku z faktem, że Redakcja Mrówkojada niestety aż do poniedziałku nie będzie miała dostępu do internetu, zmuszeni jesteśmy odsyłać wszystkich zainteresowanych sytuacją w ogrodach zoologicznych do bieżących doniesień prasowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s