U mrówkojadów na zwiadach, czyli z urodzinową wizytą u Guapy

Kilka dni temu redakcja Mrówkojada postanowiła zrobić jedną z rzeczy, które lubi robić najbardziej, czyli – odwiedzić poznańskie mrówkojady! I tak zaopatrzeni w niezbędne aparaty, wyruszyliśmy na wyprawę! Po dotarciu rowerem na miejsce i zapoznaniu się z częścią mieszkańców ZOO dotarliśmy do wybiegu Ameryki Południowej, za którym znajdują się chatki mrówkojadów.

Moc radości na wybiegu!

Tego dnia jest trochę inaczej, nie wchodzimy bowiem do chatki mrówkojadów, tylko zatrzymujemy się przy ich wewnętrznym wybiegu. Pani Katarzyna Byczyk, opiekunka poznańskich Tadzików, decyduje wypuścić Guapę z jej małym właśnie na ten wybieg. Tak więc mija chwila, a po pewnym czasie ukazuje nam się o taki widok:

Guapa wysuwa nos z chatki - Mrówkojad Nowe ZOO Poznań

Guapa wysuwa nos z chatki - Mrówkojad Nowe ZOO Poznań

Tuż za Guapą z chatki wysuwa się mały mrówkojad. Urodzony 28 września maluch nie jest już wcale maluchem i choć nadal rozmiarami do swojej mamy nie dorasta, już nabrał postury i kształtów iście mrówkojadzich.

Mały mrówkojad z mamą - Nowe ZOO Poznań

Mały mrówkojad z mamą - Nowe ZOO Poznań

Mały mrówkojad - Nowe ZOO Poznań

Mały mrówkojad - Nowe ZOO Poznań

Mały nauczył się także spacerować w końcu sam, chociaż nadal lubi wejść na grzbiet mamy i… spaść z niego! 🙂 Wszystko wynika z tego, że mrówkojad trzyma się matki tylko przednimi łapami, tyle natomiast się… ześlizgują.

Mały mrówkojad na grzbiecie mamy - Nowe ZOO Poznań

Mały mrówkojad na grzbiecie mamy - Nowe ZOO Poznań

Mały mrówkojad jednak doskonale potrafi sobie poradzić sam, bez pomocy mamy, bowiem nie tylko sam spaceruje, ale także poszukuje jedzenia:

Mały mrówkojad szuka mrówek - Nowe ZOO Poznań

Mały mrówkojad szuka mrówek - Nowe ZOO Poznań

Guapa cały czas ma małego mrówkojada na oku, dlatego bez oporów pozwala na siebie włazić i zwraca na niego uwagę, kiedy ten odchodzi. Poza tym mrówkojady wymieniają między sobą czułości – jak rodzic z dzieckiem, o które się troszczy.

Mały mrówkojad z mamą Guapą - Nowe ZOO POznań

Mały mrówkojad z mamą Guapą - Nowe ZOO Poznań

Mały mrówkojad z mamą - Nowe ZOO Poznań

Mały mrówkojad z mamą - Nowe ZOO Poznań

Mały mrówkojad ma już pół roku. Istnieje prawie stuprocentowa pewność, że jest on samiczką, jednak płeć mrówkojada jest dość trudna do określenia. Płeć małego więc cały czas czeka na potwierdzenie. Maluch jeszcze nie ma również imienia, jednak sytuacja lada dzień może się zmienić.

Guapa ze swoim maluchem na razie wypuszczana tylko na wybieg wewnętrzny, nie wiadomo, kiedy pojawi się z nim na wybiegu zewnętrznym, aby mogli ją oglądać odwiedzający ZOO. Decyzja o tym może zapaść w każdej chwili, tymczasem na razie możecie zobaczyć Guapę z dzieckiem tylko na Mrówkojadzie! Guapa i Eskado nie spotykają się teraz ze sobą, nie wiadomo bowiem, jak Eskado zareagowałby na małego.  Nie wiadomo, czy rodzina zostanie ze sobą połączona i kiedy ewentualnie mogłoby to nastąpić.

Na zakończenie kilka słów o Eskado, nie udało nam się go bowiem spotkać w poprzedni czwartek. Godny tatuś najprawdopodobniej spał w swojej chatce. Oczywiście, było nam smutno, że nie mieliśmy możliwości odwiedzić naszego ziomala mrówkojada, jednak kiedy  pomyślimy, że mielibyśmy go wyrywać ze snu… Niech śpi sobie spokojnie. A na sam koniec – film, który już dobrze znacie, czyli Eskado budzący się ze snu 🙂

Więcej zdjęć Guapy z małym mrówkojadem znajdziecie na naszym flickr’rze. Zapraszamy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s