Co w zoo? – wtorkowy raport aktualności.

Po kilkudniowym „wyjeździe terenowym” wracamy do stałej rubryki i zapraszamy na kolejny, tym razem wtorkowy raport aktualności.

ZOO WARSZAWA

1 maja o godz. 10.00 odbędzie się „Bieg wokół ZOO”, a 3 maja od 11.00 impreza „Busłowe Łapy”.
„Bieg wokół ZOO” miał się pierwotnie odbyć 17 kwietnia, został jednak przełożony ze względu na żałobę narodową.
Więcej na ten temat na stronie www.biegzoo.pl.

Natomiast 3 maja odbędzie się impreza charytatywna organizowana przez Fundację PANDA- „Busłowe Łapy”, poświęcona pomocy niepełnosprawnym bocianom z Ptasiego Azylu.
Szczegóły na temat imprezy znajdziecie w zakładce „kalendarz imprez” na stronie warszawskiego ZOO.

ŚLĄSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY CHORZÓW/KATOWICE

Sindibad w Katowicach. Prawie jak Sindbad:).
W poniedziałek na wybiegu zadebiutował nowy mieszkaniec Śląskiego ZOO – samiec antylopy kudu wielkie, Sindibad, który przyjechał do Katowic w połowie kwietnia z ogrodu zoologicznego w czeskim Dvur Karlove. Samiec, o wdzięcznym imieniu Sindibad, urodził się 8 września 2008 roku, ma więc zaledwie nieco ponad półtora roku i jest jeszcze bardzo młody. Zadanie ma jednak bardzo odpowiedzialne, dołączył bowiem do stada złożonego z 6 samic i dwóch samców – ma bowiem wzbogacić nieco pulę genową populacji tych antylop w katowickim ZOO.

Kudu wielkie (fot. wikipedia.commons)

Kudu wielkie to jedna z największych antylop świata. Zamieszkuje gorące tereny Afryki południowej i wschodniej. Jak większość zwierząt kopytnych, jest ona roślinożercą i zjada głównie trawę. Samice wraz z młodymi tworzą niewielkie stada, samce często żyją samotnie.
Jest to gatunek zagrożony z powodu masowych polowań.
Zdjęcia nowego mieszkańca Śląskiego ZOO możecie zobaczyć tutaj.

Stado ze Śląskiego ZOO jest jedynym w Polsce.

ZOO ŁÓDŹ

Od 1 maja ponownie otwarte będzie znajdujące się na terenie ogrodu zoologicznego tzw. Mini-ZOO.
Mini-ZOO (zwane też ZOO-junior) przechodzi właśnie gruntowny remont, który zakończy się 1 maja. Aktualnie przygotowywane są stajenki, wybiegi oraz same zwierzęta. Mini-ZOO zamieszkują m.in. małe kozy, owce oraz świnki.

ZOO SAFARI BORYSEW

Po okresie „zimowego letargu” wznawia działalność ZOO Safari w Borysewie. Wielkie otwarcie w sobotę, 1 maja.
Tymczasem ZOO wzbogaciło się w ostatnich tygodniach o wielu nowych mieszkańców. Na świat przyszły m.in. owce rackie, czarnoszyje owce walliserskie, czy też krówki zebu.

Młodziutkie zebu (tu z poznańskiego Starego ZOO)

Ponadto do Borysewa sprowadzono kilka nowych gatunków zwierząt, wśród nich m.in. świnki mangalice, całą rodzinkę mandryli, kajmany okularowe (dla których budowany jest właśnie specjalny pawilon), kuce feel, afrykańskie bawoły leśne oraz wielbłąda jednogarbnego.
Uruchomiona została także nowa strona internetowa ZOO Safari, na której możecie znaleźć zdjęcia wszystkich zamieszkujących je zwierzaków i więcej wiadomości na temat samego ZOO i tego, co się w nim aktualnie dzieje.

Tyle na dziś – od jutra ruszamy ostro z całą serią nowych materiałów. A na początek – zapowiedź tego, co będzie się działo w poznańskim Nowym ZOO już 1 maja, czyli…kolejki w drodze! O tym jutro. Lada dzień pojawi się także wyczekiwany materiał o bydgoskim ZOO i wyprawie Mrówkojada tamże, a już w czwartek z samego rana ruszamy do Torunia – relacja z tej wyprawy ukaże się zapewne w pierwszym tygodniu maja.
A to dopiero początek – wszak sezon się zaczyna!

Reklamy

5 comments on “Co w zoo? – wtorkowy raport aktualności.

 1. http://www.youtube.com/watch?v=ds2DOlGwi9Q ten film mnie rozwalił -> „wielgachne” te goryle – Zoo w Płocku ma chyba w takim razie jedno z największych stad goryli na świecie – uwielbiam ludzi, którzy rozróżniają małpy na szympansy (czyli człekokształtne) i goryle (czyli cała reszta). I jeszcze ten komentarz pod filmem ;D

  • Rewelacja! Wielkie dzięki za wesoły akcent na koniec dnia tuż przed snem:). Chyba zatem zmieniamy nasz poranny plan i zamiast do Torunia jedziemy do Płocka…;)

   • W sumie osobiście w Toruniu (w zoo) nie byłem a relację słyszałem od osoby, która była tam już jakiś czas temu ale ponoć za ciekawe nie jest. Za to płockie zoo prezentuje się dużo lepiej, ale radziłbym je odwiedzić za jakiś miesiąc, jak otworzą herpetarium – zapowiada się bardzo ciekawie, powinny już wtedy i słonie nowe być. Zoo – widać że jest mądrze zarządzane, ładnie położone, no i leży niedaleko (do około 100 km) innych dużych miast – Włocławek, W-wa, Łódź, Toruń co owocuje większą frekwencją niż populacja miasta. A co do owych goryli czyli w rzeczywistości makaków japońskich – mają bardzo fajny wybieg, leży na skarpie, jest bardzo duży, urozmaicony różnymi kłodami, które małpy wykorzystują czasem jako trampolinę (niektóre są wbite skośnie w stosunku do gruntu i sprężynują jak się na nie wskoczy). no i co najważniejsze absolutne 0 krat, od małp odgranicza nas jedynie niski drewniany płotek i pastuch elektryczny.

    • Właśnie wróciliśmy z Torunia…(jednak nie Płock, jeszcze nie:). Nie będziemy uprzedzać relacji (pojawi się, jak tylko dokończymy – a jest w trakcie – relację z Bydgoszczy), ale nie bylibyśmy surowi w ocenie – ale na razie ostatecznej opinii nie zdradzamy.
     A odnośnie do wybiegu makaków-goryli w Płocku – zgoda, wybieg na filmie prezentuje się całkiem nieźle..:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s