W poznańskim Nowym ZOO urodziły się wari rude (czerowne)!

Dopiero wczoraj pisaliśmy o narodzinach małego bizona leśnego, a dziś spieszymy z informacją o kolejnych narodzinach. Przychówku doczekały się bowiem także wari rude (czerwone)!
A jak wiemy, to nie pierwsze lemury urodzone tej wiosny w Poznaniu…

Trzy małe wari rude z poznańskiego Nowego ZOO (fot. L'N'A)

Aż trzy małe wari przyszły na świat w nocy 22 marca, ale dopiero od kilku dni można je zobaczyć wraz z dorosłymi na wybiegu. Rodzina lemurów wari rudych, zwanych też czerwonymi, zamieszkuje wybieg zewnętrzny przy Pawilonie Zwierząt Nocnych.
Trójka maluchów nadal pije mleko od samicy, ale od mniej więcej trzech tygodni próbuje też wszystkich smakołyków podawanych przez opiekunów- m.in. białego sera wymieszanego z żółtkiem i miodem, jogurtu (w którym również przez przypadek lub dla zabawy moczą ogony), bananów, winogron, kiwi, melonów i innych owoców.
Małe wari bardzo szybko zdobyły samodzielność, są już bardzo zaradne, oddalają się od matki, biegają i dokazują. Jest to charakterystyczne dla tego gatunku, gdyż młode wari już po około 3 tygodniach podążają za matką, a w wieku 5 tygodni potrafią doskonale wspinać się na wysokie drzewa.
Jessy- samica, która je urodziła, jest niezwykle odważna, szuka kontaktu z ludźmi, przez co szybko stała się ulubienicą swojej opiekunki. Nie jest nadopiekuńczą matką – daje młodym dużo swobody. Samiec jest natomiast bojaźliwy wobec ludzi.

Wari rudy

Warto wiedzieć, że wari w odróżnieniu od innych małpiatek nie nosi młodych na grzbiecie, ani na brzuchu, tylko przenosi je w pysku. Znany jest także z tego, iż wydaje bardzo zróżnicowane i charakterystyczne dźwięki – należą do najgłośniejszych mieszkańców ZOO. Żyją w małych grupach, tworzonych najczęściej przez parę rodzicielską i kilka młodych.

Wari rudy (czerwony)

Wari rudy (Varecia variegata rubra), zwany jest także, ze względu na specyficzne ubarwienie, wari czerwonym i lemurem czarno-czerwonym. Wari rudy jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków lemurów.
Poznańskie stado liczy obecnie 5 sztuk – dorosłą parę i trójkę maluchów, których płeć nie jest jeszcze znana.

Wari rudy

Warto przypomnieć, że w sąsiedniej wolierze możemy z kolei zobaczyć małego lemura katta, urodzonego 17 marca (a nie, jak omyłkowo podaje strona poznańskiego ZOO, 17 kwietnia), o którym wielokrotnie pisaliśmy na Mrówkojadzie.

Mały lemur katta z poznańskiego Nowego ZOO (fot. L'N'A)

Czekamy na kolejne narodziny w poznańskim ZOO!

Reklamy

6 comments on “W poznańskim Nowym ZOO urodziły się wari rude (czerowne)!

  • ?
   Nie trzeba „włazić między klatki”, żeby zrobić niektóre zdjęcia (jak np. tę drugą fotkę wari) – wystarczy odpowiednio się ustawić i wystawić rękę z aparatem.
   co jak co, ale takie zasady zachowania się w ZOO jak „nie włażenie” w niedozwolone miejsca, staramy się zawsze przestrzegać…

  • Ok, czasem kusi, ale zasady to zasady – i bezpieczeństwo i rozsądek. Choć czasem trzeba małych akrobacji, by w „dozwolony sposób” strzelić zdjęcie:)

 1. Trzy małe wari widziałem na wybiegu już ponad 3 tygodnie temu. Strona zoo aktualizowana jest ze sporym opóźnieniem.

  • No właśnie, nam niestety nie udało ich się zobaczyć podczas ostatnich naszych dwóch wizyt w tym okresie, za to mieliśmy szczęście przez długi okres czasu obserwować małego katta:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s