Poznaj zwierzaka – Maki szary

Niepozorne, nie zwracają na siebie uwagi. Łatwo je przeoczyć, bowiem znajdują się w wolierze umiejscowionej z boku poznańskiego Pawilonu zwierząt nocnych. Sąsiadują z lemurami czerwonobrzuchymi i lemurami wari, a dalej – lemurami katta i z pozoru wydają się być mniej atrakcyjne. Warto jednak zatrzymać się przy nich na chwilę, bo może się okazać, że mają coś niesamowitego do pokazania!

Lemur tyłem odwrócon

Lemur tyłem odwrócon

Lemur mało znany

Hapalemur griseus alaotrensis, inaczej maki szary, to rodzaj lemura zwanego także lemurem bambusowym (Bamboo Lemur) i występującego tylko na Madagaskarze. Niewielki, gdyż długość jego ciała wynosi od 26 do 46 centymetrów, ale może pochwalić się długim ogonem. jest niezwykle puszysty, o brązowo-szarym ubarwieniu.

Maki szary - Nowe ZOO Poznań

Maki szary - Nowe ZOO Poznań

Maki szare to naczelne żyjące w grupach rodzinnych. My odwiedzając zoo przekonaliśmy się, że wspólnie jedzą, śpią i wygrzewają się na gałęziach zewnętrznego wybiegu. Ciąża samicy lemura trwa od 135 do 150 dni i kończy się między wrześniem a styczniem. Po urodzeniu jednego młodego matka nosi je przez jakiś czas na grzbiecie, od piersi odstawia je po około czterech miesiącach (w zależności od dostępności pokarmu), a pełną dojrzałość maki uzyskują w wieku około dwóch lat. Co jest niesamowite w świecie lemurów, maki szare świetnie pływają, matka potrafi z małym na grzbiecie przepłynąć kanał wodny!

Maki szare lubią wcinać w towarzystwie

Maki szare lubią wcinać w towarzystwie

Razem raźniej!

Maki szare żyją w zaroślach otaczających jeziora (najczęściej wśród bambusów) i bardzo im tam dobrze. Ich dieta to głównie liście – wcinają papirusy, trzciny, bambus i inne gatunki traw. A jak wygląda takie wcinanie można zobaczyć na poniższym dokumencie (który nie tylko dokumentuje moment spożywania posiłku, ale także bratania się w kręgu rodzinnym):

Aktywne są właściwie cały dzień, jednak największą aktywność wykazują po zmierzchu. I chociaż maki szare nie mają wielu naturalnych wrogów, zagrożone są wyginięciem głównie ze względu na polowania i zakładanie pól ryżowych. Nie są też zbyt częste w zoo – w Polsce można je spotkać tylko w Poznańskim Nowym ZOO. Poznańskie maki szare potrafią spać przez pół dnia – kilkukrotnie zdarzyło się, że nie mieliśmy możliwości ich podziwiać  w pełnej krasie. Jednak i one potrafią się popisać, co widać choćby na powyższym filmie 🙂

Reklamy

5 comments on “Poznaj zwierzaka – Maki szary

  • W Toruniu byliśmy w ostatni czwartek, ale nadal pracujemy nad relacją – materiału mamy tak wiele, a chcemy go zrobić naprawdę porządnie, że się nie wyrabiamy…
   A poza tym nadal czeka nieukończony materiał z wcześniejszej wyprawy do Bydgoszczy…
   Najprawdopodobniej do piątku ukaże się relacja z Bydgoszczy, a do najbliższego wtorku z Torunia. Musimy się tak wyrobić, bo w przyszłym tygodniu jedziemy do Opola…

 1. Uscislajac:

  Hapalemur griseus alaotrensis syn. Hapalemur alaotrensis

  Czyli to podgatunek m. szarego, a wg niektorych nawet osobny gatunek.

  • Jakkolwiek – wg dominującej terminologii i taksonomii (stosowanej także przez poznańskie ZOO) jest to maki szary (w sensie gatunkowym – nie rozróżniamy w tym przypadku ewentualnych podgatunków, choć tę informację oczywiście można dodać na marginesie).

   Pozdrawiamy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s