Co w zoo? – piątkowy raport aktualności

Zapraszamy na kolejny, piątkowy raport aktualności.

AKWARIUM GDYNIA

Bałtycki weekend w Akwarium!
Jutro i pojutrze w gdyńskim Akwarium na zwiedzających czeka szereg atrakcji – a wszystko z okazji specjalnych dni promocyjnych Morza Bałtyckiego – „Poznaj swoje morze”, które odbywają się w ramach europejskiego projektu 4 SEAS.
W Sali Kinowej Akwarium będzie można obejrzeć rozmaite filmy przyrodnicze o tematyce bałtyckiej, dla najmłodszych w Pracowni Plastycznej zorganizowane zostaną konkursy plastyczne a w Laboratorium Biologicznym będzie można zobaczyć „na żywo ” mieszkańców Bałtyku, ale także…rekiny!
Więcej informacji znajdziecie na stronie Akwarium.
Znów żałujemy, że nie będzie nas w ten weekend w Gdyni…

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ BYDGOSZCZ

Bydgoskie ZOO zaprasza wszystkich chętnych na specjalną imprezę – „Mikołajki w ZOO”
5 i 6 grudnia, w godzinach 11, 12 i 13 (do wyboru), na terenie bydgoskiego ZOO odbędą się specjalne spotkania dla dzieci w ramach akcji „Mikołajki w ZOO”. Na wszystkie dzieciaki, którym rodzice w ramach mikołajkowego prezentu zgotują taką niespodziankę i zabiorą je tego dnia do ZOO, czekają nie lada atrakcje. Odbędą się liczne konkursy z nagrodami i – co najważniejsze – będzie można się spotkać z mieszkańcami ZOO – z niektórymi nawet „oko w oko”:)
Niestety – impreza jest biletowana (10zł – ale to zarazem upoważnia do wstępu do ZOO) a ilość miejsc jest ograniczona.
Zapisy pod numerem telefonu 52 328 00 08 lub 328 00 09w.39 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15.

MIEJSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY GDAŃSK

W gdańskim ZOO wyjątkowy trening – słonie i żyrafy wraz ze swoimi opiekunami przechodzą specjalne szkolenie.
A wszystko w związku z wizytą w Gdańsku Pani Pauliny Plewako, młodej lekarki weterynarii, która szeroką wiedzę o słoniach zdobyła będąc na 3 miesięcznych praktykach w Indiach w zoo Trivandrum. Cykl treningów trwał kilka tygodni i dotyczył tak zwierząt, jak i ich opiekunów.
Należy pamiętać, że trening medyczny to nie tresura cyrkowa – jego celem jest przede wszystkim nauka podstawowych komend, które później pozwolą bezpiecznie zbadać słonia bez użycia leków uspokajających. Zwierzę uczy się podnosić trąbę, pokazywać oczy i uszy a także podnosić nogi – to także ułatwia pielęgnację stóp słonia. Podczas treningu nie stosuje się żadnych kar, a zwierzak, który nie „przykłada” się do nauki, może odpocząć i kontynuować „zajęcia” nawet następnego dnia. Najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja w działaniu.
Oprócz zwierząt szkolenie odbyli też ich opiekunowie, którzy na co dzień będą korzystać z posiadanych przez słonie i żyrafy umiejętności oraz powtarzać i ćwiczyć poznane komendy.
Zdjęcia z treningów możecie zobaczyć tutaj.

ZOO WROCŁAW

„Inwazja” żyraf na wrocławskie ZOO! Aż trzy żyrafy przyjechały do Wrocławia w tym tygodniu.
Jako pierwsza przyjechała prosto z ZOO w Norymberdze przepiękna żyrafa o imieniu Imara (w języku suahili  – „piękna”), a tuż po niej dwie – niemniej wspaniałe – samice, które przybyły z ZOO we Frankfurcie. Shani („Szkarłatna”) i Nala („Dar”) przyjechały w ogromnej, specjalnie dla nich przygotowanej przyczepie. Trzy młode samice dołączyły do już wcześniej zamieszkującego ZOO samca, Rafikiego, z którym utworzyły całkiem pokaźne stadko – jedynych w Polsce żyraf siatkowanych.

Żyrafy siatkowane - ZOO Wrocław

Na początku odbyło się zapoznanie, dlatego też żyrafy zostały wypuszczone tylko na mały wybieg Afrykanum, ale we wtorek, ze względu na piękną pogodę, po raz pierwszy wybiegły na duży wybieg.
Zdjęcia tych fantastycznych zwierzaków możecie zobaczyć tutaj.

ZOO BIAŁYSTOK

Miało być w listopadzie, będzie tuż przed Bożym Narodzeniem – wyczekiwany od lat projekt modernizacji białostockiego „Akcent” ZOO ma być gotowy jeszcze w tym roku.
Przekładany od miesięcy projekt modernizacji ZOO ma przedstawić sam prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, ale do tego czasu nie poznamy raczej żadnych jego szczegółów. Milczy zarówno firma wykonawcza – Miastoprojekt, jak i sam magistrat, ale znane są niektóre założenia projektu. Część pomieszczeń dla zwierząt ma być wykonana z ekologicznych materiałów, m.in. bali, mają także powstać oczka wodne i karmniki dla ptaków. Ponadto ma się zmienić rozmieszczenie zwierząt na bardziej korzystne i dla mieszkańców ZOO i dla mieszkańców pobliskich osiedli. Co najważniejsze – mają się poprawić także warunki największego lokatora ZOO – niedźwiedzia brunatnego, którego wybieg ma zostać powiększony.
Na najbliższe dwa lata białostocki magistrat zapisał na modernizację ZOO blisko 6 milionów złotych.

Ciesząc się, iż coś wreszcie ruszyło się w sprawie białostockiego zwierzyńca, nie możemy się równocześnie pozbyć myśli, iż…całej sprawy być właściwie nie powinno, a „Akcent” ZOO powinno być nie tyle zmodernizowane, co zamknięte. O ile bowiem jesteśmy zwolennikami sprawnie funkcjonujących ogrodów zoologicznych, zapewniających zwierzakom godziwe warunki, o tyle istnienie takich placówek, jak białostockie mini-pseudo-zoo, czy podobnym jej zwierzyńców w Lesznie czy Braniewie, godzi w dobre imię zoo z prawdziwego zdarzenia.
Jakkolwiek, będziemy śledzić rozwój wydarzeń w Białymstoku i wyrażamy nadzieję, iż los mieszkańców białostockiego zwierzyńca choć trochę się poprawi. Im szybciej, tym lepiej.

ZOO WARSZAWA

A na koniec wieści z warszawskiego ZOO – rozwiązanie zagadki jaskiniowców i plan dnia nieco starszych naczelnych – goryli i szympansów:)
Pisaliśmy niedawno o niecodziennej atrakcji w warszawskim ZOO – parze jaskiniowców, która zamieszkała w starej wolierze szympansów. Wzbudzili oni spore zaciekawienie wśród zwiedzających, podsycane aurą tajemniczości i brakiem oficjalnego komunikatu ze strony ZOO. Jak się okazało, była to przemyślana akcja happeningowa, przygotowana z myślą o uatrakcyjnieniu nieco zapomnianego w okresie jesiennym ZOO.
Pomysł kontrowersyjny, ale skłaniający do dyskusji i ciekawy, dlatego też z zainteresowaniem będziemy śledzić kolejne tego typu akcje – a warszawski ogród zapowiada, że to zaledwie pierwsza z nich.
Na pomysł zamknięcia ludzi w klatce wpadł jeden z opiekunów małp człekokształtnych, który chciał wskazać na podobieństwa między gatunkami – jaskiniowcy mają nawet swoją tabliczkę informacyjną, umieszczoną na klatce – „homo sapiens”. Podglądanie pierwotnych to jedno, ale można się o nich dowiedzieć czegoś więcej – od piątku do niedzieli odbywać się będą bowiem ( w godzinach 11.30 i 12.30) wykłady, prowadzone przez historyka i dziennikarza, Aleksandra Daukszewicza. Tematy wykładów to m.in. „Jaskiniowiec gotuje”, „Jaskiniowiec tworzy” i „Jaskiniowiec się urządza”. A wszystko, by przybliżyć zwiedzającym życie pierwotnych ludzi i pokazać, że „człowiek tez zwierzę”:)
Zapraszamy do odwiedzin naszych przodków w ZOO i dyskusji na temat samego pomysłu!

A na koniec – zapraszamy do lektury artykułu w „Życiu Warszawy”, w którym poznamy sekrety zajęć warszawskich naczelnych i zajrzymy w ich codzienny grafik – co bowiem oczywiste (choć nie dla wszystkich) – małpy w ZOO bynajmniej czasu na nudę i jesienną chandrę nie mają. Ich plan zajęć jest bowiem niezwykle napięty – nawet odpoczynek, jedzenie czy zwykłe na pozór zabawy, mają na celu jak największą aktywizację zwierzaków i rozwijanie w nich zdolności twórczych.

Warszawski goryl chroni się przed deszczem. Mina jakby znudzona...

Co ciekawe – dowiemy się także, że warszawskie goryle i szympansy specjalnie za sobą nie przepadają i trzeba się bardzo starać, żeby uniknąć wszelkich napięć między nimi.

"Foch" warszawskiego szympansa:)

Szczegóły – w „Życiu Warszawy”.

 

szeroką wiedzę o słoniach zdobyła będąc na 3 miesięcznych praktykach w Indiach w zoo Trivandrum. Cykl treningów trwał kilka tygodni i dotyczył tak zwierząt, jak i ich opiekunów.
Należy pamiętać, że trening medyczny to nie tresura cyrkowa – jego celem jest przede wszystkim nauka podstawowych komend, które później pozwolą bezpiecznie zbadać słonia bez użycia leków uspokajających. Zwierzę uczy się podnosić trąbę, pokazywać oczy i uszy a także podnosić nogi – to także ułatwia pielęgnacje stóp słonia. Podczas treningu nie stosuje się żadnych kar, a zwierzak, który nie „przykłada” się do nauki, może odpocząć i kontynuować „zajęcia” nawet następnego dnia. Najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja w działaniu.
Oprócz zwierząt szkolenie odbyli tez ich opiekunowie uczyła też ich opiekunów,którzy na co dzień będą korzystać  z posiadanych przez słoni i żyrafy umiejętności oraz powtarzać i ćwiczyć znane komendy.
Zdjęcia z treningów możecie zobaczyć tutaj.

ZOO WROCŁAW

„Inwazja” żyraf na wrocławskie ZOO! Aż trzy żyrafy przyjechały do Wrocławia w tym tygodniu!
Jako pierwsza przyjechała prosto z ZOO w Norymberdze przepiękna żyrafa o imieniu Imara (w języku Suahili – piękna), a tuż po niej dwie – niemniej wspaniałe – samice, które przybyły z ZOO we Frankfurcie. Shani („Szkarłatna”) i Nala („Dar”) przyjechały w ogromnej, specjalnie dla nich przygotowanej przyczepie. Trzy młode samice dołączyły do już wcześniej zamieszkującego ZOO samca, Rafikiego i utworzyły całkiem pokaźne stadko – jedynych w Polsce żyraf paskowanych.
Na początku odbyło się zapoznanie, dlatego też żyrafy zostały wypuszczone tylko na mały wybieg Afrykanum, ale we wtorek, ze względu na piękną pogodę, po raz pierwszy wybiegły na duży wybieg.
Zdjęcia tych fantastycznych zwierzaków możecie zobaczyć tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s