Mrówkojady w Płocku? – całkiem możliwe, za kilka lat…

Ogród Zoologiczny w Płocku w natarciu! Aktywność płockiego ZOO na rynku transferowym zwierząt, mnogość narodzin i wreszcie inwestycyjny rozmach każą myśleć o tej placówce jako o jednym z najdynamiczniej rozwijających się ogrodów zoologicznych w Polsce. Już teraz płockie ZOO zbliża się do krajowej czołówki (obok ogrodów we Wrocławiu, Warszawie, Opolu i Poznaniu), a za kilka lat ma szanse w tym zestawieniu mocno zamieszać.

ZOO Płock - plan ogrodu

Płockie ZOO, założone w 1951 roku, zajmuje obecnie 17 ha powierzchni, na których eksponowanych jest ponad 300 gatunków zwierząt. Pod tym względem plasuje się w środku krajowej stawki, jednak ostatnie ruchy transferowe, dobra aura wokół ogrodu i wreszcie szereg trwających – i planowanych inwestycji – to wszystko robi wrażenie i każe bliżej przyjrzeć się płockiemu ZOO.
Pamiętając, iż cały czas modernizowany jest Pawilon Akwarium i Herpetarium, a gotowe są plany nowego rekinarium i przede wszystkim słoniarni (jeszcze w czerwcu do Płocka mają przyjechać dwa młode słonie indyjskie!), z tym większą uwagą przeczytaliśmy wczoraj w internetowym wydaniu płockiej Gazety Wyborczej artykuł, poświęcony dalszym – nowym! – planom modernizacji i rozbudowy płockiego ZOO.

Lew w płockim ZOO już jest, ale pojawić się mogą inne - równie efektowne zwierzaki... (fot. Michał z Warszawy)

Prawie cztery lata temu miasto wykupiło od prywatnego właściciela pięć hektarów skarpy w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodu zoologicznego – jak do tej pory obszar ten został „oczyszczony ze zbędnych drzew i przeanalizowany pod kątem sposobu jego zagospodarowania” (cokolwiek to znaczy:). Mimo, iż pewne kwestie na linii miasto-ogród zoologiczny nadal nie zostały uzgodnione, pojawiły się już pierwsze plany zagospodarowania tego terenu.
Przyznać trzeba – imponujące, choć graficzna strona projektu nie powala (rysunki trochę jak z przedszkolnej wyklejanki, ale mniejsza o to:).

Plan rozbudowy płockiego ZOO

Powstać więc mają m.in. parking wewnętrzny dla kompleksu weterynaryjnego z przychodnią oraz dla pracowników i gości, grillowisko, sawanna afrykańska z żyrafami, strusiami i kilkoma gatunkami antylop oraz kompleks, w którym zaprezentowane zostaną małpy człekokształtne – orangutany, goryle i karłowate szympansy, woliera z ibisami czerwonogłowymi i żurawiami, staw w środku tego terenu, który zostanie wykorzystany pod olbrzymi wybieg dla flamingów, woliery dla ptaków, wybieg gepardów, wreszcie wybieg dla tygrysów amurskich no i wybieg fauny południowoamerykańskiej, na którym zamieszkać ma aż 10 gatunków tamtejsze zwierzyny – i do tego jeszcze ogrzewany pawilon…

Przyznać trzeba – projekt rzuca na kolana. Nas zwłaszcza, bo jak się dobrze przyjrzeć mapce, dostrzec na niej można…mrówkojada olbrzymiego.

Mrówkojad ponownie w Płocku? Czekamy!

Tu warto przypomnieć, że mrówkojady w płockim ZOO kiedyś już były i w dodatku świetnie się w nim rozmnażały!

Kiedy będziemy mogli to wszystko zobaczyć?

Na przełomie maja i czerwca ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej – powinna powstać do końca 2010. Gdyby na początku przyszłego roku dokumentacja była gotowa – może zaczynać się budowa. Wieloletni plan inwestycji Płocka zakłada, że na zagospodarowanie nowych terenów zoo od 2011 do 2014 r. miasto będzie wydawać milion złotych rocznie.
Co z tego wyjdzie – zobaczymy, bardzo jesteśmy ciekawi i gorąco kibicujemy płockiemu ZOO, aby choć część z tych zapowiedzi się spełniła. A mrówkojada zazdrościć nie będziemy – mamy trzy własne, a każdy kolejny mrówkojad na polskiej ziemi powodem do dumy dla rodaków:).
Już czekamy na wyprawę do Płocka – najlepiej do tego za kilka lat:).

Reklamy

2 comments on “Mrówkojady w Płocku? – całkiem możliwe, za kilka lat…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s