Co w zoo? – środowy raport aktualności.

Zapraszamy na kolejny, wyjątkowo środowy raport aktualności.

ŚLĄSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY CHORZÓW/KATOWICE

Wiosennych narodzin w Śląskim ZOO ciąg dalszy.
W kwietniu na świat przyszło kilka zwierzaków, wśród nich mały lemur katta, który urodził się w połowie kwietnia. Jak każdy mały lemur jest przyczepiony do brzucha matki, na którym spędzi kilka tygodni.

Lemury katta - a wśród nich mały lemurek! (tu: z poznańskiego Nowego ZOO)

9 kwietnia urodziła się mała zebra bezgrzywa (podgatunek zebry stepowej). Maluch, samiczka, na razie przebywa cały czas w towarzystwie swojej matki.
W ostatnim okresie rodziły się ponadto antylopy: trzy addaksy , niala grzywiasta oraz jedna z największych antylop świata – eland.

Stado antylop Addaks - ZOO Opole

Nowych mieszkańców śląskiego ZOO możecie zobaczyć tutaj.

MIEJSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY GDAŃSK

W niedzielę, 2 maja, w gdańskim ZOO urodził się mały wielbłąd dwugarbny.

Wielbłąd dwugarbny - maluch z dorosłym wielbłądem (Nowe ZOO Poznań)

„Maluch” mierzy prawie 150 cm wzrostu. Młody wielbłąd to samica. Jego matką jest 18-letnia wielbłądzica, która troskliwie opiekuje się swoim dzieckiem – warczy i mruczy gdy osobnik ze stada lub ktoś ze zwiedzających podchodzi zbyt blisko.
Gdańskiego malucha możecie zobaczyć tutaj.

ZOO WROCŁAW

Do wrocławskiego ZOO przyleciały kolejne zwierzaki, które 12 maja będzie można zobaczyć na otwarciu Pawilonu Madagaskaru.
Wśród nowych mieszkańców, którzy na razie przechodzą proces aklimatyzacji, znajdują się lemurki alaotrańskie (prawdopodobnie chodzi o maki szary Hapalemur griseus alaotrensis), gekony liściaste i wikłacze czerwone (fodie madagaskarskie). Przyleciały z ogrodów z Francji, Holandii i Hiszpanii.
Nie obyło się bez problemów – ich przylot opóźnił…wybuch islandzkiego wulkanu Eyjafjallajokull, który sparaliżował ruch lotniczy nad Europą.
Na szczęście warunki poprawiły się na tyle, ze zwierzaki w końcu dotarły i na pewno zdążą na otwarcie pawilonu, które nastąpi 12 maja.

Tymczasem do ZOO w Jersey wyleciał samiec makaka czubatego, który ma objąć przywództwo w tamtejszym stadzie.

Makak czubaty - ZOO Warszawa (fot. Michał z Warszawy)

„OPERACJA ŻYRAFY” – ZOO OPOLE  i ZOO KRAKÓW

W jednym z marcowych raportów pisaliśmy o staraniach opolskiego ZOO o unijne dofinansowanie na rozbudowę żyrafiarni, we współpracy z ogrodem z czeskiego Ołomuńca. Pisaliśmy, że do końca kwietnia powinniśmy poznać decyzję w tej kwestii. Poznaliśmy:).
Opolskie ZOO dostało z unijnych funduszy 1,8 mln zł na rozbudowę żyrafiarni. Dzięki temu można będzie docelowo zwiększyć dzisiejsze stado – obecnie w Opolu jest 6 żyraf, po rozbudowie żyrafiarni będzie ich nawet 10. Z kolei w ZOO w Ołomuńcu zostanie rozbudowany pawilon lemurów.

Żyrafy - ZOO Opole

Rozbudowa żyrafiarni powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku. Projekt ma zostać zrealizowany do 2013 roku.

Mniej wesołe wieści docierają z kolei z krakowskiego ZOO. Też w kwestii żyrafiarni.
Z powodu „kryzysu” Urząd Miasta Krakowa
wycofał się z dofinansowania rozbudowy tamtejszej żyrafiarni.
Prace stanęły, bo skończyły się fundusze na rozbudowę żyrafiarni. Miasto zamroziło wszelkie dotacje, a samo ZOO nie wygospodarowało na ten cel wystarczającej ilości pieniędzy – na co wpływ miały też mniejsze niż zakładano zyski z biletów.
Budowa żyrafiarni jest dla krakowskiego ZOO bardzo ważna i prestiżowa, w Krakowie bowiem nigdy nie było tych efektownych zwierząt i od lat dopytywali się o nie zwiedzający. Wysoki budynek miał powstać na dawnym wybiegu dla bizonów. W 2009 roku przewieziono te zwierzęta do prywatnej hodowli w województwie kieleckim. Rozebrano stare ogrodzenie i wyrównano teren. Żyraf jeszcze nie ma, ale z tym nie będzie problemu – jak tylko zostanie ukończony pawilon dla nich, koordynator tego gatunku na pewno znajdzie jakieś żyrafy, które trafią do Krakowa. Problemem są na razie tylko pieniądze. A na te będzie trzeba poczekać – warunkiem jest poprawa finansów miasta bądź zwiększenie się liczby odwiedzających krakowskie ZOO.
Wypada tylko czekać i kibicować, żeby do krakowskiego ZOO uśmiechnęło się szczęście i zdarzyła się sytuacja podobna do tej z Opola.

Reklamy

10 comments on “Co w zoo? – środowy raport aktualności.

 1. Fodie madagaskarskie…..gdy parę dni temu zobaczyłem tą wiadomość, długo myślałem co to jest za gatunek.
  Nazwa „fodia” w necie ukazywała się tylko przy tym newsie.
  Odpowiedzi trzeba było szukać tam gdzie fauna Madagaskaru obca nie jest – Zoo w Zurychu i Pliźnie.
  Okazuje się, że „fodia” to wikłacz czerwony.
  Łacińska nazwa tego ptaka to Foudia madagas.
  Ten gatunek już jest we Wrocławiu, teraz trafiły tam nowe osobniki. Tylko dlaczego uparli się na tą nazwę „Fodia”.
  W systematyce gatunek ten figuruje jako wikłacz czerwony.
  Ale mniejsza z tym.

  Żeby nie było w łodzi też wiosna :
  http://www.lodz.naszemiasto.pl/artykul/398820,ptasia-wiosna-w-zoo,id,t.html

  Dodatkowo warto dodać, że w łódzkim zoo urodziły się :

  zebra chapmana
  2 tamaryny białoczube
  3 pantery chińskie (tak, to są młode samicy która niedawno przyjechała do zoo)

  W gniazdach, twardo na jajach siedzą orły stepowy(fot. na zoochat) oraz turaki zielonoczube.

  Do zoo przyjechała również samica kapibary.
  Z zimowiska do wolier wróciły już papugi, a nowymi gatunkami w akwarium, które udostępniono zwiedzającym zostały raki Queenslandzkie oraz buszowce ostropyskie(fot. na zoochat)

  • Też nam te fodie nie pasowały, ale siedzimy teraz nad relacjami z Bydgoszczy i Torunia i wypadło nam całkiem żeby to dokładnie sprawdzić – dziękujemy za komentarz w tej sprawie!
   No i za wieści z łódzkiego ZOO! (mamy nadzieję, że uda nam się tam w tym roku dotrzeć – tylko komunikacja z Poznaniem zawodzi…)
   Pozdrawiamy!

 2. Ogólnie to nie jestem tej informacji na 100% pewien ale w w-wie chyba urodził się niedawno gibonek – ogólnie ciągle siedzą w starym pawilonie szympansów zamiast na wyspie ale dzięki temu można się im dobrze przypatrzeć no i na samicy zauważyłem (3 maja) małą białą puchatą kulkę – specjalnie się cofnąłem do tablicy narodzi i nie było tam informacji że się narodził między styczniem a marcem, a na zeszłorocznego wydaje się za mały i za puchaty więc pewnie przyszedł na świat w kwietniu – ale możliwe że np w grudniu albo wcześniej – pewne jest natomiast to że obecnie jest czwórka tych małp w w-wie

 3. a no i we Wrocku są już 2 samce tygrysa sumatrzańskiego – na wybiegu pojawią się najprawdopodobniej 17 maja

 4. a co tam dodam 3 komentarz z rzędu – takiemu newsowi się to należy

  http://plock.gazeta.pl/plock/1,35681,7851518,Jakie_bedzie_nowe_zoo__Z_gorylami_.html

  Zapowiada się ciekawiej niż w w-wie – orangutany, goryle i bonobo -> świetny pomysł

  No i przyjrzyjcie się dokładnie wybiegowi Ameryki południowej ;] -> Płock jeśli uda mu się to wszystko wykonać zrówna się z w-wą i wrockiem i opolem – a może nawet przegoni, trzeba pamiętać że powstaje już nowoczesne gadziarnioakwarium oraz gotowe są plany nowej słoniarni oraz rekinarium

  • Widzieliśmy:). Ciekawi tylko jesteśmy, ile w tym „obrazkowej ilustracji wybiegu”, a ile rzeczywistego myślenia o sprowadzeniu do Płocka mrówkojadów. Bo wg naszych informacji nic na ten temat nie wiadomo. Na razie.
   Ale z drugiej strony pamiętamy, że swego czasu mrówkojady w Płocku były:)

   Jakkolwiek – czekamy z niecierpliwością na rozwój wypadków!

 5. Bardzo ciekawa informacja „Jak każdy mały wielbłąd jest białego koloru” tylko dlaczego nawet wielbłąd na zdjęciu jest szary? ;> Wielbłądy występują w dwóch odmianach barwnych- ciemnej i jasnej i tylko młode tej drugiej rodzą się „białawe”, a te ciemne (brązowe) są szarobrązowe.

  A co do makaków czubatych teraz w Wrocławiu rządzi samiec z Warszawy, a mały Gibbon z Warszawy to młode które się urodziło 01.06.2009 no i jest jeszcze jego starszy brat. U gibbonów jak u wszystkich człekokształtnych okres niemowlęcy jest dość długi i jeszcze trochę potrwa zanim malec stanie się choć trochę samodzielny i nabierze czarnej barwy futra (potrzebuje na to ok. 2 lat), chodź już teraz maluch zaczyna kosztować czegoś innego poza mlekiem matki i powoli zaczyna sobie hasać na własną rękę… 😉

  • Prawdopodobnie pod pojawiającym się w kilku materiałach prasowych dotyczących tego wydarzenia, pod pojęciem „lemurek alaotrański” kryje się nie kto inny, jak maki szaryHapalemur griseus alaotrensis🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s