Wejście Smoka

To one w dużej mierze przyczyniły się do powstania legend o smokach. Aby mogły być nimi w pełni, brakuje im tylko skrzydeł. Smoki z Komodo czyli warany z Komodo to największe żyjące na świecie jaszczurki zamieszkujące tylko niewielkie fragmenty archipelagu Indonezji – takie wyspy jak Rinca, Flores, Padar czy Komodo.

Dlaczego smoki nie chodzą po drzewach?

 

Waran z Komodo w swojej stałej pozie

Waran z Komodo w swojej najczęstszej pozie

Odkryte przez ludzi Zachodu w 1910 roku. Dorastają nawet do trzech metrów, a rekordzista pod tym względem mierzył 3,65 m. Mogą ważyć ponad sto kilogramów, a siła uderzenia ich ogona równa się sile dwóch ton. Kiedy spotkamy na swojej drodze dorosłego warana z Komodo, najlepiej od razu uciekać na drzewo – ociężały waran nie wejdzie na nie za nami, ponieważ waży zbyt dużo i jest zbyt niezgrabny (gorzej, jeżeli na tym drzewie spotkamy młodego warana). Wystarczy spojrzeć, jak zatacza się chodząc – jakby był na lekkim rauszu.  A pomimo tego porusza się dostojnie i z klasą, nigdzie się nie spiesząc. Dziwi więc, że ten wielki gad dziennie potrafi przebyć nawet 10 kilometrów w „pogoni” za jedzeniem, a kiedy trzeba, w „biegu” osiąga prędkość nawet 18 km/h. To ci dopiero przyspieszenie!

Warany z Komodo w naturze w nocy wylegują się w wygrzebanych przez siebie norach, natomiast w dzień są aktywne. Ofiarę zwykle atakują od tyłu…

Iście smocza dieta

Choć wielki, nikt by się nie spodziewał, co może upolować waran z komodo… Smok z reguły żywi się większymi kręgowcami, głownie ptakami i ssakami. Okazuje się jednak, że przeciętna dieta mu nie wystarcza – waran potrafi upolować nawet bawołu wodnego, konia czy świnię. Kiedy chapnie takie zwierzę swoimi sześćdziesięcioma zębiskami, spomiędzy których wydobywa się trująca substancja, bawół, jeleń czy świnka przegrywają starcie.  Łatwo się domyślić, że taki pokarm starcza mu na długo (to oczywiste, że waran z Komodo, jak inne gady, potrafi bardzo długo wytrzymać bez jedzenia). Warany nie gardzą także padliną, jednak badania wykazały, że zdecydowanie wolą świeże mięso. Mają doskonale rozwinięte zmysły węchu i smaku i to dzięki nim potrafią bezbłędnie zlokalizować obiad.

Trwają spory dotyczące tego, czy waran z Komodo jest jadowitą jaszczurką. Badania dowiodły, że jego ślina zawiera kilkadziesiąt szczepów niebezpiecznych bakterii, które rozwijają się  z resztek gnijącego między zębami pożywienia. Są również naukowcy, którzy twierdzą, że ślina warana z Komodo to nie tylko bakterie, ale że zawiera także trujący jad. Niezależnie od tego, jak jest w rzeczywistości, wiadomo jedno – ślina warana z Komodo zawiera trujące substancje, które po ugryzieniu mogą spowodować śmierć ofiary.

Dorosły Waran z Komodo nie ma naturalnych wrogów w łańcuchu pokarmowym. Jedynym zagrożeniem dla młodych waranów są… duże warany, które lubią przekąsić nie tylko ssaka czy ptaka, ale także własnego krewniaka.  A na koniec dodamy, że na jednej ze stron internetowych trafiliśmy na bardzo „ciekawą” informację. Mianowicie z jednego z głównych portali poświęconych zwierzętom można dowiedzieć się, że warany z Komodo żywią się ludźmi. Bardzo zaciekawiła nas ta wiadomość… Spieszymy z wyjaśnieniem. To tak, jakby napisać, że drapieżne żółwie żywią się ludźmi. Albo lamparty. Tak, zdarzały się ataki waranów na ludzi, czasem nawet śmiertelne, jednak nigdy nie wynikały one z chęci upolowania pożywienia (choć licho wie, co w małej waraniej główce się lęgnie), a ze strachu, w odruchu obrony czy w wyniku prowokacji.

Smok pięknością stoi

Waran z Komodo czujnie odpoczywa

Waran czujnie odpoczywa

Specyficzne piękno warana z Komodo wynika z ukształtowania jego sylwetki. Duża i szeroka głowa osadzona na grubej szyi, tęgi, baryłkowaty tułów oraz gruby u nasady, a dalej bocznie spłaszczony długi ogon, którego uderzeniem Waran potrafi zabić. Na pierwszy rzut oka waran wygląda na mniejszego, niż jest, jednak po objęciu wzrokiem całej jego postaci okazuje się, że… Smoki żyją naprawdę. Ich uroda jest swoista, jednak warany posiadają w sobie pewnego rodzaju dostojność, która nie pozwala traktować ich jak zwykłych jaszczurek. No i te wymiary…

Poznańskie smoki z Komodo

W polskich ogrodach zoologicznych warany z Komodo można spotkać tylko w jednym miejscu – jedyne smoki żyją w Starym ZOO w Poznaniu, do którego przyjechały z ogrodu zoologicznego z Wysp Kanaryjskich w 2005 roku. Warto dodać, że poznańskie ZOO uczestniczy w programie ochrony tych wielkich gadów.

Flores i Rinca - warany z Komodo

Flores i Rinca w Starym ZOO w Poznaniu

Poznańskie warany to dwie samice, Flores i Rinca, które na razie są jeszcze młode, mają dopiero cztery lata, i nie dorosły do pełnych wymiarów. W przyszłości mogą osiągnąć nawet 2,5 metra długości. Krążą także plotki o tym, że do Poznania za jedną z samiczek ma przyjechać samiec z Izraela. A gdybyśmy doczekali się małych waranów, sprawa nabrałaby już międzynarodowej wagi! Poznańskie warany są raczej spokojnie, ale czasem, jeżeli jest się wystarczająco cierpliwym, można zaobserwować niejaką aktywność, jak na przykład ten spacer:

Poznańskie smoki jedzą mięso z kośćmi – zarówno wołowinę, jak kozinę czy baraninę. Karmione są trzy razy w miesiącu, jedna samica łącznie zjada przez ten czas 6 kilogramów mięsa. Ciekawe jest to, że jedzenie, które jest naszym waranom podawane, chowane jest w różnych miejscach terrarium po to, aby… zwierzęta się wysiliły i wykazały choć trochę aktywności :).

Jaszczurka jaszczurce nierówna

Na wolności żyje 4 do 5 tysięcy waranów z Komodo. W związku z zagrożeniem wyginięcia tych gadów, został dla nich utworzony specjalny Park Narodowy Komodo. Jaszczurki te są dosyć często spotykane przez ludzi, zdarzało się, że wchodziły do ogrodów i budynków podobnie, jak nasze polskie jaszczurki, które wyglądają na przykład tak:

jaszczurka zwinka

Jaszczurka żyworodna

Wyobrażacie sobie spotkać we własnym ogródku trzymetrowego warana?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s