Tańczący z flamingami i „Twarz dnia” – Nowe ZOO w przededniu majówki.

Majówka już jutro. To nie tylko długi weekend dla całego ludu pracy, ale też początek sezonu w większości polskich ogrodów zoologicznych. O tym, jak będą funkcjonowały poszczególne ogrody podczas nadchodzącego weekendu majowego (godziny otwarcia, bilety) oraz co ciekawego będzie się w nich działo (specjalne atrakcje itp.) pisaliśmy wczoraj, zaś przedwczoraj o tym, co czeka na zwiedzających w poznańskim Nowym ZOO.
Zważywszy, że Redakcja Mrówkojada na majówkę ma nieco inne plany i do Nowego ZOO się w ten weekend nie wybiera, wpadliśmy do niego na chwilę dzisiaj!
Tak to już jest, gdy pędzi się rowerem przez miasto, a na horyzoncie majaczy Biała Góra:).

Karakale

Choć otwarcie sezonu nastąpi dopiero jutro, już dzisiaj było widać spore poruszenie w Nowym ZOO – przybyło zwierzaków, które wracają stopniowo z zimowiska, więcej jest także punktów gastronomicznych na terenie ZOO, więcej jest także zwiedzających. A że pogoda dopisuje, majówka w ZOO może okazać się sporym sukcesem.

Powroty z zimowiska. Obie kariamy już są!

Znajdujące się po lewej stronie od wejścia do ZOO woliery kuraków stopniowo się zapełniają. W ostatnich dniach z zimowiska wróciły m.in. czubacze rude i hełmiaste, gołębie gwinejskie oraz dwie kariamy czerwononogie.

Kariama czerwononoga - samica

Pojawienie się kariam jest o tyle ciekawe, gdyż ta jedyna w Polsce para zna się już od prawie pół roku, ale zwiedzający dopiero pierwszy raz mogli je razem zobaczyć. Samica przebywa w poznańskim ZOO już od kilku lat, natomiast samiec przyjechał do Poznania w połowie listopada zeszłego roku z wiedeńskiego ZOO. Od samego początku oba ptaki przebywały w osobnych boksach na zimowisku. Samiec jest jeszcze młody, ale w najbliższej przyszłości ma ze starszą samicą utworzyć parę. Na razie obie kariamy zamieszkują sąsiadujące ze sobą woliery, dzięki czemu cały czas przebywają w swoim towarzystwie, co jest jednym z elementów zapoznawania się ptaków ze sobą.

Kariama - samiec

Na pierwsze narodziny małej kariamy w polskich ogrodach zoologicznych będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, podobnie jak na małe marabuty. Poznańska para marabutów jeszcze nie wróciła z zimowiska, ale szykowany jest dla nich nowy wybieg – między wybiegiem emu a wolierą dzioborożca białodziobego. Marabuty zajmą wybieg, dotychczas zamieszkiwany przez pudu. Mamy nadzieję, że zmiana warunków sprawi, że ptaki poczują się na tyle dobrze, że doczekają się potomstwa.

Marabut

Warto przypomnieć, że sytuacja marabutów przypomina nieco los kariam – jesienią zeszłego roku, niemal w tym samym czasie co samiec kariamy, do Poznania z ZOO w Cottbus przyjechała bowiem samica marabuta, która dołączyła do samotnego, poznańskiego samca. Marabuty również mieszkały obok siebie na zimowisku, a lada dzień powinny pojawić się na nowym wybiegu.
Czekamy z niecierpliwością!

Tańczący z flamingami…

Skoro o ptakach mowa, nie można nie wspomnieć o grupie niesamowitych czerwonaków chilijskich, zamieszkujących ogrodzoną część stawu naprzeciwko wybiegu sawanny afrykańskiej.

Czerwonaki chilijskie

Poznańska grupa tych ptaków liczy 30 sztuk – i całą tę gromadę można zobaczyć, jak brodząc w płytkiej wodzie przeczesuje ją szukając pożywienia. Widok to niezwykły – chwilami bowiem kilkanaście ptaków wykonuje serię synchronicznych ruchów przypominających…tańczenie:).

Czerwonaki chilijskie

Niektóre flamingi (nazwa ta jest wymienną z nazwą czerwonak) jednak wolą spokojny wypoczynek:

Flaming w pozycji siedzącej

Na powyższym zdjęciu można zaobserwować, iż nie taki flaming różowy, jak się powszechnie wydaje – oprócz czarnego dzioba, ma on bowiem jeszcze czarne pióra na krańcach skrzydeł – wyglądają szczególnie efektownie, gdy ptak czasem (choć robi to raczej rzadko) rozwinie skrzydła.

Drzemka u karakali. Za to…ślimaki w akcji!

Zdecydowanie jednymi z najwdzięczniejszych modeli fotograficznych w Nowym ZOO są karakale turkmeńskie – każda wizyta niesie ze sobą nowe ich „akcje”. Dzisiaj jednak, zważywszy że byliśmy u nich wyjątkowo późno (po 17.00) były wyjątkowo spokojne. Ba! Cała trójka smacznie wylegiwała się na jednym pieńku, wtulona w siebie nawzajem:

Karakale

Śpiący karakal to niezwykły widok – ale trzy na raz jeden na drugim? To dopiero coś!
(Podpowiadamy, że na powyższym zdjęciu widać całą trójkę, ale jednemu tylko…ucho:).

Natomiast więcej aktywności niż karakale wykazywał dziś…ślimaki olbrzymie (Achatina achatina).

Ślimak olbrzymi

Te największe lądowe ślimaki świata dorastają nawet do pół kilograma wagi, a wysokość ich muszli może sięgać nawet 20 cm! Okazy z poznańskiego insektarium są co prawda nieco mniejsze, ale jeszcze podrosną:). Zamieszkują Afrykę Równikową, są roślinożerne. W ZOO ich przysmakiem są…owoce, a zwłaszcza banany. Ale lubią też ogórki!

Ślimak olbrzymi

„Twarz dnia” – kandydaci.

A na koniec mały konkurs – zamiast tradycyjnych bohaterów dnia, bezpośrednia konfrontacja dwóch zwierzaków w konkursie na „Twarz dnia w ZOO”:).
Oto kandydaci-rywale:
królik domowy z Dziecięcego ZOO

Królik domowy z Dziecięcego ZOO

piesek preriowy

Piesek preriowy

Nie możemy się zdecydować, który z nich zasługuje na zwycięstwo…

Kolejka na majówkę – mapa trasy już jest

O nowej kolejce w ZOO szczegółowo już pisaliśmy – już od soboty wszyscy zwiedzający będą się mogli przekonać ile warty jest ten nowy „nabytek” poznańskiego ZOO. Redakcja Mrówkojada sprawdzi go „w praniu” już za tydzień”, ale już teraz wrzucamy pierwszy zwiastun kolejki, który wypatrzyliśmy dzisiaj w ZOO – mapę trasy z zaznaczonymi przystankami, na których będzie można wysiąść i dokładniej obejrzeć (już samemu) daną część ZOO.

Kolejka "Zwierzynka" - mapa trasy w Nowym ZOO

Na przystanki multimedialne jeszcze poczekamy…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s