Z poradnika młodego mrówkojada – część II. Ile mięsa zjada tygrys?

Nam, zoomaniakom i zwierzomaniakom, często nasuwa się wiele pytań, na które nie potrafimy znaleźć odpowiedzi. Aby łatwiej było docierać do niektórych informacji, które pasjonujące i pochłaniające, mogą jednak być trudne do odnalezienia, postanowiliśmy kontynuować rozpoczęty kilka miesięcy temu cykl „Z poradnika młodego mrówkojada”. W dzisiejszym odcinku zajmiemy się kwestią posiłków największych kotów świata, czyli tygrysów. Nie będziemy się zagłębiać tutaj w tygrysią systematykę, skupimy się za to na upodobaniach żywieniowych.

Co je tygrys?

Tak wygląda tygrys syberyjski

Tak wygląda tygrys syberyjski

Tygrys, jak wiadomo, je mięso.  Dużo mięsa. Poluje na wszelkie zwierzęta, niezależnie od wielkości. Tak naprawdę przed tygrysem nie muszą trząść się tylko takie osobniki, jak dorosłe nosorożce czy słonie (ze względu na swoje rozmiary dorosłe osobniki tych gatunków nie mają naturalnych wrogów w środowisku). Tygrys wcina mięso w wielu postaciach: w postaci dużych ssaków kopytnych, jak bawoły, gaury czy dzikie świnie.  Do przysmaków należą młode słonie i nosorożce, które odłączyły się od stada. Tygrys jednak nie gardzi także gawialami i innymi dużymi gadami. Większe zdobycze jednak są rzadkością, o czym świadczy fakt, że średnio jedno polowanie na dziesięć kończy się spektakularnym sukcesem. Atak najczęściej przebiega w ten sposób, że tygrys skrada się za swoją ofiarą bardzo cicho, przyczajony czeka, aż ofiara zbliży się do niego, aby rzucić się na nią, powalić ją przednimi łapami, a następnie wbić jej w kark zęby, przerywając w ten sposób tętnicę, rdzeń kręgowy bądź tchawicę, co bezpośrednio prowadzi do śmierci ofiary. Dużym zwierzętom tygrys rozrywa gardło i czeka na zgon ofiary.  Pamiętajmy jednak, że na wolności tygrysowi duże zdobycze zdarzają się rzadziej niż częściej. Na co dzień tygrysy żywią się drobnymi sakami, ptakami i gadami, a także rybami, na które potrafią czatować.

Czym natomiast żywi się tygrys w ogrodzie zoologicznym?

Wiadomo – tygrys w ogrodzie zoologicznym je mięso. Każde zoo ma ustalony własny plan żywieniowy dla swoich zwierząt, w skład którego wchodzą niezbędne dla danego zwierzęcia elementy i substancje odżywcze.  Różne ogrody posiadają też różne harmonogramy karmienia zwierząt, najczęściej daje im się „posiłki” około sześciu razy w tygodniu (jeden dzień na „odchudzanie:)). W różnych kombinacjach tygrysom podawana może być konina, wołowina (najczęściej) i długie kości, których rolą jest ćwiczenie szczęk tygrysa. Tygrysom podaje się mięso z kością, aby zaspokoić jego naturalne instynkty – znając jego naturę, możemy sobie tylko wyobrażać, ile radości może sprawić tygrysowi odrywanie zębami mięsa od kości.

Tygrys syberyjski pije wodę

Tygrys syberyjski pije wodę

Ile mięsa je tygrys?

To jest kotlet:

Kotlet schabowy

Kotlet schabowy

Tego typu kotlet waży około 20 dag (0,20 kg), może trochę mniej – w zależności od wielkości kotleta. My jednak skupimy się, żeby  łatwiej było przeliczyć, na tych większych, bardziej dorodnych kotletach. To oznacza, że na jeden kilogram wchodzi pięć kotletów. Zaraz zobaczymy, co to oznacza dla ważącego około 300 kg tygrysa.

50 kotletów

50 kotletów

Powyższe zdjęcie przedstawia pięćdziesiąt kotletów schabowych, czyli około 10 kg mięsa. Dla tygrysa jednak 10 kilogramów to tylko przeciętny posiłek.

Tygrys jednorazowo potrafi zjeść od 20 do 35 kilogramów mięsa. Oznacza to, że na jeden obiad spożyłby porcję składającą się nawet ze 175 kotletów tego typu (co najmniej – pamiętajmy, że mówimy o dużych kotletach!). Jednak jeżeli tygrys jest bardzo głodny, może zjeść nawet 50 kg mięsa, co daje nam 250 tego typu kotletów. Biorąc pod uwagę, że powyższe zdjęcie przedstawia nam (i to nie w pełnej krasie) 50 kotletów, pomnóżmy to przez pięć…

Możemy też pomyśleć inaczej – gdyby tygrys syberyjski był gościem na dużym weselu, składającym się z ponad dwustu osób, zjadłby porcje obiadowe wszystkich gości!

Tygrys na weselu - nie dziwota, że sam przy stole...

Tygrys na weselu - nie dziwota, że sam przy stole...

My oczywiście pamiętamy – tygrysy nie jedzą kotletów :). Pamiętajmy też o tym, że w ZOO tygrysom nie daje się pięćdziesięciu kilogramów mięsa dziennie – noty takie pojawiają się tylko w przypadku bardzo wygłodniałych osobników. W naturalnym środowisku tygrys bywa zmuszony do „głodowania” nawet przez kilka dni, a to wpływa na jego późniejszy apetyt szalenie.

Reklamy

3 comments on “Z poradnika młodego mrówkojada – część II. Ile mięsa zjada tygrys?

  1. Jak się naje to potem kilka dni pości 😉 – no a średnio koszty utrzymana tygrysa to około 1000zł – dlatego ogrody często szukają sponsorów dla tych zwierząt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s