Majówka z Mrówkojadem – Dzień I. Mrówkojad w Palmiarni.

Miała być wyprawa do Ogrodu Botanicznego, ale ze względu na umiarkowanie przyjazną pogodę ekipa Mrówkojada postanowiła się wybrać do Palmiarni Poznańskiej – bo cieplej, bo nie pada na głowę (a po drodze do Parku Wilsona porządnie zmokliśmy) i też są zwierzaki – a nawet więcej niż w botaniku! Do którego – jak tylko pogoda pozwoli – wybierzemy się jutro:).

Kaktusy w Palmiarni

Deszczem niezrażeni przemierzamy miasto i po półgodzinnym rowerowaniu opustoszałym Poznaniem docieramy do Parku Wilsona, na terenie którego znajduje się największa i najstarsza palmiarnia w Polsce.

Droga do Palmiarni

Gdy dojeżdżamy na miejsce, czeka nas miła niespodzianka – brak stojaków na rowery. Jako doświadczeni rowerzyści nie dajemy się jednak zaskoczyć temu ułatwieniu ze strony Palmiarni i znajdujemy jakieś miejsce do parkowania…
Pierwszy plus dla organizatorów – ale nie powinno to dziwić, skoro władze miasta uznają jazdę na rowerze za fanaberię, nie mającą odbicia w polskiej tradycji…
Nic to – rowery zaparkowane, więc idziemy do środka. A w Palmiarni tłumy nieprzebrane – widać nie tylko nas gorsza pogoda zachęciła do odwiedzenia miejsca zadaszonego zamiast pleneru.
Palmiarnia przez cały weekend majowy czynna jest od 9.00 do 18.00 (kasy do 17.00). Bilet normalny kosztuje 5,50 zł, ulgowy 4 zł (dzieci poniżej 3 lat wchodzą za darmo), ale musimy pamiętać jeszcze o dodatkowej opłacie za szatnię i toaletę (1 zł) i…fotografowanie (kolejne 4 zł, za kamerę video – 5,50 zł) – wobec braku stojaka na rowery takie piętrzące się opłaty nie robią dobrego wrażenia. Do tego przewodnik po palmiarni – za jedyne 25 zł. Rezygnujemy i z WC i z szatni, a opłatę za fotografowanie zrzucamy na nieistniejący stojak na rowery i przebijamy się do środka…

Zwierzaki w Palmiarni

Jak wiadomo, Palmiarnia to przede wszystkim rośliny – a tych jest tu około 1100 gatunków. Wśród nich m.in. przepiękne storczyki:

Storczyki

Storczyki

Palmiarnia jednak to nie tylko gigantyczne zbiorowisko roślin, ale także miejsce, w którym możemy spotkać całkiem pokaźną grupę zwierząt. Są one rozsiane w różnych częściach Palmiarni – w odpowiednich dla siebie strefach klimatycznych. W zestawieniu z roślinnością, charakterystyczną dla terenu, na którym dany zwierzak występuje, daje to nieraz naprawdę ciekawy efekt – jakbyśmy się znaleźli w ich naturalnym środowisku.
I tak, spacerując po różnych strefach Palmiarni, spotkać możemy kilkadziesiąt gatunków stawonogów, ptaków, płazów i przede wszystkim gadów. Pierwszą grupę reprezentują m.in. ogromne wije i karaczany, drugą m. in. bezszpony oraz kilka gatunków papug, wśród nich dwie wspaniałe ary ararauny – “Dobry” i “Dobra”.

Ara ararauna

Po wyjeździe pary tych papug z ptaszarni w Starym ZOO są to obecnie jedyne ary w Poznaniu.

Najliczniejszą – i najefektowniejszą – grupę zwierzaków, stanowią gady. Możemy więc podziwiać sporą kolekcję jaszczurek, a wśród nich m. in. biczogony afrykańskie:

Biczogon afrykański

agamy błotne:

Agama błotna

gekony lamparcie:

Gekon lamparci

Szczególne wrażenie robią jednak dwa wspaniałe legwany zielone, zamieszkujące bardzo specyficzną wolierę, pnącą się w górę na ponad 5 metrów!

Legwan zielony

Szczególne miejsce w Palmiarni zajmują natomiast dwa ogromne węże – pytony tygrysie ciemnoskóre, które przyjechały tutaj w 2005 roku z płockiego ZOO.

Pyton tygrysi ciemnoskóry

Mają być one ostatnimi przedstawicielami fauny w Palmiarni – na większą ilość zwierząt nie ma już bowiem miejsca, nie taki jest też priorytet tego miejsca – głównymi lokatorami są bowiem rośliny.
Pytony zamieszkują dwupiętrowe terrarium z “ogrodem” i basenem, umiejscowione w strefie subtropikalnej. Na razie mają ok. 4-5 metrów, ale powinny osiągnąć nawet 8!
Bardzo liczną “kolonię” w Palmiarni stanowią z kolei żółwie – możemy zobaczyć łącznie aż 6 różnych gatunków: czerwonolice, leśne, żabuti, greckie, stepowe i obrzeżone, rozsiane po całej Palmiarni

Żółw leśny

Żółw żabuti

Głównym jednak “zwierzyńcem” poznańskiej Palmiarni jest całkiem spory kompleks akwariów, tworzących jedno z większych w kraju Akwarium. W 37 basenach, o pojemności od tysiąca do 4 tysięcy litrów, prezentowanych jest około 170 gatunków ryb (głównie tropikalnych), wśród nich m.in. niesamowite giętkozęby:

Giętkoząb czarnobrzuchy

Ryby charakterystyczne głównie z powodu swojej techniki pływania – pływają wyłącznie do góry brzuchem!

Oprócz ryb w Akwarium można zobaczyć jeszcze około 50 gatunków roślin wodnych, a od niedawna także niesamowite żółwie – matamata:

Matamata

Oprócz Palmiarni matamatę można zobaczyć jeszcze w Pawilonie Gadów w Starym ZOO.

Wystawa akwariów i muszli morskich

Jedną ze specjalnych atrakcji, czekających na zwiedzających podczas majówki jest Wystawa akwariów i muszli morskich, zorganizowana przez Palmiarnię, Aqua Medic i Kawiarnię 7 Kontynentów.
Można na niej zobaczyć kolekcję kilkudziesięciu muszli i szkarłupni:
a w kilku akwariach kilkanaście gatunków ryb, m.in. ognicę pstrą:

Ognica pstra

Wystawa będzie czynna przez całą majówkę i nie trzeba wykupywać na nią dodatkowego biletu…

Majówka w Palmiarni – dni następne

To jednak nie wszystkie atrakcje majówkowe w Palmiarni i okolicy – 3 maja bowiem, w Parku Wilsona (na którego terenie znajduje się Palmiarnia), odbędzie się Majówka Miejska, podczas której wystąpi m.in. Arka Noego.
Wstęp na imprezę wolny. Początek o godzinie 14.00, koniec o 20.00.
Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

A już jutro – jeśli nie będzie padać – drugi dzień Majówki 2010 z Mrówkojadem – tym razem w Ogrodzie Botanicznym!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s