Wielkie wydarzenie w Chile – w ZOO w Santiago urodziło się pięć białych tygrysów!

Niezwykła wiadomość dotarła do nas zza oceanu – w największym ZOO w Chile – Chilean National ZOO, w stolicy kraju, Santiago, przyszły na świat niezwykle rzadkie białe tygrysy – i to w dodatku aż pięć na raz! 

Piątka białych tygrysów, która urodziła się w ZOO w chilijskim Santiago (foto from http://www.zooborns.com)

Informacja ta została podana do publicznej wiadomości w czwartek, 7 stycznia. Na specjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej na terenie ZOO, po raz pierwszy zaprezentowano tę niesamowita piątkę zwiedzającym oraz licznie przybyłym dziennikarzom.

Kociaki urodziły 28 grudnia 2009. Przeszły już pierwsze testy medyczne, a w środę wszczepiono im pod skórę specjalne czipy, dzięki którym będzie można je identyfikować. W zgodnej opinii ekspertów narodziny piątki maluchów są wydarzeniem niezwykle rzadkim – to bardzo nietypowa sytuacja, gdy w jednym miocie na świat przychodzi aż piątka młodych. Zwykle w tygrysim miocie są maksymalnie 3 młode, stąd narodziny piątki maluchów było dla pracowników ZOO sporą niespodzianką. Rodzeństwo białych tygrysków to trzy samce i dwie samice.

Białe tygrysy - ZOO Santiago (foto from http://www.zooborns.com)

Ważeniu i mierzeniu maluchów na konferencji prasowej w ZOO przyglądali się nie tylko dziennikarze, ale także…rodzice tygrysków – Pampa i Luna. Ojciec maluchów, Pampa, przybył z Argentyny w roku 2007, matka – Luna (7 lat) – przyjechała w roku 2004 z Meksyku. Para miała już trzy białe tygryski w roku 2007, lecz miot złożony z pięciu zwierząt zdarzył się w tym zoo po raz pierwszy od 82 lat.
Maluchy zostaną pod opieką mamy jeszcze przez najbliższe 5 miesięcy.

Białe tygrysy - ZOO Santiago (foto from http://www.zooborns.com)

Dyrektor ogrodu zoologicznego, Mauricio Fabry zapewnił w czwartek, że dla tygrysków zostanie utworzone specjalne siedlisko –  bez krat, za to z wielką, trawiastą przestrzenią oraz kilkoma wodospadami. Z kolei Patricia Gonzalez, chilijski minister budownictwa i planowania urbanistycznego, mający bezpośrednią jurysdykcję nad ogrodem zoologicznym, zapewniła, że państwo dołoży wszelkich starań, aby maluchom żyło się jak najlepiej.

Biały tygrys - ZOO Santiago (foto from http://www.zooborns.com)

Białe tygrysy są niezwykłą rzadkością i są zagrożone wyginięciem.
Na świecie żyje ich nie więcej niż 200. Rodzą się w niewoli, ale rozmnażanie ich nie jest sprawą prostą. Kandydaci do związku muszą pochodzić z różnych linii, by uniknąć kojarzenia krewniaczego. Co ciekawe, wszystkie białe tygrysy w ogrodach zoologicznych pochodzą od jednego ojca – tygrysa o imieniu Mohman, którego schwytano w roku 1820. Białe futro jest wynikiem rzadkiej mutacji genetycznej.
Warto pamiętać, iż biały tygrys nie jest żadnym podgatunkiem tygrysa, a jedynie jego albinotyczną odmianą. Najczęściej są to tygrysy bengalskie, rzadziej amurskie lub sumatrzańskie.

Biały tygrys - ZOO Santiago (foto from http://www.zooborns.com)

A jeśli jeszcze Wam mało i chcecie zobaczyć film z prezentacji maluchów, zajrzyjcie tutaj!

Reklamy

One comment on “Wielkie wydarzenie w Chile – w ZOO w Santiago urodziło się pięć białych tygrysów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s